Ścieranie ząbków

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
ODPOWIEDZ
Darja

Ścieranie ząbków

Post autor: Darja »

Świnki cały czas mają sianko, dopóki jest sezon dostają też gałązki drzew owocowych. Teoretycznie więc mają na czym sobie ścierać ząbki. Jak więc wytłumaczyć ścieranie ząbków na klatce? Raz jedną podpatrzyłam - to ewidentnie ścieranie, przesuwanie ząbków po wejściu do plastikowego domku, nie gryzienie. A może to normalne, nieszkodliwe zachowanie?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: kimera »

Świnki morskie w ogóle nie muszą ścierać zębów na niczym innym niż siano. Jeśli gryzą inne przedmioty, to albo robią to z ciekawości - na przykład drewniane domki, albo ze złości lub zdenerwowania, jak na przykład pręty klatki. Robią to krótko i rzadko. Natomiast świnka, która gryzie co popadnie, na przykład kocyki, legowiska, polipropylen, najprawdopodobniej źle się czuje, odczuwa ból.
Darja

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: Darja »

O rany, trochę mnie przestraszyłaś.
Na pewno nie gryzą wszystkiego, ale klatka w jednym miejscu jest podrapana (/pogryziona?). Będę musiała posłuchać i poobserwować, w jakich sytuacjach to robią, bo dotąd nie zauważyłam jakiegoś wzorca. Nie zrzuciłam więc winy na ich zdenerwowanie.

Gryzienie z ciekawości też znam, na przykład lekkie podgryzanie i lizanie naszych palców. Takie sprawdzanie "Czym jesteś? Jesteś pysznym jedzonkiem?" :D
manowa

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: manowa »

kimera pisze:...Natomiast świnka, która gryzie co popadnie, na przykład kocyki, legowiska, polipropylen, najprawdopodobniej źle się czuje, odczuwa ból.
czyli jeśli gryzie wszystko i nieustannie to do weterynarza trzeba sie udać?
moja grysie co popdanie, i nie delikatnie a bardzo intesywnie
Ostatnio zmieniony 16 maja 2018, 10:32 przez manowa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
katia
Posty: 223
Rejestracja: 10 mar 2018, 20:48
Miejscowość: Ustroń
Kontakt:

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: katia »

manowa pisze:
kimera pisze:...Natomiast świnka, która gryzie co popadnie, na przykład kocyki, legowiska, polipropylen, najprawdopodobniej źle się czuje, odczuwa ból.
czyli jeśli gryzie wszystko i nieustannie to do weterynarza trzeba sie udać?
moja grysie co popdanie, i nie delikatnie a bardzo intesywnie
Tak. Ja bym poszła to sprawdzić, bo to nie jest standardowe zachowanie.
Czupi i Milka : viewtopic.php?f=55&t=8592
Obrazek
Joanna94

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: Joanna94 »

Witam, czyli sianko i granulat powinien świnkom wystarczyć do ścierania ząbków? Martwi mnie, że moje nowe świniuszki nie chcą jeść ani wapienka ani gałązek. :(
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: Bulletproof »

Wapienka i sól są bardzo szkodliwe dla świnek, to samo tyczy się kolb.
Joanna94

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: Joanna94 »

No ok, więc mają mieć coś do ścierania ząbków prócz sianka? Gdy miałam świnkę 15 lat temu, ścierała sobie ząbki na suchej bułce. Ale czytałam, że świnki nie powinny jeść pieczywa.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: Bulletproof »

Kategorycznie nie wolno podawać pieczywa.
Świnki ścierają ząbki głównie na sianie, nie ma przymusu podawania dodatkowych gryzaków
Joanna94

Re: Ścieranie ząbków

Post autor: Joanna94 »

Dzięki za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”