Ćwierkanie

Czyli czym Twoja świnka zaskoczyć potrafi

Moderator: Pulpecja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Doktorowa
Posty: 39
Rejestracja: 21 lip 2018, 0:56
Miejscowość: Polska
Kontakt:

Ćwierkanie

Post autor: Doktorowa »

No dobra,
Rozwiążmy to raz na zawsze.O co chodzi z tym ćwierkaniem? mam 2 "ptaszki" które raz-dwa razy w miesiącu mają rozdwojenie jaźni i zamieniają się w rozśpiewane nieloty. Szczerze? Niech śpiewają do woli ale nie O 4 RANO :glowawmur:
Najczęściej biorę takiego delikwenta i sadzam w karnym pudełku i przestaje ale wiadomo to jest średnie wyjście. Ktoś jakieś tipy? albo powie mi dlaczego moje świnki ewoluowały?
On board: Rudi, Elżbieta (Łokietkówna), Wiewiórka,
Over the rainbow: Chobia, Chobi, Prince, Barbara (Radziwiłłówna), Maleństwo, Niga, Jadwiga (Andegaweńska)
Hani@

Re: Ćwierkanie

Post autor: Hani@ »

Dokladnie nikt nie wie. Przypuszcza sie, ze swinki tak sobie radza ze stresem np. gdy jedna z czlonkin stada ma ruje lub moja Roksana ostatnio gdy przywiozlam Leosia od weterynarza. Odreagowanie, rozladowanie stresu.
Niektorzy obserwuja, ze jedna swinka cwierka, a reszta zbiera sie wokol i nasluchuje inni, ze reszta grupy nie zwraca uwagi na cwierkajaca . Moze prosiaki odrozniaja rodzaj cwierkania w przeciwienstwie do nas. W kazdym badz razie wsadzanie do pudelka jest nie na miejscu, poteguje stres.
sim0r
Posty: 92
Rejestracja: 16 lis 2015, 9:31
Miejscowość: Katowice
Kontakt:

Re: Ćwierkanie

Post autor: sim0r »

Też się nad tym zastanawiam. Kiedyś jak moja świnka była młodsza i mieszkała ze swoją matka (w sumie obie były młode) to zdarzyło się im raz ćwierkać - jechały obie na raz w niebogłosy.

Teraz zdarzyło się to ŁO!wiecce .Dzisiaj 3:45 nad ranem ... mała zamieniła się w ptaka i zaczęła ćwierkolić. Dawała tak, że mnie obudziła i pewnie jeszcze pół bloku. Przestała jak podszedłem i już nie wznowiła śpiewów.

Stres to to raczej nie był ... w końcu już się chwile znamy a wczoraj to akurat miła od nas całkiem wolne, więc ją człowieki nie prześladowały. 2 świnka spała spokojnie w domku.2 samice, więc o terytorium im nie chodziło raczej. Może mała już na tyle dorosłą, że się jej chłopa chce i zaczęła śpiewać ;)
29.11.2018 [*] Helenka
04.09.2021 [*] Brązka

Brązka i ŁO!wiecka
http://forum.swinkimorskie.eu/viewtopic ... 891b7d2a4d
Hani@

Re: Ćwierkanie

Post autor: Hani@ »

Znalazlam artykul w necie na temat cwierkania , przetlumacze to co najwazniejsze .
".... Cwierkanie nie jest pozytywnym wyrazeniem radosci zycia tylko oznaka stresu i strachu. Przewaznie sa to samiczki, ktore chca swoj stres rozladowac siedzac bez ruchu wpatrzone w jeden punkt.
Zapobieganie cwierkaniu
Aby zapobiec dalszemu cwierkaniu opiekun musi zajac sie szukaniem przyczyny . Cwierkanie moze wskazywac na niezgode w grupie, powstawanie nowej hierarchii, spadniecie nizej w grupie. Albo np. wskazywac na chorobe i to nie koniecznie u swinki cwierkajacej. Czesto swinki cwierkaja zeby zwrocic uwage na chorobe innej swinki.
Cwierka swinka przewaznie w nocy pewnie boi sie ciemnosci. Tu moze pomoc mala lampka jakiej sie uzywa np. przy niemowlakach
kiedy swinki cwierkaja
-Swinki nie cwierkaja wtedy gdy im jest dobrze
-Cwierkanie moze sluzyc do rozladowania stresu
-Cwierkanie moze wskazywac o problemach w grupie
-W grupie moze byc chora swinka, ktora trzeba sie zainteresowac
http://www.meerschweinchen-wissen.de/ha ... ein-vogel/


