Suchy pokarm

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
seledynek

Suchy pokarm

Post autor: seledynek »

W tym temacie zapraszam do dyskusji na temat najlepszej karmy dla świnek morskich.

Obecnie na rynku znajdzie się kilka bardzo dobrych karm polecanych przez weterynarzy. Ich skład jest świetny, ale niestety nie wszystkie są chętnie zjadane przez naszych pupili. Trzeba pamiętać, że każda świnka ma różne preferencje smakowe. Tak naprawdę na zasadzie prób i błędów, czyli testów trzeba się przekonać co naszym świnkom smakuje. Zbyt często nie powinno się zmieniać świnkom karmy, ponieważ może to powodować zaburzenia w pracy układu trawiennego, więc jest to pewien problem. Dlatego wszystkie nowe pokarmy trzeba wprowadzać do diety stopniowo. Dodając do starej karmy. Z mojego doświadczenia wynika, że świnki, które już wcześniej jadły konkretne karmy są do niej przyzwyczajone. Jednakże trzeba uważać na zbyt gwałtowne zmiany. Widzę po moich świnkach, że z czasem 'nudzi' im się podawany pokarm i wtedy zmieniam na inny, taki który już wcześniej jadły. Mam kilka takich sprawdzonych karm i w ich obrębie przeprowadzam te zmiany. Dobrym pomysłem jest również mieszanie kilku karm, żeby świnki miały różnorodność i żeby tak szybko im się nie przejadło. Najzdrowszą karmą dla świnki morskiej jest granulat.

Świnka nie jest ziarnojadem jak mysz, chomik czy szczur. Ziarna tylko powoduje tycie u świnki morskiej. Często się też słyszy, że powodują ropnie w pyszczku, ponieważ wbijają się w jamę ustną. Dlatego polecamy granulaty.

Większość prezentowanych karm testowałam na około 14 świnkach, bo zazwyczaj tyle mam. Mam nadzieję, że moje komentarze pozwolą wam wybrać odpowiednią dietę dla swoich pupili. Myślę, że 14 świnek to jest jednak jakaś próbka preferencji smakowych świnek.

A oto krótki przegląd polecanych przez nas i weterynarzy karm, które jako jedyne na rynku są granulatami ekstrudowanymi:

_____________________________________________________________________________________________________

Nr 1 Guinea Pig Excel firmy Burgess dystrybuowana przez Laboratorium Derma Pharm - ekstrudowany granulat.
Do wyboru są dwa smaki granulek: Tasty Nuggets z miętą i Tasty Nuggets z czarną porzeczką i oregano.

Składniki: Pszenica, mączka z lucerny, gotowane ziarna sojowe (nie GMO) i grochu, owies, odmelasowana pulpa buraczana, drożdże piwne, olej sojowy, siarczan wapnia, węglan wapnia, fruktooligosacharydy.

Analiza:
Białko 17%
Tłuszcze 4 %
Popiół 6,5 %
Błonnik/Włókno 15 %
Wapń 0,8 %
Fosfor 0,5 %
Witamina A 22,000j.m./kg
Witamina D3 1.250j.m./kg
Witamina E 100 mg/kg
Witamina C 800 mg/kg
Miedź(jako siarczan miedzi) 15mg/kg

UWAGA! Na opakowaniu jest napisane, że to karma uzupełniająca, a to oznacza, że nie powinno się jej dawać jako podstawowej karmy, czyli głównej. Jest to dodatek do innej karmy, choć jak wynika z opisu tylko na nalepce po polsku widnieje ta informacja, w angielskiej wersji nic takiego nie ma. Możliwe, że źle zostało to przetłumaczone, karma uzupełniająca oznacza, że jest jedynie jednym z elementów diety razem z sianem, warzywami itd.

