Przygotowanie siana

czyli jak własnoręcznie zrobić hamak, domek, półkę itp.

Moderator: Pulpecja

ODPOWIEDZ
milkiwaj

Przygotowanie siana

Post autor: milkiwaj »

Hej,

nie mam świnek, ale mam zakrojone plany ;)
ponieważ mam również działki, które na razie jeszcze nie maja umówionej randki z koparką to wymyśliłam, że przygotuję siano własne

miejscami trawa sięga po pas :mrgreen:

no i tu pojawiają się moje wątpliwości, zaczęłam od tego, że ściełam partię traw i rozłozyłam na palecie, żeby się podsuszały i nie łapały wilgoci z ziemii

Obrazek

jak długo powinno tak leżeć?

Nie wiem czy widać, ale czy te roslinki z karbowanymi listkami też mogę suszyć dla prosiaków czy lepiej nie? Na razie je omijałam, a sporo ich jest w tych chaszczach.

Potem myślałam, żeby pozwijać w takie gniazdka i dosuszyć w domku narzędziowym, już pod dachem.
Ktoś ma jakieś doświadczenie? Pomysły? :think:
Awatar użytkownika
katia
Posty: 223
Rejestracja: 10 mar 2018, 20:48
Miejscowość: Ustroń
Kontakt:

Re: Przygotowanie siana

Post autor: katia »

Trawę na siano musi obracać by schła równomiernie, nawet kilka razy dziennie. Z reguły warto poczekać aż wyschnie poranna rosa, a wieczorem też nie obracać jak już rosa opada. Jak jest słońce to po jakiś 3-4 dniach siano jest gotowe ;)
Zmoknięte siano jest gorszej jakości i oczywiście schnie dłużej. Zbieraj je w południe jak jest najsuchsze. Powodzenia!
Czupi i Milka : viewtopic.php?f=55&t=8592
Obrazek
milkiwaj

Re: Przygotowanie siana

Post autor: milkiwaj »

Niestety nie mam możliwości miąchać tym kilka razy dziennie, max raz dziennie mogę tam być, ale to dość mała warstwa. Zobaczymy dziś. Jedna porcja będzie już 2 dni się suszyć, druga od wczoraj. Słoneczka dużo w Gdańsku i wiatru, ale podobno zapowiadają jakieś deszcze od jutra, dlatego myślałam o pozwijaniu i przeniesieniu pod dach.

Też już gdzieś czytałam, że najlepiej ciąć koło południa, ze względu na cukry.
Awatar użytkownika
katia
Posty: 223
Rejestracja: 10 mar 2018, 20:48
Miejscowość: Ustroń
Kontakt:

Re: Przygotowanie siana

Post autor: katia »

To chociaż raz dziennie to roztrząś. Leży na palecie, jest z każdej strony owiewane wiatrem, więc będzie ok. Najważniejsze aby nie zmokło.
Czupi i Milka : viewtopic.php?f=55&t=8592
Obrazek
milkiwaj

Re: Przygotowanie siana

Post autor: milkiwaj »

taaadaaa :D
piękne i pachnące

zastanawiam się jak je popakować i na razie testuję torebki na pieczywo z lidla, bo jakoś boję się w zwykłe foliówki, żeby nie zapleśniało :)
precelki pakuje się fajnie, ale zwijać się nie da już z suchego, trzeba to robić po kilku dniach podsuszania, więc resztę pocięłam

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
katia
Posty: 223
Rejestracja: 10 mar 2018, 20:48
Miejscowość: Ustroń
Kontakt:

Re: Przygotowanie siana

Post autor: katia »

Dobre są worki jutowe. Można kupić w sklepach z odzieżą roboczą lub w sklepach rolniczych.
Siano powinno mieć przewiew i minimum wilgoci.
Czupi i Milka : viewtopic.php?f=55&t=8592
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”