Czy moge podać to mojej swince?

Zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, astma, katar, przeziębienie;

Moderator: Dzima

Anulka1602

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Anulka1602 »

Titobar patrząc na wagę to twoja świnka pewnie ma około 4tygodni,twierdze tak gdyż sama obecnie mam małe świnki które urodziły się 16.04 i jeden z maluchów wagę urodzeniową miał 0,91gram a obecnie waży 330gram. Co do kichania to sprawdziłabym to u weta choć według mnie to kichanie może być od trocin lub zapylonego siana-ja miałam taki kichający problem z moimi świnkami i okazało się że mają alergie na troty i gdy zamieniłam troty na żwirek i mate kichanie się skończyło. Co do wetów w krakowie to polecam dr.Barana lub dr.Szydłowskiego.
Titobarco

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Titobarco »

Anulka1602 pisze:Titobar patrząc na wagę to twoja świnka pewnie ma około 4tygodni,twierdze tak gdyż sama obecnie mam małe świnki które urodziły się 16.04 i jeden z maluchów wagę urodzeniową miał 0,91gram a obecnie waży 330gram. Co do kichania to sprawdziłabym to u weta choć według mnie to kichanie może być od trocin lub zapylonego siana-ja miałam taki kichający problem z moimi świnkami i okazało się że mają alergie na troty i gdy zamieniłam troty na żwirek i mate kichanie się skończyło. Co do wetów w krakowie to polecam dr.Barana lub dr.Szydłowskiego.
Okazało sie ze mam bardzo kompetentnego weterynarza jezeli chodzi o gryzonie dwa domy dalej dr Alicja Banaś cieszy sie bardzo dobrymi opiniamii. Zobaczymy, ponoc zawsze wszystko omawia przedstawia jakie działanie mają leki, pracowała w wielu gabinetach w krakowie a teraz ma własny. Zauwazylem tez ze kichanie ustaje w nocy lub kiedy młody siedzi w domku i nie działaja na niego zadne bodzce zewnetrzne, nie widzi swojej kolezanki, nie ma jedzenia, ja nie chodze po pokoju, chyba ze on to robi atencyjnie zeby zwrocic na siebie uwage czytalem o takiej mozliwosci na forum szczegolnie ze dzis sprawdzalem mu znowu nos i jak wydzieliny nie ma tak nie ma. No pojde z nim do weta zobacze czy szmerow nie ma, kupie mu witamine C i zobaczymy :D
Edit: jezeli chodzi o trociny to wątpie bo poza klatka kichanko nie ustaje
Anulka1602

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Anulka1602 »

Może w nosku utknął jakiś pyłek albo kawałeczek sianka. U mnie świnki przy alergii na trociny i zapylonym sianku kichały cały czas,tzn: w klatce,na wybiegu i na kolanach i tak jak pisałam wcześniej wszystko minęło gdy pozbyłam się trocin. Idź do weta to wszystko sprawdzi i uważaj na świnke bo masz maluszka. Moje maluchy mają miesiąc i dziś ważą: 1-325gram, 2-316gram, 3-350gram. I rozdziel samca z samicą bo zaraz możesz mieć ciążę.
Titobarco

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Titobarco »

Anulka1602 pisze:Titobar patrząc na wagę to twoja świnka pewnie ma około 4tygodni,twierdze tak gdyż sama obecnie mam małe świnki które urodziły się 16.04 i jeden z maluchów wagę urodzeniową miał 0,91gram a obecnie waży 330gram. Co do kichania to sprawdziłabym to u weta choć według mnie to kichanie może być od trocin lub zapylonego siana-ja miałam taki kichający problem z moimi świnkami i okazało się że mają alergie na troty i gdy zamieniłam troty na żwirek i mate kichanie się skończyło. Co do wetów w krakowie to polecam dr.Barana lub dr.Szydłowskiego.
Własnie od soboty bede zmieniac wystroj klatki, chciałbym zakupic te maty, ale jakie? Takie zwykłe łazienkowe? Mozecie mi dac jakis przykład? I co ile takie maty trzeba by było wymieniac? Zalezy mi na usunieciu trocin a w rogu klatki rozsypałbym granulat tylko ta mata :v jak to wgl ma wygladac ;/ a i jak nauczyc młodego nie sikac w domku? Załatwia sie w domku a potem zadowolony w tym siedzi a ja musze go wycierac, bo potem lata po klatce jak szalony mysle zeby dac troche moczu na granulat zeby poczuł ze tam ma sie załatwiac, co o tym myslicie?
Titobarco

