Kastrować Świnkę?

Badania, lekarstwa, rany, operacje i opieka pooperacyjna;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
roks_ana23

Kastrować Świnkę?

Post autor: roks_ana23 »

Hej, mam problem. Moja świnka ma mniej więcej 1.5 roku. Jest ze mną od roku. To samiec-Tofi. W klatce mieszka sam, nie ma współlokatora. O tym właśnie chcę pomówić. Próbowałam oswoić go z samcami, dwukrotnie. Za każdym razem są bójki, trzeba rozdzielać, więc ostatecznie mieszka sam. Ostatnio jednak myślałam o tym i jest mi go żal, gdyż wiem, że świnki morskie są stadne i potrzebują towarzysza. Przyszła mi więc na myśl KASTRACJA. No właśnie i tutaj pojawia się dylemat. Jeżeli zdecydowała bym się na ten zabieg mój świniak miałby koleżankę, może nawet 2. Wiąże się z tym jednak pewne ryzyko i mam co do tego mieszane uczucia. Kompletnie nie wiem co zrobić. Bardzo proszę o radę ;)
JolaA

Re: Kastrować Świnkę?

Post autor: JolaA »

Absolutnie nie kastrować, u świniaków to nie jest wskazane.
Można próbować łączyć z innym samcem/samcami, ale może również to być proś nielubiący towarzystwa i spokojnie może mieszkać sam.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Kastrować Świnkę?

Post autor: kimera »

Jeśli znasz weterynarza chirurga, który ma duże doświadczenie w podobnych operacjach, to można samczyka wykastrować. Na pewno lepiej mu będzie z samicami niż samemu. Musisz jednak pamiętać, że każda operacja u świnek morskich pociąga za sobą pewne ryzyko. Najpierw jednak lepiej upewnić się, czy samiec nie zechciałby jednak zamieszkać z jakimś innym samcem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chirurgia i podstawowa opieka zdrowotna”