Kaszaki

Grzybice, świerzb, wszoły, łupież, inne problemy;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Moreni

Kaszaki

Post autor: Moreni »

Może ktoś z forumowiczów miał doświadczenie ze świnką z wieloma kaszakami? Momo średnio co roku wyrasta jeden. Pierwszy, wielkości pestki wiśni, usunęliśmy operacyjnie, bo troszkę się nadkaził i zrobił się bolesny. W zeszłym roku około sierpnia wyrósł drugi, większy od pierwszego i w innym miejscu. Tym razem oczyściliśmy tylko, ale po trzech miesiącach zebrał ponownie i pękł samoistnie (choć Momo chyba mu pomogła). Na razie nie powraca, no ale niewiele czasu minęło. A jakiś tydzień temu wykryłam trzeci, nieduży, wielkości ziarna kukurydzy. Chyba trochę Momo przeszkadza, bo wyraźnie protestuje, kiedy próbuję go dotknąć. Nie wiem, czy na razie obserwować, ciągle bawić się w zachowawcze czyszczenie, czy może jednak załatwić sprawę chirurgicznie? Bo przyznam, trochę mi nie leży perspektywa krojenia zwierzaka średnio raz na rok...
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kaszaki

Post autor: kimera »

Jeśli kaszak jest mały, to jego wycięcie nie powinno się różnić od wyciśnięcia. Można to zrobić w znieczuleniu miejscowym.
Różnica polega na tym, że przy usunięciu rankę się łyżeczkuje, czyli ścina ścianki krateru po kaszaku. Dzięki temu brzegi rany zrastają się na całej głębokości. Jeśli rana jest niewielka, nie trzeba nawet szyć.
Moreni

Re: Kaszaki

Post autor: Moreni »

O, dzięki. Pogadam o tym z wetem, jak tylko się trochę ociepli pójdziemy na wizytę.
poznan

Re: Kaszaki

Post autor: poznan »

a jakie sa przyczyny powstawania kaszaków u świnek?
można jakoś zapobiegać? czy to ma podłoże genetyczne?
http://www.villagefashions.co.uk
Ostatnio zmieniony 12 maja 2018, 12:37 przez poznan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kaszaki

Post autor: Bulletproof »

A u ludzi? Wydaje mi się, że nie można przewidzieć ani zapobiec, to zapchanie gruczołu łojowego
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kaszaki

Post autor: kimera »

Skłonność jest niestety genetyczna. U świnek morskich dodatkowo skomplikowana przez fakt, że przy jednym gruczole łojowym jest kilka mieszków włosowych, a skóra jest gruba. Jedyne, co można robić, to oglądać skórę i interweniować natychmiast po zauważeniu, że kaszak rośnie lub jest zainfekowany.
poznan

Re: Kaszaki

Post autor: poznan »

u ludzi mówi się że to otarcia moga powodować kaszaki, zbytnie olejowanie skóry , podraznienia mieszków włosowych, długotrwałe sksponowanie skóry na słońcu
poza tym u ludzi to takie duże kaszaki to rzadkośc ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy skórne”