DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczką

Kwestie prawne dotyczące zwierząt

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Moonrey

DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczką

Post autor: Moonrey »

Witam.
Jednak na zwierzętach to można zarobić :(
Trafiłam na OLX na tzw. hodowcę, który wysyła świnki morskie i króliki paczką :( To jest zakazane i on ma tego świadomość, bo z nim rozmawiałam o tym przez telefon. Zanim się zorientowałam, że to "masówka" pytałam o możliwość dostarczenia 2 świnek do innego miasta Blablacarem.... a on mnie wyśmiał, że chcę przepłacać jak on paczkami wysyła- oznacza, że są tam ptaki- ptaki ponoć można- robi 2 dno, żeby nie było bezpośrednio widać i... ciagle tak wysyła :(
Kiedy odmówiłam takiego transportu tłumacząc ryzyko śmierci i niehumanitarny sposób, to mnie wyśmiał znowu....

Powiedział, że on tak wysyłał, wysyła i będzie wysyłać świnki i króliki, że nic się nie dzieje i nigdy nie stało- że on ma
PONAD 100 ŚWINEK MORSKICH I PONAD 150 KRÓLIKÓW I CIĄGLE WYSYŁA TAKIM PRZEKRĘTEM, BO NA POCZCIE NIKT NIE SPRAWDZA, CZY TO PTAK, CZY INNE ZWIERZĘ i nikt mu nie zabroni i gówno mu zrobią :(

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/17eUZ/

Przejrzałam oferty tego pseudohodowcy i tam jeszcze są ptaki oraz reklamują swój hotel dla psów i kotów oraz zabiegi pielęgnacyjne, więc dość łatwo namierzyć... Można coś z tym zrobić?

Jakiś TOZ na Śląsku warunki chociaż by może sprawdził, bo przy takiej ilości zwierząt.... :roll: Napisałam na SPK też...
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: porcella »

Facet oczywiście popełnia wykroczenie.
Możesz po prostu zgłosić na policję, skoro z nim rozmawiałaś. Ostatnio w mediach szeroko pokazywano fretkę w paczce, którą wykryli pocztowcy. Nadawca przekracza przepisy ustawy o ochronie zwierząt.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Moonrey

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: Moonrey »

Na jaką niby policję zgłaszać z drugiego końca Polski i na podstawie czego- rozmowy telefonicznej? Musiałabym nie wiedzieć jak oni działają :roll: Może prędzej do jakiegoś Śląskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami prędzej...
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: porcella »

Na każdą policję. Jeśli jest niewłaściwa, to przekaże właściwej. Może zbagatelizować, oczywiście. I jest z tym związany kłopot, bo policja spisuje zawsze jakiś protokół, trzeba się podpisać, podac imię, nazwisko itd.
Każdy wyrok w sprawie znęcania się nad zwierzętami musiał być poprzedzony doniesieniem o przestępstwie, a donieść musi osoba, która się z tym zetknęła.
Poczta raczej nie sprawdzi, co nadaje w paczce konkretna osoba, przecież nie wiemy, na której poczcie on to robi.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: Bulletproof »

To najłatwiej byłoby zadzwonić jeszcze raz i dopytać jak wysyła zwierzęta i nagrać tą rozmowę. Z tą rozmową pójść na policję
Moonrey

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: Moonrey »

Wszystko prawda... kłopot- nie kłopot- rzecz w tym, że ja mam miejscowość i nr telefonu- żadnego adresu, żadnych danych :(
Mogę być świadkiem- czy nawet nagrać i zgłosić... ale chyba wiarygodniej by było, żeby wcześniej gościa "namierzyć" na miejscu- w tych Gliwicach Czechowicach- mają ten hotel dla psów, więc pewnie się da, ktoś na miejscu mógłby zadzwonic i pojechać "po świnkę lub królika "obejrzeć" i przy okazji rzucić okiem na co całe stado zwierząt i warunki faktyczne. On te zdjęcia zwierząt do ogłoszeń robi gdzieś je wyciągając- na stół, beczkę , krzesło- a jak żyją na co dzień na zdjęciach nie widać- nie widać warunków wcale :(
Spróbuję się skontaktować najpierw z gliwickim TOZ-em
Moonrey

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: Moonrey »

Dodzwoniłam się do gliwickiego TOZ-u "Bezpieczna łapa"... opisałam im całą sytuację i przebieg rozmowy z hodowcą, podałam numer tel. do niego i dodatkowo przesłałam link do jego ofert na OLX.
Pani powiedziała, że u nas są takie przepisy, że przecież nie ma zakazu hodowli i rozmnażania zwierząt a paczki ze świnką mi ostatecznie nie wysłał, więc nie popełnił żadnego wykroczenia- gadać sobie można co się chce- nie ma sensu nagrywać i iść na policję, bo przestępstwo nie zostało popełnione. Jemu by trzeba udowodnić to, że wysyła- wiec albo osoba, która dostała tak zwierzaka ( ale jest współodpowiedzialna ) albo złapać na gorącym... Można natomiast sprawdzić hodowle i warunki "na podpuchę" i jeśli jest źle to tylko z policją z nakazem mogą wejść, bo jak sam TOZ to on nie musi ich nawet wpuścić na swój teren... no takie mamy prawo :roll: a afery w tv to zawsze po fakcie- czyli po nieszczęściu jak już się stanie. Inaczej nikt się nie przejmuje...
I jeszcze mi zadała pytanie- w sumie logiczne- CO Z TYMI WSZYSTKIMI ZWIERZAKAMI SIĘ STANIE JAK BĘDZIE INTERWENCJA?
SZCZEGÓLNIE TERAZ- W WAKACJE- W SEZONIE URLOPOWYM....?

W sumie nie wiem czy cokolwiek zrobią :?
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: DUŻA PSEUDOHODOWLA- Gliwice- Czechowice- wysyłanie paczk

Post autor: porcella »

Och, zadziałałaś wspaniale, choć obawiam się, że organizacja ma słuszność.
I pytanie na końcu Twojego posta jest aktualne. Co roku po wakacjach, kiedy się likwidują tzw minizoo, mamy ten problem, nasze możliwości są niestety bardzo ograniczone - nie mamy schroniska, czy azylu, a liczba DT nie jest wystarczająca.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ochrona zwierząt - przepisy”