Porady do odchowu maleństw

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: kimera »

Dorosłe świnki najczęściej serdecznie się opiekują małymi - widziałam już sytuację, jak dwóch samców się kłóciło, oczywiście niegroźnie, o to, kto będzie przytulał malca :). Gdyby świnki były tej samej płci, mogłyby zostać z dorosłymi nawet kilka miesięcy, aż same będą wolały uciekać od dorosłych. W przypadku, gdyby płeć była odmienna, trzeba je rozdzielić nie później niż po miesiącu, kiedy samiczki mają pierwszy okres (teoretycznie) płodny.
Sierść

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Sierść »

Świnki dorosłe "dostanę" do 26 lipca. Mam nadzieję, że tyle wystarczy...
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Bulletproof »

A nie miały być dzisiaj?
Czytam i czytam i nie rozumiem :szczerbaty:
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: martuś »

Bulletproof pisze:A nie miały być dzisiaj?
Chyba będą dzisiaj tylko, że do 26 lipca :think: :szczerbaty:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9995
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Dzima »

A to nie podwozia dzisiaj ma wstawić? :szczerbaty: :think:
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: martuś »

Dzima pisze:A to nie podwozia dzisiaj ma wstawić? :szczerbaty: :think:
Wydaje mi się, że chodzi o te dorosłe świnki ;)
Sierść pisze: EDIT: przyjadą dzisiaj po 18 ^^
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Sierść

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Sierść »

Już wyjaśniam: dorosłe świniaki przyjechały i zostaną do prawie końca przyszłego tygodnia. Chłopcy są mocno wystraszeni, ale początek kompletnie bezproblemowy - bardziej zdziwieni niż niechętni :) Siedzieli już razem na kupce siana i po równo wtranżalali, więc chyba jest OK :) Maluch jak to maluchy - łażą za nimi krok w krok i domagają się zainteresowania.
Zdjęcia niestety nie zdążyłam zrobić zanim mi chłop do pracy uciekł, jutro będziemy próbować znowu.
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: porcella »

Oj, ale macie zabawę! Zazdroszczę :-) Dawajcie fotki i piszcie, co się dzieje. :please:
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Sierść

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Sierść »

Powiem szczerze że mogłabym zaśpiewać "Jaki tu spokój, nic się nie dzieje" ;) Przyjechali chłopcy - dwa dorodne, niemal trzyletnie tuczniki (naprawdę bardzo imponujących rozmiarów :) ), wystraszone. Ale ich Właścicielka uprzedzała że jak jeżdżą czasem do jej mamy to też pierwszy dzień są zestresowani i w kąciku kontemplują swój świński byt.
Na początek oddałam im pół pokoju do użytku - porozkładałam podkłady higieniczne, wpakowałam furkę sianka i wypuściłam całą ferajnę. Młode najpierw w ogóle nie zauważyły towarzyszy i rzuciły się na sianko (myślał by kto, że im żałuję :D), a dorosła część skitrała się w kąciku i tam siedziała. Młode dopiero po dłuższej chwili zauważyły zmianę i zaraz pobiegły się przywitać, przy okazji cały czas wydając swoje świńskie dźwięki, bo trafiły się egzemplarze wyjątkowo gadatliwe. Dorośli mocno się zdziwili, ale nie było niczego poza gruchaniem i jednym zgrzytnięciem ząbkami (chociaż wydaje mi się że to Dorośli zgrzytali na siebie, a nie na Młode). Raczej uciekali od ich natarczywości, która okazała się wielka - Młode chyba koniecznie chciały sprawdzić chyba gdzie są sutki i możliwość napicia się mleka, bo goniły Dorosłych i przy każdej okazji tyrpali po brzuchach. Przez chwilę, bo potem razem zasiedli do siana i zgodnie skubali.
A jako że trzeba było z psem iść na spacer, a strach zostawić świnki bez opieki (niestety w domu mam drzwi harmonijkowe zamiast zwykłych, a dla kotów to żadna przeszkoda) to przelokowałam je do klatki (niestety, tylko 100cm, więcej by szurnęło z komody). I tak siedzą, Młodzież po jednej stronie, starszyzna po drugiej i cisza. Tylko muszę klatkę jakoś zabezpieczyć bo te małe bąki próbują przecisnąć się między prętami, skubane.
Póki co spokój i cisza, zobaczymy, co osiągną przez najbliższe dni :)

Ale żeby nie było że nie ma żadnych zmartwień - Młode są super żywotne, baaardzo rozgadane i biegające, ale Kulka ma calutki czas mokry kuperek, jak gdyby się obsikiwała. Kropka nie ma takiego problemu. U chomików to zdaje się może być bardzo zły objaw, a u świnek?

No i fotorelacja. Słaba, bo mój telefon nie nadążał.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
zwierzur
Posty: 3799
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:59
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: zwierzur »

Dawid i Goliat razy dwa... Pełnia szczęścia! Kuperek mokry od początku, czy od przyjazdu starszyzny? Może któryś wujek molestuje malucha... U moich tak jest... Pisz jak najczęściej - fajnie się czyta! :102:
Dobre chwile są jak wisienki na torcie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”