Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

ODPOWIEDZ
nikola35_35

Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: nikola35_35 »

Witam serdecznie
Jestem na tym forum pierwszy raz więc jeśli piszę nie w tym dziale to z góry przepraszam. Cóż może zacznę od początku.
Od miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką 4 miesięcznej świnki morskiej o imieniu Świnek (potwierdzone przez weterynarza iż jest to samiczka). winek niestety dość bardzo się nudziła a że mamy ogromną klatkę to postanowiliśmy przygarnąć dla niej koleżankę. W końcu znaleźliśmy ogłoszenie o mamie i córce i tak jakoś się stało że wczoraj obie trafiły do nas :) Matka ma około roku a córka 5 miesięcy. Jechaliśmy po świnki prawie 3 godziny a niestety na miejscu okazało się że młodsza jest w bardzo zaawansowanej ciąży. Nie chcieliśmy rozdzielać matki i córki tak że obie są teraz u mnie.
Niestety nie mam pojęcia jak teraz połączyć wszystkie trzy świnki. "Matka" i nasza Świnek biegają już razem po całym domu i nie ma żadnego problemu, niestety ciężarnej na razie nawet nie wyciągam z klatki, bo czytałam na forum że jak świnka jest w zaawansowanej ciąży to lepiej zostawić ją w spokoju. I tu jest moje pytanie
Czy mam ciężarną samiczkę oddzielić i zostawić samą w klatce do porodu a tamte dwie dać do jednej klatki?
Czy ciężarną zostawić z jej matką a nasza niech nadal będzie sama? oczywiście do porodu
Czy spróbować połączyć wszystkie świnki ? Choć nie chce stresować ciężarnej bo wygląda jakby lada dzień miała rodzić

Proszę o szybką pomoc
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: Bulletproof »

A jak dużą masz klatkę? Ile cm?
Ja proponowałabym skoro matka z Świnkiem się dogaduje to trzymać je razem, po co rozdzielać skoro jest dobrze? Ciężarną odstaw, niech ma spokój do porodu i wychowywania młodych. Pamiętaj też sprawdzić po porodzie płeć młodych i w odpowiednim momencie odłączyć ewentualnych samców. Jak już przestanie karmić to połącz wszystkie 3 na neutralnym dla nich terenie ;)
nikola35_35

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: nikola35_35 »

Dziękuję za szybką odpowiedź :)
Dodaje zdjęcie klatki choć powiem szczerze, że nie wiem ile dokładnie ma
Obrazek

Górny domek jest całkowicie odgradzany także tam na razie siedzi ciężarna dzisiaj z chłopakiem dorobimy "pięterko" żeby mogła wychodzić z domku tam gdzie jest siatka :)
Zaś nasz świnek i Ruda są na dole :) mam nadzieje że taka klatka wystarczy na 3 świnki no i teraz na odchowanie młodych :)
lubię

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: lubię »

Możesz ją spokojnie wypuścić z resztą, tylko obserwuj - jeśli będzie je od siebie odganiać lub uciekać w drugi kąt, bo towarzystwo ją wkurza, to faktycznie zostaw tamte dwie razem, a ona niech na razie mieszka osobno. Ale świnki w stadzie się mniej stresują, więc bardzo możliwe, że jednak będzie wolała siedzieć z tamtymi, niż sama. W tym wypadku nie oddzielaj jej również w czasie porodu: właśnie wtedy najbardziej świnka (i nie tylko ;) ) potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, pewności, że ktoś obserwuje otoczenie i da znać w razie W. Maluchami prosiaki opiekują się razem, ciotki są często bardzo pomocne w okiełznaniu żywiołu :)
Na oko klatka wydaje się być w miarę OK, na 3 świnki potrzeba min. 120x60 cm (standardowej klatki), czyli 0,72m2. Trudno ocenić ze zdjęcia, ale może mniej-więcej tyle być (najlepiej sama sprawdź). Maluchy będą z nimi przez 4 tygodnie, w tym czasie zmieszczą się w tym co jest, możesz ewentualnie dorobić stały wybieg zewnętrzny, ku uciesze wszystkich z Tobą włącznie.
Górny, zamykany domek jest fajną kryjówką, ale nie może być jedyną klatką dla świnki - jest za ciemny, do tego klatka stoi w dość ciemnym rogu. Prosiaki potrzebują światła, to zwierzęta dzienne :)
Jeśli to, co jest na dole, jest żwirkiem typu Pinio (drewniany, niezbrylający), to albo go czymś przykryj, albo zmień podłoże (np. na drewniany zbrylający). Takie jak masz jest nieodpowiednie dla świńskich stóp i może się skończyć zapaleniem skóry (wilgoć + twarde, ostre bryłki = pododermatitis). Jest też dość uciążliwy w sprzątaniu (w porównaniu z trotami, zbrylającym czy chociażby bawełnianym dywanikiem, że o podkładach nie wspomnę, bo drogie i nieekologiczne).
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: kimera »

Same trociny to w twoim przypadku nieporozumienie, bo masz bardzo niską kuwetę na dole. Świnki natychmiast wyrzucą trociny na zewnątrz podczas biegania, i będziesz miała zaśmiecone mieszkanie. Trociny również słabo chłoną mocz, którego świnki produkują bardzo dużo. Najlepszy będzie drewniany żwirek, tzw pelet, najlepiej czymś nakryty, np kocykiem lub matą łazienkową, ewentualnie wymieszany z trocinami i nakryty sianem. Można też położyć na spód jakieś stare ręczniki, a na wierzch drybed albo kocyk polarowy, i regularnie wymieniać podłoże i je prać.
nikola35_35

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: nikola35_35 »

Dziękuję wszystkim za rady :) Fakt obecnie mamy trociny, dół klatki będziemy "zabudowywać" deseczkami bo jest katastrofa :D
Poza tym zakupiliśmy przez internet te dywaniki specjalne tylko czekamy na przesyłkę :)
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: joanna ch »

No bo to jest klatka taka bardziej na zewnątrz, wybiegowa. W domu raczej średnio się taka sprawdzi.
nikola35_35

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: nikola35_35 »

Klatkę przerobiliśmy :) zrobiliśmy spód, ramkę na dole żeby trociny nie wypadały, no i w domku w drzwiach pojawiła się siatka oraz na połowie bocznej ściany bo faktycznie było tam ciemno :)
Świnki są już razem, myślałam że będą jakieś zgrzyty i że Gruba będzie się bronić ze względu na ciążę ale o dziwo jak je tylko puściłam razem zaczęły się iskać po uszach i tulić :)

A tu zdjęcie naszej zorganizowanej grupy przestępczej ;) Ruda, Świnek i Gruba

Obrazek
Alex

Re: Problem z łączeniem 3 świnek w tym ciężarnej

Post autor: Alex »

Nie mozna zobaczyc zdjecia :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie świnek morskich”