Niedawno czytalam, ze u jednej pani z grupy FB," swinka szef" sygnalizuje nadchodzaca smierc jednej ze swinek. 100 procent sprawdzalnosci niestety.
Awatar użytkownika
katia
Posty: 223
Rejestracja: 10 mar 2018, 20:48
Miejscowość: Ustroń
Kontakt:

Re: Ćwierkanie

Post autor: katia »

Hani@ pisze:Znalazlam artykul w necie na temat cwierkania , przetlumacze to co najwazniejsze .
".... Cwierkanie nie jest pozytywnym wyrazeniem radosci zycia tylko oznaka stresu i strachu. Przewaznie sa to samiczki, ktore chca swoj stres rozladowac siedzac bez ruchu wpatrzone w jeden punkt.
Zapobieganie cwierkaniu
Aby zapobiec dalszemu cwierkaniu opiekun musi zajac sie szukaniem przyczyny . Cwierkanie moze wskazywac na niezgode w grupie, powstawanie nowej hierarchii, spadniecie nizej w grupie. Albo np. wskazywac na chorobe i to nie koniecznie u swinki cwierkajacej. Czesto swinki cwierkaja zeby zwrocic uwage na chorobe innej swinki.
Cwierka swinka przewaznie w nocy pewnie boi sie ciemnosci. Tu moze pomoc mala lampka jakiej sie uzywa np. przy niemowlakach
kiedy swinki cwierkaja
-Swinki nie cwierkaja wtedy gdy im jest dobrze
-Cwierkanie moze sluzyc do rozladowania stresu
-Cwierkanie moze wskazywac o problemach w grupie
-W grupie moze byc chora swinka, ktora trzeba sie zainteresowac
http://www.meerschweinchen-wissen.de/ha ... ein-vogel/

Niedawno czytalam, ze u jednej pani z grupy FB," swinka szef" sygnalizuje nadchodzaca smierc jednej ze swinek. 100 procent sprawdzalnosci niestety.
WOW!
Moje jak dotąd ćwierkały 2 razy i nie jestem pewna czy jedna czy obie. Było to w nocy, nad ranem i zawsze mam zapaloną lampkę, bo tylko tak potrafię zasnąć. Pojęcia nie mam. Może się pokłóciły wcześniej i stąd ten stres powodujący ćwierkanie? :think:
Czupi i Milka : viewtopic.php?f=55&t=8592
Obrazek
sim0r
Posty: 92
Rejestracja: 16 lis 2015, 9:31
Miejscowość: Katowice
Kontakt:

Re: Ćwierkanie

Post autor: sim0r »

Szczerze .. dla mnie się to w ogóle nie zgadza względem moich świnek.
1. ś.p. Helenka ćwierkała jakieś 3 lata przed swoją śmiercią ... żadne ze świnek w tym czasie nie była chora, 0 zmian w ich życiu , 0 stresów.
2. ŁO!wiecka śpiewała po 2 miesiącach w nowym domu. W tym dniu pół dnia popkornowała i biegała po wybiegu. Żadne za świnek od tego czasu nie umarła i żadnej stan zdrowia się nie pogorszył. Mogę spokojnie dodać , że hierarchia się nie zmieniła, a z tego co wiem, to ŁO! dostała swobodny dostęp do siana i jedzenia - wcześniej była ostatnia w kolejce po matce i siostrach. Teraz ma wszystko na wyciągnięcie pyszczka - więc raczej jej to nie stresuje a bardziej raduje. Do tego ... jakie mogą być problemy w 2 świnkowej grupie, gdzie 2ga świnka jest ostoją spokoju i cierpliwości. Brązka kiedy przyjechała do niej ŁO! , ustaliła hierarchie (ponad 2 lata różnicy, a ŁO! przyjechała jako maluszek) Tylko w tym dniu widziałem, żeby goniła ŁO!. Od tego czasu ŁO! może po Brązce biegać, skakać, gonić dookoła niej, obsypywać ją siankiem - bez jakiejkolwiek reakcji zwrotnej.
29.11.2018 [*] Helenka
04.09.2021 [*] Brązka

Brązka i ŁO!wiecka
http://forum.swinkimorskie.eu/viewtopic ... 891b7d2a4d
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania, nawyki, wybryki”