Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

misiek

Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: misiek »

Dziś zauważyłam, że świnka jakoś dziwnie je - co jakiś czas podczas jedzenia szeroko otwierała buzię, zaczynała mlaskać itp. Sprawdziłam jej zęby i jestem w szoku. Prawy ząb wydaje się krótszy, a dolne "porozjeżdżane". Niestety był istny cyrk ze zrobieniem zdjęcia, dlatego nie wiem, czy problem będzie wystarczająco widoczny. Mimo to wstawię. Spójrzcie i oceńcie, czy z tym da się coś zrobić (tak realnie). Jestem załamana, bo świnka w ciągu ostatniego roku naprawdę dużo przeszła - usunięcie guza sutka w narkozie, częste czyszczenie z powodu zalegania cerkotrofów itd. A wszelkie zabiegi znosi bardzo źle. Na próbę otwarcia pyszczka reaguje wręcz histerycznie, nawet mnie ugryzła, co zdarza się jej tylko w panicznym strachu. Nie ma mowy, żeby wytrzymała dłużej niż parę sekund z otwartym pyszczkiem.
Jeśli się zastanowię, to ona od pewnego czasu niezbyt chce jeść suchą karmę, raczej siano i warzywa. Poza tym chyba trochę schudła (ale miała lekką nadwagę). Za to dawałam jej suche kawałki ciemnego chleba, żeby ścierała ząbki. Jadła go chętnie. Może od tego te zęby się wykrzywiły?? Albo przeciwnie, własnie z braku twardych pokarmów? Ale dziś miała problem z pogryzieniem zieleniny. Je sama siano i zieleninę, namoczyłam jej też płatki owsiane - trochę skubnęła, starłam buraczka, ale tego nie chce jeść.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Napiszcie szczerze, co myślicie? Ona ma ponad 4 lata (już straciłam rachubę). Da sie to "wyleczyć"? Męczyć ją korektami u wetów, czy dawać miękkie rzeczy i zostawić, jak jest? Zastanawiam się, bo ona jest straszną panikarą (była od poczatku) i dla niej to ogromne przeżycie.
I podpowiedzcie,co jej dawać teraz do jedzenia oprócz namoczonych płatków owsianych.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: kimera »

Zacznij podawać śwince dodatkową witaminę C, to może być wynik niedoboru tej witaminy. Codziennie po kilka kropel Cebionu lub Juvitu. Nie dawaj jej chleba, za to jeśli wydaje ci się, że świnka za mało je, zacznij ją dokarmiać papką z karmy ratunkowej.
Poza tym, skoro świnka "miamle", pluje, nie chce jeść, trzeba sprawdzić u weterynarza zęby trzonowe.
misiek

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: misiek »

A jeśli świnka chce jeść suchą karmę oraz warzywa (buraczki, marchewkę), to mam jej pozwolić, czy dawać miękkie rzeczy, póki ten górny siekacz nie odrośnie? Kupiłam jej karmę Vitapolu, może nie jest to najzdrowsza wersja, ale świnka zawsze za nią przepadała i teraz też je chętnie. A w końcu trucizna to nie jest. O Cavii nie chce słyszeć w ogóle, zresztą nigdy nie przepadała. Tylko boję się, że ten pojedynczy ząb się też złamie. Z drugiej strony przy samych miękkich pokarmach zęby się nie ścierają (no chyba że od sianka, ale jakoś ciężko mi w to uwierzyć). Na razie z karmą ratunkową dam spokój, bo ona po podaniu wit. C mało nie zeszła na zawał. A je sama. Dałam jej banana, to wtrąbiła spory kawałek. No i je siano, zieleninę. Jest markotna, ale na 99% to od wczorajszych prób otwierania pyszczka i karmienia, ona zawsze tak reaguje na stres. Martwią mnie te krzywe dolne siekacze, najlepiej to jest widoczne na drugim zdjęciu. Sądzicie, że one mają szanse "same" się wyprostować? Może jak te się zetrą, to wyrosną już proste zęby? Płatki owsiane podawać lepiej namoczone czy nie? I czy dawać gałązki wierzby? Mieszkam w mieście, ale akurat mam pod blokiem wierzbę płaczącą ;) Tylko sama nie wiem, czy jej to teraz pomoże, czy zaszkodzi. Dziś połyka lepiej niż wczoraj.
BTW, ona od początku dostaje prawie codziennie natkę pietruszki, czasem wręcz jeden pęczek dziennie. Trudno mi uwierzyć w niedobór wit. C, choć wiem, że to się zdarza. I nie wiem, czy podawanie do pyszczka stężonej wit. C to dobry pomysł, bo ona jest bardzo kwaśna i szkodliwa dla szkliwa zębów (gdy działa na nie bezpośrednio). Chyba, że od razu po podaniu czymś te zęby przepłuczę, ale to kolejny stres. A może brakuje jej czegoś innego - np. wapnia? Tylko czy są jakieś preparaty z wapniem, które można podawać świnkom? A może trochę "ludzkiego" wapnia pokruszyć i domieszać do karmy? Mam np. tabletki z wapniem i wit. D. A także takie bez wit. D.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: kimera »

