Porady do odchowu maleństw

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: porcella »

Najważniejsze, żeby ssały/żuły - słabe maluchy nie mają mięśni na pyszczku i jest im trudno ssać i łykać - i żeby jelita ruszyły. Ciężka noc przed Tobą ...
:fingerscrossed: :fingerscrossed: :fingerscrossed:
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Sierść

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Sierść »

No więc tak: problemu z żuciem czy ssaniem to one nie mają żadnego. Te pierwsze karmienia to nam wychodziły jeszcze pokracznie (ostatni raz ze strzykawki karmiłam dobrych 7 lat temu i trochę wypadłam z obiegu) ale nocne i poranne już szły super. Podzieliliśmy się i mi trafiła się świnka o roboczej nazwie Kropka, a partnerowi Kulka. Ostatnio posiłek to Kropka już prawie w siebie wessał. I jeszcze potem próbowała podgryzać moją rękę, w trakcie masowania brzuszka. Kuleczka z kolei jest strasznie gadatliwa - cały czas sobie coś po swojemu purczy, to chyba będzie samiczka :D Z załatwianiem gorzej - niby trociny są mokre, ale nie wiemy czy wylały z miseczki czy to ich własny urobek. Bobka znalazłam jednego. Chcę je przerzucić na sam podkład higieniczny z niewielkim dodatkiem sianka, żeby mieć lepszy pogląd. Ale tak łudzę się tym że gdyby ponad dobę nie załatwiały żadnych spraw fizjologicznych to już zaczęły by się podtruwać i nie były by takie żywotne. Jak będzie mniej klientów to muszę poszukać jakichś instrukcji, bo może my te brzuszki źle masujemy? Dziś będzie kolejne ważenie i zobaczymy. Ale póki co bardzo żywotne, co daje nieśmiałą nadzieję :)
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: martuś »

Biedne maluszki :( Pewnie ktoś chciał małe świnki i matka nie przeżyła porodu więc pozbyli się kłopotu :( Albo osoba, która je przyniosła skłamała i to od niej są świnki...
Trzymam kciuki żeby się udało :fingerscrossed: To że są ożywione i ciekawskie dobrze wróży. Ziętka możesz też zostawić im na jakiejś małej miseczce/spodku żeby sobie jadły jak Was nie będzie. Płatki owsiane są też dobre na podtuczenie tylko takim maluchom trzeba je trochę pokruszyć.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: porcella »

Dokładnie, jak Martuś napisała: daj papkę w miseczce, np. rozmoczoną karmę zwykłą, płatki owsiane górskie mogą być w całości, albo też rozmoczone, maluchy zwykle je bardzo lubią. Karma Ziętka może mieć mało błonnika, bo jest rozdrobniona, zwykle przy takim karmieniu bobki pojawiają się z opóźnieniem. Żeby przewód pokarmowy ruszył, potrzebny jest błonnik. Siano gdyby chciały jeść, trawę - nierozdrobnione coś, żeby ruszyły...
Nie muszą miec miseczki, poidło opanują szybko, no i papka jest też nawodniona.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Sierść

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Sierść »

Rady oczywiście zastosujemy, a teraz tylko na szybko: na podkładzie jest sporo śladów po moczu, a dodatkowo znalazłam kilka-kilkanaście bobków! ^^ Jedzą z apetytem (Kropka większym, Kulka mniejszym, ale ja jej spokojnie cały ml wpakowałam), dodatkowo podskubują sianko i odrobinkę ziółek też! ^^ Kropka waży 66g, a Kulka 76g. Zaczynam mieć nadzieję :)
Awatar użytkownika
zoira
Posty: 388
Rejestracja: 28 cze 2014, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: zoira »

:fingerscrossed: :fingerscrossed:

Ale ja tu widzę, że Państwo wpadli jak prośki w świeże siano... Witamy po świńskiej stronie mocy :102:

Maluchy mają sporo szczęścia, że trafiły akurat do Was, jak widać braki doświadczenia można na szybko uzupełnić, ale serca i zaangażowania nie da się niczym zastąpić. Super z Was Duzi :peace:

A może jakieś :photo: by się dało załatwić?
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: porcella »

Brawo, byle nie traciły, to po kryzysie zaczną przybierać :fingerscrossed:
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Sierść

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Sierść »

Kolejny dzień, kolejne dobre wieści: apetyty dopisują, przy jednym nocnym karmieniu Kropka zjadła aż dwie strzykawki i nie wiem czy by nie chciała więcej, ale już nie chciałam ryzykować. Podskubują też sianko i zioła. A, co najpiękniejsze, rano za termoforkiem znalazłam cały stosik ślicznych bobów! ^^ Puściliśmy je na łóżko, żeby trochę rozprostowały nóżki (niestety ale póki co musimy je trzymać w dużym transporterze i to na szafie, bo mamy dwa koty, z czego jednego imponująco łownego, zwłaszcza jak na fakt że nie wychodzi z domu), są bardzo ciekawskie i żywotne. Żadnego siedzenia w jednym miejscu, trzeba zwiedzać i podskubywać nasze paluchy ;)

Zoira, bardzo dziękujemy, staramy się :) Dawno nie miałam przyjemności ze świnkami ale ten powrót jest niesamowity :)

A teraz zobaczymy, czy umiem wstawić fotki ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
zoira
Posty: 388
Rejestracja: 28 cze 2014, 16:36
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: zoira »

:love:
Awatar użytkownika
Dzima
Posty: 9995
Rejestracja: 08 lip 2013, 18:30
Miejscowość: Rogoźno
Lokalizacja: Wielkopolskie
Kontakt:

Re: Porady do odchowu maleństw

Post autor: Dzima »

Trzymam kciuki za maluszki :fingerscrossed: jak odkarmisz to się przywiążesz, więc może wygrały życie i dom ;)
oby jednej płci to nie będzie problemu z towarzystwem :fingerscrossed: :fingerscrossed:
Furia, Pyrka
Za TM :candle: Chelsea, Żyleta, Zula, Szkatuła, Gryf, Koko, Sztanga, Misia, Chimera, Pataszon, Harpia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”