PLUSY: dobry skład, ekstrudowany granulat, twardy - dobrze ściera ząbki świnek, nie zawiera barwników oraz konserwantów, ziarna sojowe nie z upraw genetycznie modyfikowanych, karma polecana przez weterynarzy
MINUSY: w nadmiarze tuczy - za wysoki poziom białka aż 17%, średnio jedzona przez świnki, dostępna tylko w 2kg workach, trudno dostępna nawet w necie - tutaj można ją kupić:


____________________________________________________________________________________________

Nr 2 Cavia Complete firmy Veresele-Laga - ekstrudowany granulat.

Z opakowania:
Florastimul Zawarte w pokarmie probiotyki (FOS i MOS) stymulują rozwój pożytecznej flory jelit.
Long Fibres Wysoka zawartość długich włókien gwarantuje optymalną pracę jelit, a co za tym idzie poprawne trawienie.
Optimal Coat dodatek niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz lecytyny zapewnia zdrową skórę i futro.


Skład:Produkty roślinne, zboża, warzywa (min. 10%), ekstrakt białka roślinnego, ziarna, minerały, FOS, MOS, lecytyna (0,2%), ekstrakt yukki, ekstrakt nagietka lekarskiego

Analiza składu:
Białko 15,5%;
Tłuszcz 3,5%;
Błonnik/Włókno 20%;
Wapń 1,0%;
Fosfor 0,8%;
Miedź 10mg /kg;
Vitamin A 10.000IU;
Vitamin D 3 1.500IU;
Vitamin E (Tocopherole) 30mg;
Witamina C 750mg/kg

PLUSY: dobry skład, ekstrudowany granulat, chętnie zjadana przez świnki, zawiera ekstrakt z yukki i nakietka lekarskiego - ogranicza nieprzejemny zapach moczu
MINUSY: dość krucha - świnki nie będą ścierać na niej ząbków, barwiona

Obrazek

____________________________________________________________________________________________

Nr 3 XtraVital Care + firmy Beaphar - granulat ekstrudowany.

Składniki: ziarna zbóż, Yucca schidigera min 0,2%, Echinacea min. 0,05 %, nasiona, białko roślinne, minerały, mleko i produkty mleczne, warzywa ( fructooligosacharydy min 0,009%) , mannanoligosacharydy, Spirulina min. 0,0075%

Analiza:
Białko 20%
Tłuszcze 4 %
Włókno/Błonnik 22 %
Popiół 5,9 %
Wilgotność 9,2 %
Wapń 0,63%
Magnez 0,2 %
Sód 0,5 %
Potas 0,97%
Fosfor 0,5 %

Wit.A: 45.500 IE/kg
Wit. D3:1.375 IE/kg
Wit. E: 120 mg/kg
Wit. C: 1.050 mg/kg
Wit. K3: 9 mg/kg
Wit B1: 32 mg/kg
Wit B2: 27 mg/kg
Wit B6: 26 mg/kg
Nikotynamid 63 mg/kg
Pantotenian wapnia 71 mg/kg
Wit B12: 82μg/kg
Biotyna 875 μg/kg
Kwas foliowy 9mg/kg
Cholina 1.000 mg/kg
Cynk 100 mg/kg
Mangan 68 mg/kg
Żelazo 100mg/g
Miedź 30 mg/kg
Jod 5 mg/kg

PLUSY: bardzo dobry skład - ekstrakt yukki na zapachy, echinacea na odporność, spora ilość witamin i minerałów niespotykana w innych karmach - jod, mangan, cynk itd, aż 22% włókna/błonnika, ekstrudowany granulat, bardzo chętnie zjadana przez świnki, na tymianku! - większość karm na rynku jest oparta na lucernie
MINUSY: w nadmiarze tuczy - aż 20% białka!, dość krucha - świnki nie będą ścierać na niej ząbków, barwiona, zawiera śladowe ilości mleka, droga i trudno dostępna, można ją kupić tutaj:
http://www.animalglob.pl/product_info.p ... ts_id=5483 Warszawa

Obrazek
____________________________________________________________________________________________

Oczywiście oprócz wymienionych powyżej karm jest wiele innych wartych uwagi. Pozwolę sobie zrobić mały przekrój przez karmy - od najlepszych po najgorsze.