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Titobarco »

Anulka1602 pisze:Może w nosku utknął jakiś pyłek albo kawałeczek sianka. U mnie świnki przy alergii na trociny i zapylonym sianku kichały cały czas,tzn: w klatce,na wybiegu i na kolanach i tak jak pisałam wcześniej wszystko minęło gdy pozbyłam się trocin. Idź do weta to wszystko sprawdzi i uważaj na świnke bo masz maluszka. Moje maluchy mają miesiąc i dziś ważą: 1-325gram, 2-316gram, 3-350gram. I rozdziel samca z samicą bo zaraz możesz mieć ciążę.
Samiec i samica od dawna maja osobne klatki, trocin pozbede sie w weekend i zakupie drewniane domki, postaram sie tez kupic sianko innej firmy, swinki dam do siostry i po zmianie wystroju klatek swoj pokoj wywietrze. Moze trociny to faktycznie powod albo to sianko, przeciez pyłki moga roznosic sie po całym pokoju, szczegolnie ze wydzieliny nie ma z nosa, nic... no zobaczymy u weta co mi powie, moze to alergia? Zaraz zaniose go do pustego pokoju rodzicow, mielismy tam remont i nie ma tam zadnych mebli, puszcze go tam z kolezanka i zobacze czy bedzie kichał. Tylko niech najpierw sobie odpocznie bo jest po jedzeniu, za chwile pojde do apteki kupie mu cebion zdecydowalem sie go jednak z woda nie rozcienczac tylko z butelki do pipety dwie krople i do pyska. Przeciez cebion to roztwor wodny witaminy c...wiec moje rozcienczanie z woda sensu nie ma.
Anulka1602

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Anulka1602 »

Ja do kuwety klatki wsypuje żwirek i na to mata łazienkowa-mate kupuje w sklepie gospodarczym lub markecie na metry. Codziennie wybieram spod maty zasikany żwirek i dosypuje czysty a raz w tygodniu myje całą klatke i wymieniam matę na czystą. Przy macie jest mniej sprzątania i świnki mają sucho bo mocz przelatuje przez otworki w macie do żwirku a mata z zewnątrz jest sucha. Domku nie kupuj bo to wyrzucony pieniądz. Zamiast domku spraw śwince jakąś norkę lub hamak polarkowy-świnki to uwielbiają i według mnie bez domku szybciej świneczki się oswajają.
Anulka1602

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Anulka1602 »

Tylko żwirek musi być drzewny lub pellet-pod żadnym pozorem nie kupuj silikonowych czy innych zbrylających bo świnka to nie kot i może zjeść taki żwirek i umrzeć. W każdym zoologu kupisz żwirek drzewny dla gryzoni.
Titobarco

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Titobarco »

Anulka1602 pisze:Tylko żwirek musi być drzewny lub pellet-pod żadnym pozorem nie kupuj silikonowych czy innych zbrylających bo świnka to nie kot i może zjeść taki żwirek i umrzeć. W każdym zoologu kupisz żwirek drzewny dla gryzoni.
Wiem o tym, mam 16 lat spokojnie jakis młody bardzo nie jestem i umiem ogarnac, ze jak pisze dla kota to jest dla kota a nie dla gryzonia ale dzieki za info :D jutro jade do kakadu, czekam na odp dotyczaca mat dla swinek bo w tym temacie jestem zielony
Anulka1602

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Anulka1602 »

Taką mate łazienkową możesz kupić w markecie np: w leroy merlin są i gotowe i do kupienia na metry. Tylko wymierz kuwetę klatki byś wiedział ile kupić bo musisz mieć przynajmniej dwie maty na zmiane.
Titobarco

Re: Czy moge podać to mojej swince?

Post autor: Titobarco »

Anulka1602 pisze:Taką mate łazienkową możesz kupić w markecie np: w leroy merlin są i gotowe i do kupienia na metry. Tylko wymierz kuwetę klatki byś wiedział ile kupić bo musisz mieć przynajmniej dwie maty na zmiane.
Kupie w obi taka zwykła mate na metry do łazienki, akurat w sobote jade do marketu jest tam zoolog i obok obi do tego granulat zamienie na zwirek dla gryzoni, jak kupie za duzo to najwyzej przytne :D a co ile taka mate wymieniac?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ oddechowy”