Badania -alergia

Jeśli chciałbyś adoptować świnkę, ale nie wiesz jak to zrobić lub masz jakieś wątpliwości - napisz tutaj.

Moderator: pastuszek

neo2016

Badania -alergia

Post autor: neo2016 »

Witam. Planuje mieć świnkę morską ale przedtem chciałbym jakoś się obadać czy nie będę mieć alergii na to zwierzątko. Proszę przedstawić jakie badania powinienem sobie zrobić i gdzie oraz na czym one polegają. Krótko pisząc chcę uniknąć sytuacji że świnka morska przyszła a ja mam uczulenie o którym nie wiem.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Badania -alergia

Post autor: kimera »

Najłatwiej skontaktować się z kimś, kto ma świnki, i poprzytulać świnkę u niego. Ewentualnie zabrać do domu jakiś kocyk używany przez świnki morskie i sprawdzić, czy nie pojawi się wysypka lub kaszel.
Konkretne badania trzeba przeprowadzić w klinice alergologicznej, i zrobić test nie tylko na białka świnki morskiej, ale także na siano i pyłki.
lubię

Re: Badania -alergia

Post autor: lubię »

Albo zaoferować pomoc w opiece - np. na czas wyjazdu właściciela. Z tym kocem też niezły pomysł - chodzi o to, że często alergia występuje dopiero po dłuższej ekspozycji na działanie alergenu, więc jednorazowy kontakt to trochę za mało.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Badania -alergia

Post autor: Bulletproof »

To nic nie zagwarantuje. Ja całe życie myślałam, że nie mam alergii na zwierzęta, aż zatrzymałam się u znajomych, którzy mają kota w domu. Dopiero po 2-3 dniach zaczęłam się dusić, kaszleć, mieć katar itd.
Wiarygodny wynik można uzyskać tylko po badań alergologicznych ( jak się dobrze trafi to można zrobić darmowe z NFZ, ale trzeba by było już na 2017r. się zapisać). Polegają na tym, że siada się na krzesełku, kładzie się obie ręce dłońmi do góry i na całej długości wprowadzają podskórnie taką małą blaszką po kropelce różnych alergenów. Siedzi się pół godziny, nie można ruszać rękami, ani tym bardziej ich drapać, po tym czasie wychodzą takie kropeczki w miejscu gdzie było kłucie blaszką i jeżeli jest czerwony bąbelek to znaczy że występuje alergia.

Przed zakupem/adopcją świnki radziłabym też poczytanie trochę o nich na forum, bo to nie takie hop-siup jak może się wydawać ;) Przede wszystkim to zwierzątka stadne i nie należy ich trzymać osobno. Mam nadzieję że pomogłam :102:
Carmelisa

Re: Badania -alergia

Post autor: Carmelisa »

Bulletproof pisze:Polegają na tym, że siada się na krzesełku, kładzie się obie ręce dłońmi do góry i na całej długości wprowadzają podskórnie taką małą blaszką po kropelce różnych alergenów.
Cóż...
Są też testy skórne, tańsze i o wiele szybciej można się na nie dostać (chyba 2 tygodnie czekałam?), problem taki, że nie zawsze widać na nich reakcję alergiczną. U mnie np. nie można było jednoznacznie stwierdzić, czy mam alergię na pleśnie i grzyby (też stajenne), bo wysypka w miejscu zaaplikowania płynu była prawie niewidoczna ...
neo2016

Re: Badania -alergia

Post autor: neo2016 »

Witam. Dzwoniłem z zapytaniem badania i powiedziano mi że to badanie krwi. Czy możesz się podzielić gdzie i jak dokładnie nazywa się to badanie blaszkami? O świnkach morskich czytałem i oglądałem filmiki prawie 3dni więc wiem że to odpowiednie zwierzątko tylko że lepiej sprawdzić czy się nie ma uczulenia.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Badania -alergia

Post autor: Bulletproof »

"Testy skórne. Kroplę alergenu (substancji uzyskanej np. z pyłków traw) nanosi się na przedramię lub plecy, po czym nakłuwa się skórę. Jeśli po 15–20 minutach pojawi się zaczerwienienie i bąbel, świadczy to o uczuleniu."

Ja zawsze mialam robione tylko te testy i zawsze wychodzily poprawnie. Nie pamietam zebym czekala jakos dlugo, moze wystarczy zadzwonic do poradni alergologicznej i umowic sie na badanie ;)
neo2016

Re: Badania -alergia

Post autor: neo2016 »

Myślę, że ostatnie pytanko- co jeśli ktoś ma niedoczynność lub nadczynność tarczycy lub po prostu coś z tarczycą nie pamiętam dokładnie to wówczas co?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Badania -alergia

Post autor: kimera »

Choroba tarczycy człowieka w niczym nie przeszkadza świnkom morskim :).
Nie, serio, świnki morskie w żaden sposób nie wpływają na tę dolegliwość.
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Badania -alergia

Post autor: Bulletproof »

Ja mam niedoczynność tarczycy i niezbyt rozumiem jak jedno ma się do drugiego :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chcę adoptować świnkę!”