W takim razie zostaje tylko sprawdzenie trzonowców i w razie potrzeby ich korekta. Problemy z krzywymi siekaczami biorą się ze złego zgryzu.
Jeśli chcesz zwiększyć ilość wapnia -tylko bez przesady, bo nadmiar z kolei może odbić się na nerkach, to podawaj śwince lucernę, ziele mniszka i inne podobne produkty zawierające wapń.
misiek

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: misiek »

Cóż, nie byłam na razie u weterynarza, bo się boję, co wymyśli i co zrobi śwince. Naczytałam się już sporo, jak po korekcie siekaczy świnki w ogole nie chciały jeść niczego, a ja nie jestem w stanie jej co 2 h dokarmiać strzykawką. Dalej, bez znieczulenia ogólnego się nie obejdzie nawet celem obejrzenia tych zębów, o korekcie nie chcę nawet myśleć. Udało mi się natomiast zrobić dobre zdjęcie - niestety choć próbowałam, nie udało się go na serwerze zapisać w pionie - ale łatwo zapisać u siebie na komputerze i odwrócić. Po zrobieniu tych kilku zdjęć na siłę świnka była wylękniona jak jeszcze nigdy przedtem, pierwszy raz dane mi było usłyszeć ćwierkanie (choć miałam kilka świnek w dzieciństwie, a tę mam od ok. 4 lat) - ale takie głośne, rozpaczliwe, jakby jastrząb zadziobywał jakiegoś ptaka. Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że świnka sama je siano, zieleninę, ogórka, pomidora. Waży 1400 g. Twardego nie chce jeść, a jeśli już weźmie z karmnika jakąś granulkę, to chowa się z nią i dość długo gryzie. Siano podchrupuje prze większość czasu. Co ja mam z nią zrobić?? Mogę to tak zostawić i liczyć, że "jakoś to będzie"? Wmuszać w nią granulki czy siano i zielenina wystarczą? Czy korekta tych siekaczy jest niezbędna?
Obrazek
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: martuś »

Ja bym pokazała te zęby wetowi. Tylko podzwoń po lecznicach bo kimerze w którejś lecznicy nie podjęli się badania zębów u prosiaka.
Siekacze ma bardzo rozjechane ale zwróciłam też uwagę, że górny prawy jest grubszy od pozostałych zębów.
Korekcja trzonowców raczej robiona jest na wziewce ale oglądanie powinno być "na żywca". Siekacze raczej też tak dałoby się skorygować. Przy okazji wizyty i stresu dobrze by było zrobić rtg paszczy.
Nie zawsze świnkę trzeba karmić strzykawką. Możesz wtedy posiekać drobno warzywa/owoce a do miseczki rozrobić karmy ratunkowej albo namoczyć to co świnka je dotychczas. Moja świnka też ma problemy z zębami i praktycznie nigdy nie wymagała karmienia strzykawką (tylko dokarmianie 2-3 razy dziennie ratunkową z miseczki).
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: kimera »

Zbadać i skorygować zwykły problem się podjęli :). Nie podjęli się korekty tak skomplikowanego problemu, jak u Tunia.
Zwykłe piłowanie zębów u mojego Tankreda wykonano w kilka minut na wziewce w Amicusie na Tatrzańskiej. Nie każda przychodnia ma specjalistyczny sprzęt i wystarczająco doświadczonego lekarza.
misiek

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: misiek »

Kimera, a ile kosztowało to podpiłowanie zębów we wziewce w Amicusie? Czy oni wcześniej oglądali trzonowce i robili RTG?
Ja u nich usuwałam guza sutka u tej świnki rok temu, ale teraz myślę bardziej nad Zwierzętarnią. Choć na Tatrzańską mam o wiele bliżej.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: kimera »

Tak, był rentgen i sprawdzanie wziernikiem. Kosztowało 150 zł. Sam zabieg, bo konsultacja i zdjęcia osobno.
misiek

Re: Ułamany górny ząb, krzywo rosnące dolne zęby?

Post autor: misiek »

A mogę jeszcze zapytać, ile to wyniosło razem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”