Pasażer na gapę

Grzybice, świerzb, wszoły, łupież, inne problemy;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
artaska94

Pasażer na gapę

Post autor: artaska94 »

Dzień dobry, wczoraj przygarnęłam 2-miesięczną świnkę od pewnej rodziny. Razem ze świnką otrzymałam nieproszonych gości- małe czarno-brązowe robaczki (wszoły, pchły??), około 3 mm, dość szybko pełzające po sierści (zaobserwowałam póki co tylko jednego osobnika, ale domyślam się, że jest ich więcej). Świnka między okiem a uszkiem ma łysy, rozdrapany placek i właśnie w tej okolicy udało mi się dorwać jednego nieproszonego gościa. Oczywiście wizyta u weterynarza już umówiona, także jutro popołudniu będę dokładnie wiedzieć z czym mam do czynienia i jak leczyć. Może ktoś z Was miał podobny problem i jest w stanie powiedzieć mi już teraz, co to może być? Świnka w miarę ma apetyt, ciężko dokładnie stwierdzić, gdyż jest u mnie dopiero drugi dzień i jeszcze się boi. Obawiam się, że świnka mogła być trzymana w pobliżu innych zwierząt, wydaje się też nieprzyzwyczajona do kontaktu z człowiekiem. Ale jak na drugi dzień w nowym miejscu jest grzeczna, na kolankach chętnie je sianko, karmę i zieleninę oraz układa się wtulona do snu. Brałam ją na kolanka, gdyż w klatce aż tak chętnie nie częstowała się jedzonkiem.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 maja 2018, 19:02 przez artaska94, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13490
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Pasażer na gapę

Post autor: pucka69 »

wszoły są jak białe kropki, nie wiem czy to ten owad spowodował chorobę skórną, może on tam był przypadkiem? np. ze starej ściółki ?
Obrazek
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Pasażer na gapę

Post autor: martuś »

Po zdjęciu wygląda na pchłę :think: Ale to wydrapanie raczej jest od czegoś innego. Może grzybica albo świerzb? Dobrze, że wizyta umówiona. Tylko pamiętaj, że wet musi mieć specjalizację w leczeniu zwierząt egzotycznych.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
artaska94

Re: Pasażer na gapę

Post autor: artaska94 »

Weterynarza mam bardzo dobrego, specjalista od gryzoni i uszaków. Ciekawe czy tylko pchełki czy jeszcze jej się coś nie przyplątało :( Z początku podejrzewalam wlasnie grzybicę i chciałam posmarować już to miejsce clortimazolem, wtedy uciekł ten robak. Owad nie był więc przez przypadek bo kręcił się właśnie w okolicy łysinki. Świnka odczuwa na pewno też dyskomfort w tym miejscu, z drugiej strony daje się pogłaskać, a po tej zaatakowanej od razu się otrząsa jakby miała "łaskotki". Pchelki mogą przejść na czlowieka? Narazie świnka ma kwarantannę i zajmuję się nią w fartuszku i rekawiczkach.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Pasażer na gapę

Post autor: martuś »

Jeśli będą mocno "głodne" to jak najbardziej mogą atakować człowieka. Najbardziej narażone są małe dzieci (wyższa temperatura ciała). Jeśli to była pojedyncza pchła to spokojnie ;) Wystarczy porządnie posprzątać mieszkanie.

PS jeśli są inne zwierzaki w domu to muszą być zabezpieczone bo na nie na pewno przejdą.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
artaska94

Re: Pasażer na gapę

Post autor: artaska94 »

Wczoraj wieczorem przy dokladnym ogladaniu siersci swinki znalazlam jeszcze cale skupisko malych weszek na zadku. Pani weterynarz potwierdziła ogromne ilości jaj wszy aktywnej, także zaczelismy leczenie vetamectinem. Co do łysinki to tam zaatakował świeżbowiec. A więc mamy z czym walczyć! Teraz moją małą weszkę czeka seria zastrzyków. Czy zmieniac codziennie podłoże i dezynfekować klatkę w czasie kuracji? Co do pchły to był to na szczęscie pojedynczy osobnik. Nowa świnka- wspóltowarzyszka pojawi się u mnie za dwa tygodnie i wtedy zobaczymy czy sytuacja będzie już opanowana, czy jednak będzie trzeba jeszcze zaczekać z łączeniem świnek.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13490
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Pasażer na gapę

Post autor: pucka69 »

wg mnie trzeba będzie poczekać trochę do łączenia
świnka ogolona? kiedyś pewna świnka Dorcia trafiła do SPŚM z taką ilością wszy że trzeba było towarzyszkę ogolić.
Tak wyglądała:
Obrazek
Obrazek
artaska94

Re: Pasażer na gapę

Post autor: artaska94 »

Nieogolona, ale dopytam w takim razie o golenie. Dziękuję za radę! Ten lek działa chyba tylko na dorosłe wszy? Bo martwie się co to będzie w najbliższym czasie, jak z jaj pojawią się dorosłe osobniki. :roll: Na szczescie oprocz problemów skórnych, cała reszta jest okay. Plus świnka wg Pani weterynarz ma 4 tygodnie, a nie 2 miesiące :o
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy skórne”