Określenie wieku swinki

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
ODPOWIEDZ
Shmira09

Określenie wieku swinki

Post autor: Shmira09 »

Witam, jestem świeżo upieczona "mamcia" Świnki. Pani, która sprzedała mi świnkę powiedziała, że ma 3 miesiące. Zwazylam go i waży tylko 335g. Bardzo mnie to niepokoi. Albo sprzedawca pomylił się w określeniu wieku albo świnka (oraz reszta) jest mocno zaglodzona. Czy moglibyście pomoc mi określić jej prawidłowy wiek? Jaka powinien mieć wagę? Jeśli świnka jest zaglodzona będę musiała interweniować. Jak go glaszcze to pomimo futerka jestem w stanie wyczuć wszystkie kostki. Pierwszego dnia bardzo mało chodził, nie bał się w ogóle, podsuwalam mu wszystko pod pyszczek. Po kilku dniach jest już dobrze, nawet mruczy do mnie, chętnie daje się głaskać i popcornuje. Bardzo powoli przybiera na wadze po kilka gram - pomimo iż ciągle je. W przyszłym tygodniu zabiorę go do veta jak odbiorę auto z serwisu.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Określenie wieku swinki

Post autor: Bulletproof »

Nie da się jednoznacznie, dokładnie określić wiek świnki.
Taką wagę świnka powinna mieć po ok. 3 tygodniach-miesiącu życia. Skąd ją wzięłaś? Wiek raczej można rozpoznać po pazurkach, małe świnki mają bardzo drobne pazurki. jak igiełki. Takie zdjęcia nic nie dają, świnka już w pierwszym dniu od narodzin wygląda zupełnie jak dorosła świnka.

Udaj się do weterynarza ze specjalizacją w zwierzętach egzotycznych
Shmira09

Re: Określenie wieku swinki

Post autor: Shmira09 »

Zdjęcie pazurkow Elwisa:
https://zapodaj.net/6bcf9f650187e.jpg.html
https://zapodaj.net/90408ba1afdd9.jpg.html
Zdecydowanie to nie są igiełki.

Maluch pochodzi ze sklepu zoologicznego z galerii handlowej. Do weterynarza na pewno go zabiorę, najpóźniej w przyszłym tygodniu, wtedy zrobię mu badania. Dobrze, że ma apetyt, ale jak narazie słabo przybiera na wadze.
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2018, 21:26 przez Shmira09, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Określenie wieku swinki

Post autor: Bulletproof »

Tak, musi mieć kilka miesięcy. Ale taka waga to duża niedowaga...
Dlatego właśnie nie powinno się świnek kupować z takich miejsc. Pochodzą one z masowych pseudohodowli, gdzie świnki żyją w ogromnej grupie i krzyżują się losowo- brat z siostrą, ojciec z córką... potem wychodzą z tego błędy genetyczne. Dodatkowo dojdzie nieodpowiednie żywienie, choroby i taką świnkę właśnie kupujemy w zoologach...
Świnki też nie powinny żyć same, żeby ten świniaczek mógł zdrowo żyć, niezbędny będzie towarzysz tej samej płci.
Jaką karmę mu podajesz? Dodawaj też płatków owsianych na podtuczenie, dobra też będzie lucerna. U weta zrób morfologię i biochemię, może mieć problemy z wątrobą i nerkami
Shmira09

Re: Określenie wieku swinki

Post autor: Shmira09 »

Ok, zrobię te wyniki u veta co napisalas. Dziękuję za poradę z płatkami, właśnie wylądowały w miseczce - chociaż nie wiem czy zje bo jest strasznie wybredny. Mój mąż mówi, że pewnie je tylko to co zna. Karmę mam Vitakraft emotions sensitive for all ages. Je jej bardzo mało, w sklepie nie mieli lepszej, zamówiłam Cavia complete żeby nie wybierał.
U mnie w mieście nie ma żadnych hodowli. Chciałam na początek jedna swinke. Często robię zakupy w galerii, i widziałam tam Elwisa kilka razy - stąd pomysł aby ta swinke właśnie przygarnac.
Czy mogę to gdzieś zgłosić? Druga świnka, która była z nim była jeszcze mniejsza i chudsza :(
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Określenie wieku swinki

Post autor: Bulletproof »

Niestety, ale ze sklepami nic nie można zrobić. Jedyne co- to nie kupować. Kupując, myślimy, że ratujemy tej śwince życie. A tak naprawdę to napędzamy ten chory biznes, handel żywymi zwierzętami. Na miejsce tej świnki przyjadą kolejne 3- jest popyt-jest podaż.
Odstaw ten Vitakraft na stałe, VL CC to bardzo dobra karma. Płatki powinien zacząć wsuwać, jeszcze się nie spotkałam ze świnką która by za płatki nie zrobiła wszystkiego ;) Zwykle to co kaloryczne jest najlepsze :szczerbaty:

Co do hodowli CCP, świnki jeżdżą po całej Polsce- to samo z adopcjami od SPŚM. Transport zawsze da się zorganizować i nie jest to żaden problem.

Świnki to zwierzęta silnie stadne, a człowiek stada nie zastąpi. U stadnych zwierząt samotność powoduje podwyższenie kortyzolu, który wyniszcza wszystkie jej narządy wewnętrzne. Z ludźmi dzieje się to samo, gdy zamyka się go w odosobnieniu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”