Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Czyli czym Twoja świnka zaskoczyć potrafi

Moderator: Pulpecja

maggad

Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: maggad »

Dzień dobry,
to mój pierwszy i mam nadzieję nieostatni post na tym forum. Niestety w moje i reszty rodziny ręce niedawno wpadła młoda świnka morska - czemu niestety? I jak to się stało? Zaraz napiszę. Ano niestety bo świnek morskich ani żadnych innych zwierząt miało już w naszym domu nie być - do czasu aż wkurzona córka przyszła z kartonem w rękach a tam mały prosiak. Jej koleżanka kupiła świnkę w towarzystwie do swojego samczyka, a że tamta świnka wpadała w panikę na jego widok to postanowiła ją oddać z powrotem. Córka mówiła że koleżanka wzięła ją pod wpływem impulsu bo świnka była "biedna" tzn. bardzo zdominowana przez inne świnki. W zoologicznym nie chcieli jej już przyjąć ani oddać pieniędzy więc świniak miał trafić gdziekolwiek - no i córka nieodpowiedzialnie wzięła od niej świnkę za przysłowiowego "piątaka".
Z tego co czytałam świnki muszą być we dwie, nie mam jednak pomysłu jak połączyć taką bojaźliwą świnkę z inną. Jakieś doświadczenia, pomysły? Co zrobić jak świnka się nie dogada z drugą? Nie wiemy jeszcze czy świnka u nas zostanie czy pójdzie do adopcji, na razie chcemy jakoś wyposażyć jej domek. Mieliśmy klatkę po króliku 120 cm ale świnka jest malutka i przecisnęła się przez pręty. Póki co siedzi w klatce transportowej, jedynie z siankiem, poidełkiem i miseczką. Czy zna ktoś klatki dla świnek przez które malutka nie przejdzie (te pręty miały zaledwie 3 cm odległości)? Świnka to ponoć samczyk ale musimy to ocenić. Tak naprawdę mam dużo pytań i nie wiem czy mogę zadać je w tym dziale, nie tworząc multum tematów.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedzi.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13491
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: pucka69 »

ile waży ta świnka?
Obrazek
maggad

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: maggad »

Nie ważyliśmy jej bo nie mamy takiej wagi kuchennej. Ale jutro możemy ją kupić i zważyć.
Ta świnka wydaje się być też dość drobna, nawet jak na młode. Zastanawiam się czy nie jest za wcześnie odsadzona od matki.
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9996
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: Dzima »

Jak daje radę przejść przez pręty to wszystko możliwe, że jest tak malutka że powinna być jeszcze z matką.
Nie ma sensu kupować klatki z mniejszym rozstawem prętów, bo szybko urośnie. Lepiej owinąć klatkę ręcznikiem od kuwety na wysokość taką jak sięga maluch.
Koniecznie musisz odwiedzić weterynarza, ponieważ ze sklepu najczęściej są z pasażerami na gapę, więc możliwe wszoły :roll:
Zważyć i sprawdzić płeć. Skoro jest malutka to łączenie z drugą nie powinno być trudne. Możliwe że ta koleżanka córki po prostu źle odbierała ich zachowania i kwiczenie bądź nie przeprowadziła porządnego łączenia a "wrzuciła" maluszka do klatki lokatora i była zadyma.
Jeśli sprawdzisz jego stan zdrowia i płeć i postanowisz, że zostaje to klatkę masz odpowiednio dużą dla dwóch samczyków i naprawdę warto skłonić się ku adopcji, bo samotna będzie nieszczęśliwa. Na dodatek została zabrana z miejsca gdzie żyłą w stadzie (mam na myśli pseudo, z którego trafiła do sklepu) a samotność potęguje stres i choroby.
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
maggad

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: maggad »

Na początku myśleliśmy że to jednak może być samiczka, ale patrząc co zdjęciach myślimy że mogło być tak jak miało być na początku - czyli samczyk. Może ktoś pomoże określić ostatecznie płeć?
http://oi63.tinypic.com/353cz9u.jpg Świnka została zważona - waży zaledwie 205 g. Z tego co jest napisane w temacie maluszków do adopcji świnka powinna ważyć co najmniej 300 g?
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9996
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: Dzima »

200g to niska waga. Powinna być jeszcze z matką. :(
Może mieć ok 2-3 tygodni, zależy jaką miała wagę urodzeniową
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9996
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: Dzima »

Samiec
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
maggad

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: maggad »

Dziękujemy za odpowiedzi. Opieka nad takim maluszkiem wygląda inaczej niż nad dorosłą świnką? Dokarmiać jakimś mlekiem dla kociąt w proszku? Świnka niestety mimo że klatka była obita kocykiem z każdej strony znowu uciekła. Dziwne jest to że maluszek skacze na pręty a wręcz się po nich wspina (?). Chłopczyk tymczasowo trafił do niskiej duny do czasu aż nie kupimy innej klatki. Czy 60 cm póki jest taki malutki starczy? Znalazłam klatkę dla chomików 100 cm, rozstaw prętów malutki. Czy taka klatka nada się dla świnki?
https://allegro.pl/klatka-dla-chomika-s ... 25373.html
I w jakim wieku można próbować łączyć maluszka z drugim prosiaczkiem?
Pozdrawiam.
maggad

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: maggad »

W tym tygodniu wybieramy się z maluszkiem do weterynarza od zwierząt egzotycznych.
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9996
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Niespodziewana świnka- strach przed innymi świnkami

Post autor: Dzima »

Nie ma sensu kupować nowej klatki. Strata pieniędzy. To już lepiej zrobić mu mieszkanko w plastikowym pojemniku, oczywiście otwartym od góry https://m.leroymerlin.pl/garderoba-i-wn ... GAodDEkJxw
On szybko urośnie. Najlepsza karma dla maluszka to brit.
Towarzystwo jak najszybciej, pod warunkiem że jest zdrowy. Samotność silnie go stresuje skoro ucieka.
Myślę że z towarzyszem nie będzie uciekał z klatki.
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania, nawyki, wybryki”