Dziwne dźwięki u świnki - "burczenie"

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj!

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
gasiab

Dziwne dźwięki u świnki - "burczenie"

Post autor: gasiab »

Dzień dobry.
Przychodzę z dziwnym pytaniem, nie wiem czy wybrałam dobry temat na takie pytanie, jednakże myślę, że przydałaby mi się pomoc czytelników.
Mam swoje świnki morskie już od dwóch lat, urodziły się w listopadzie 2016 roku, a ja je mam od stycznia 2017. Czyli świnki mają około dwa i pół roku. Są to dwie samiczki. Od dłuższego czasu zauważyłam dziwne zachowanie u jednej z nich, a mianowicie: ta młodsza (o około dwa tygodnie od drugiej) zaczęła jakiś czas temu wydawać dziwne burczenie, to takie "brrrr" - "burczenie" i "machanie przy tym tyłeczkiem", czasami próbuje nawet wejść na starszą, to taki sam dźwięk jak wydawały obie świnki, gdy miały rójkę. Tyle, że problem jest taki, że moja Tosia wydaje ten dźwięk codziennie po kilkanaście razy. Trwa to już długo, może trochę więcej niż półtora lub dwa miesiące. Na początku myślałam, że to może jest rójka, później zastanawiałam się, czy może to jakiś nowy sposób na stworzenie "nowej hierarchii", tak jak to było gdy je zakupiłam. Jednakże w tym problem, że to dość długo już trwa.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, bardzo się martwię o moją Tośkę, liczę na pomoc.
hucułek

Re: Dziwne dźwięki u świnki - "burczenie"

Post autor: hucułek »

Z mojego doświadczenia i twojego opisu stwierdziłabym (ale mogę się mylić), że one się po prostu cieszą/ekscytują. No jak ja puszczam swoich panów 3 na wybieg (nie dogadali się i muszę na nich patrzeć bo się inaczej krwawo kończy) to stają koło siebie, wydają taki odgłos (brrr-rrryyy) i albo 1) zgodnie poruszają się kilkanaście kroków i dają taki dźwięk kręcąc kuperkami, albo 2) jeden z rozbiegu zaczyna tak robić i podsikuje (odznacza) drugiego. :świnka1: :)
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9996
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Dziwne dźwięki u świnki - "burczenie"

Post autor: Dzima »

Za długo na rujke.. Zmiana hierarchii? Możliwe lecz też długo.
Prawdopodobne są zmiany hormonalne. Lepiej wybierz się do weterynarza sprawdzić czy są cysty, a jeśli są to jak duże.
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pomóżmy sobie nawzajem”