Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Czyli jak powinna mieszkać świnka

Moderator: Pulpecja

kasiakudłata

Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: kasiakudłata »

Cześć, jestem tu nowa i mocno się wczytuję, urządzam właśnie od zera świnkowy kącik dla dwojga - doradzicie lub dacie znać co myślicie o moim planie? ;) szukam ekonomicznych rozwiązań bo jednak trochę wydatków już się zebrało, klatka i wszelkie akcesoria w drodze.

Obrazek

Stolik 120x60cm, stanie na nim klatka w tym samym rozmiarze. Mam takie palety na zbyciu i myślę, żeby położyć na tym po prostu kuchenne linoleum bo to tanie, trwałe i łatwe do zmywania, nada się? Oczywiście na czas przebywania świnek maty, zabawki, koce. Rozmiar wybiegu - 100x240cm. Wolałabym nie puszczać świnek na pokój, bo jednak wykładzina, i mieszkam w wynajmowanym mieszkaniu. Żeby mogły śmigać sobie po wybiegu na przykład zawsze gdy jestem w domu. Pytanie też czym to ekonomicznie, ale skutecznie i bezpiecznie ogrodzić i jaka powinna być minimalna wysokość tego ogrodzenia? I żeby konstrukcja była stabilna, ale w miarę łatwa do rozmontowania (kiedyś pewnie będę się z tym wszystkim przeprowadzać)? Deski i jakiś rodzaj siatki? Czy jednak nie kombinować i jeszcze wyskrobać fundusze na części do klatek? Czy ewentualne kratki mogą stać już na linoleum czy świnki mogą to przesuwać i lepiej aby szczelnie przylegało od samej podłogi?
Jeśli chodzi o "schodki" na wybieg, na zdjęciu widzicie próbę z jakąś starą półką, różnica wysokości stół - paleta to 34cm + 19cm kuweta - z czego to zrobić? Czy to nie za wysoko? Czy wystarczy jakaś deska/kratka którą może wyłożyć popularną matą łazienkową? Jaki maksymalny kąt nachylenia mógłby być żeby świnki się nie bały? Czy może jednak jakoś skonstruować schodki z 2-3 stopniami?
No i pytanie czy to wystarczy czy jednak organizować jeszcze jakieś dodatkowe miejsce do biegania?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie zainteresowanie i pomoc!
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: Bulletproof »

Po pierwsze ja bym od razu zrezygnowała z tych palet, a jeśli już to połozyła na nich jakąś wielką dechę. One mają duże szpary i żadna cerata nie zabezpieczy łapek świnek żeby nie wpadały do tych dziur.
Kratki powinny mieć według mnie minimum 36cm wysokości, ale są i takie świnie, które to przeskoczą. Jeśli chodzi o łatwe składanie, to poszukaj czegoś w stylu kratek C&C, ja używam kratek do cel lęgowych dla gołębi (na allegro są, bardzo tanie). Spinam je trytytkami. A jakiej wielkości klatkę będą miały i ile sztuk świń przewidujesz?
Jeśli chodzi o schodki, czy rampy, to zalezy od świń, niektóre w ogóle będą się bały i nie wyjdą. Najlepiej rampy jak najdłuższe, żeby kąt padania był jak najdelikatniejszy. U nas żadne rampy się nie sprawdziły, jedynie półki, na które wskakują pozwalają na robienie wyższych poziomów czegokolwiek.
kasiakudłata

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: kasiakudłata »

Dziękuję za odpowiedź, pokombinuję za jakąś dechą, nie wiem czemu mi się zdawało, że linoleum rozwiąże problem szpar :) Kratki też już chyba sensowne znalazłam.
A sama klatka 120x60, 2 świnki.
Mk1609

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: Mk1609 »

Wystarczy pod linoleum podłożyć płytę pilśniową taką jak się używa do mebli (plecy mebli) powinno rozwiązać problem. Jeśli chodzi o wymiar klatki to dla samców klatka 120x60 jest na styk moim zdaniem. Początkowo swoich trzymałem w 100x50 ale po miesiącu okazała się za mała. Teraz mają większą i jest spoko. Można podejrzeć w wątku jaką mieli i jaką mają.
kasiakudłata

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: kasiakudłata »

Mk1609 pisze:Wystarczy pod linoleum podłożyć płytę pilśniową taką jak się używa do mebli (plecy mebli) powinno rozwiązać problem. Jeśli chodzi o wymiar klatki to dla samców klatka 120x60 jest na styk moim zdaniem. Początkowo swoich trzymałem w 100x50 ale po miesiącu okazała się za mała. Teraz mają większą i jest spoko. Można podejrzeć w wątku jaką mieli i jaką mają.
Rzeczywiście rezydencja, piękna!

Już wynalazłam właśnie takie płyty w Obi, zdobędę w weekend :D czy samce czy samiczki, jeszcze nie wiadomo i nie ma to dla mnie większego znaczenia, ale jednak chciałabym od razu 2 świnki, które już się lubią... Czekam na info z jednej fundacji, czy zostanie jakiś duet do wydania, akurat zadzwoniłam pod koniec wydawania dużej grupy, ale przeprowadzają jeszcze wizyty i są wstępne rezerwacje. Na tym forum też zauroczyło mnie kilka parek, ale na razie czekam i urządzam.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: Bulletproof »

To raczej dla samic, dla samców ciasno będzie ;)
Mk1609

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: Mk1609 »

No ja mam teraz 160x60 i mają tyle luzu że spoko 3 samiec wejdzie. Nawet nie chcą wychodzić z apartamentu, a tu widzę że ma być 120 + wybieg. Prawdę mówiąc zostawiłbym wybieg na stałe z możliwością rozłożenia w razie potrzeby.
kasiakudłata

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: kasiakudłata »

Czyli żeby świnki miały nieograniczony dostęp do wybiegu?
Hmm, pewnie co świnki to upodobania. Może najlepiej będzie, rozmawiając już o konkretnej parce świnek, spytać od razu tymczasowego opiekuna co myśli o takiej przestrzeni?
Mk1609

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: Mk1609 »

Świnka szczęśliwa, to świnka biegająca, inaczej ujmując im więcej powierzchni do biegania tym świnka bardziej szczęśliwa.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Urządzanie świnkowego kącika - doradzicie?

Post autor: Bulletproof »

Dokładnie, nie ma czegoś takiego jak upodobania co do przestrzeni- im więcej tym lepiej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świnkowe mieszkanie”