pomóżcie! Czy to wymioty?

Biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, zapalenie jelit, nieprawidłowa waga;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
joanna_p86

pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: joanna_p86 »

Kochani, proszę o pomoc.
Mam świnkę od 27. Grudnia. Urodziła się 01. grudnia. Jest więc młodziutką świnką. Oswajamy ją, ma apetyt, zachowuje się raczej normalnie, choć jest jeszcze troszkę przestraszona. W sobotę "gwizdała", kiedy ją wołałam, biegała po klatce i często wyglądała z domku. Później dostała pomidorka (sparzonego, bez skórki, bez pestek) nie zasmakował jej więc nie jadła tylko spróbowała. W niedzielę była spokojniejsza ale jadła i piła normalnie. Dzisiaj, kiedy wróciłam z pracy synek powiedział mi że Tosia chyba zwymiotowała bo w klateczce była jakaś biała plamka. Później wypuściliśmy ją na panele i zrobiła to samo. Tzn. Jest plamka ale nie wiemy co to... Nosek i oczka wyglądają ok. Jest raczej radosna bo znowu gwizdała kiedy ją wołałam. A! Chwilę wcześniej dostała paprykę czerwoną.
Pomóżcie! Co to może być?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: kimera »

Świnki morskie nie wymiotują.
Czy możesz opisać dokładniej tę białą plamkę?
joanna_p86

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: joanna_p86 »

kimera pisze:Świnki morskie nie wymiotują.
Czy możesz opisać dokładniej tę białą plamkę?
Przy sprzątaniu okazała się być konsystencji wody.
Doczytałam, że mocz świnek jest taki białawy, mleczny.
Moja świnka mieszka w klatce wyłożonej żwirkiem i do tej pory nie miałam okazji zaobserwować jej siuśków...
Może to moja niewiedza, może jakieś braki ale wolę dmuchać na zimne.
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: joanna ch »

jeśli goły żwirek to może powodować rany na łapkach, bardzo uciążliwe do wyleczenia, tak na marginesie.
joanna_p86

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: joanna_p86 »

joanna ch pisze:jeśli goły żwirek to może powodować rany na łapkach, bardzo uciążliwe do wyleczenia, tak na marginesie.
Dziękuję za uświadomienie.
Dokupiłam już matę łazienkową i wyprałam. Pytanie - czym później, w trakcie użytkowania ją czyścić aby doczyścić ale nie zaszkodzić prosiaczkowi? Czytałam o gorącej wodzie i szorowaniu mydłem - jakimś konkretnym, np. szarym?
Tosia ma żwirek z firmy Messalina - jest ok?
Heide

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: Heide »

Żwirek można kupić nawet w markecie, bo jest taniej, ja np. kupuję w Castoramie.
Matę piorę w wannie w gorącej wodzie, trę ją po prostu niezbyt twardą szczotką, bez żadnych detergentów i się dopiera.
Co do białych plam, to może być mocz, bo świnki czasem tak siusiają, więc pewnie to jest to. Świnki nie wymiotują, więc raczej mało prawdopodobne, żeby to było z pyszczka.

Pozdrawiam,
heide
joanna_p86

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: joanna_p86 »

Heide pisze:Żwirek można kupić nawet w markecie, bo jest taniej, ja np. kupuję w Castoramie.
Matę piorę w wannie w gorącej wodzie, trę ją po prostu niezbyt twardą szczotką, bez żadnych detergentów i się dopiera.
Co do białych plam, to może być mocz, bo świnki czasem tak siusiają, więc pewnie to jest to. Świnki nie wymiotują, więc raczej mało prawdopodobne, żeby to było z pyszczka.

Pozdrawiam,
heide
Wielkie dzięki za pomoc. Gdybym wiedziała jak wrzucić tu zdjęcie to dodałabym je i wtedy może ktoś by podpowiedział czy to na pewno mocz...
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: joanna ch »

Albo mocz z osadem wapniowym, np po jedzeniu natki pietruszki, albo jesli samczyk to może być sperma.

świnie są wrażliwe na żarcie z wapniem, trzeba na to uważać i nie przesadzać bo często mają problem z piaskiem w pęcherzu, kamieniami itp.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: kimera »

Matę można prać nawet w pralce, byle proszek nie był perfumowany. Można też stosować kocyki, albo dużo siana, byle byłoby miękko. Świnki uwielbiają siano jako warstwę wierzchnią ściółki, ale jest to trochę kosztowne rozwiązanie, bo wilgotne siano trzeba szybko wymieniać.
Ja stosuję kombinację wariantów - większość klatki jest wyłożona matą, pod którą znajduje się żwirek, a część jest wysypana sianem. Jeśli zagroda jest wyłożona kocem, wstawiam kuwety - dół od klatki 60 cm - wypełnione żwirkiem i wysypane sianem. Do tego na koc/matę kładę norki, legowiska, etc.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: pomóżcie! Czy to wymioty?

Post autor: martuś »

joanna_p86 pisze:Gdybym wiedziała jak wrzucić tu zdjęcie to dodałabym je i wtedy może ktoś by podpowiedział czy to na pewno mocz...
Poznikały zdjęcia ale może po opisie się uda http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... =17&t=2278 ;)
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ pokarmowy”