Karmy z najwyższej półki:
1. Supa Guinea Pig Excel firmy Burgess
2. Cavia Complete firmy Versele-Laga
3. XtraVital Care+ firmy Beaphar

Karmy z wyższej półki:
1. Emotion firmy Vitakraft - wszystkie serie: Beauty, Long Hair, Sensitive, Balance, Best for Kids
2. Prestige Cavia Nature firmy Versele-Laga
3. Prestige Duo Cavia firmy Versele-Laga

Karmy ze średniej półki:
1. Vita Special firmy Vitakraft - wszystkie serie: Best for Kids, Regular, Best Age, uzupełniające Vario: Balance, Long Hair, Outdoor
2. Pokarm dla świnki morskiej Premium line firmy Vitapol
3. Inne: Prestige Cavia Crispy firmy Versele-Laga, Deli Nature, Tropofit, ziarniane Vitakrafty i Vitapole, ziarniane Herbal Farm

Karmy z niższej półki:
1. Megan
2. Animals
3. Tukan, Koliber, Dako-Art, Euro-Zoo itp.

Karmy z najniższej półki:
1. "Aneta i jej szczęśliwa świnka"
2. "Szczęśliwa świnka", "Jedynka"
3. Karma na wagę

Do tego dodałbym mieszankę Prestige Cavia Nature, również firmy Versele-Laga:

Wybrane wartości odżywcze:
Białko 15%,
Tłuszcz 3%,
Minerały 6,5%,
Błonnik 15%,
Wapń 1,1%,
Fosfor 0,5%,
Witamina A 10.000 j.m./kg,
Witamina D3 1.500 j.m./kg,
Witamina E 30 mg/kg,
Witamina C 250 mg/kg,
Miedź - siarczan miedzi (II) 10 mg/kg (za stroną firmy Versele Laga)

Moi weterynarze także ją polecają, ja akurat daję ją zamiennie z Cavia Complete
Obrazek

seledynek:
Pozwolę sobie tutaj dopisać, że tą karmę niestety większość z moich świnek nie trawi. Oczywiście to kwestia smaku. Jednym świnkom smakuje to, innym tamto. Jednakże naprawdę wiele laboświnek nie chciało jeść tej karmy, więc po pewnym czasie z niej zrezygnowałam.

Prestige Cavia Nature
PLUSY: zadowalający skład, większość to granulat, dość twardy - dobrze ściera ząbki świnek, 16 składników
MINUSY: za mało błonnika/włókna, różnie jedzona przez świnki - niektórym smakuje inne nie ruszą, barwiona, jest napisane o 16 składnikach - są różne kształty granulacików, ale nie ma opisu czym każdy granulacik jest tak jak np. w Vitakraft Emotion żółta gwiazdeczka jest na ząbki, czerwone serduszko na energię itp.

Wiele osób poleca równiez karmę - Duo Cavia firmy Versele-Laga. Jest o tyle dobra, że ma sporą dawkę witaminy C, ale niestety żadna z moich świnek stałych i tymczasowych nie polubiła tej karmy. Są to małe pelleciki/patyczki/wałeczki, może forma tej karmy im nie podpasowała. Nie wiem.

Zawartość: produkty roślinne, zboża, warzywa (marchew min. 10%), białko roślinne, minerały, cukier, nasiona, oleje i tłuszcze

Skład:
Białko 16%,
Tłuszcz 5%,
Błonnik/Włókno 17%,
Popiół 8,5%,
Wapń 1,1%,
Fosfor 0,6%,

Dodatki /kg:
wit.A 25.000 j.m.;
wit.D3 2000 j.m.;
wit.E 40 mg;
wit.C 3000 mg;
miedź 23 mg

PLUSY: dobry skład, niebarwiona, duża dawka witaminy C
MINUSY: różnie jedzona przez świnki - niektórym smakuje inne nie ruszą

Obrazek

Dobre karmy produkuje również firma Vitakraft, na rynek wypuściła kilka serii. Poniżej przedstawię karmy ze średniej półki, gdzie przewagą w składzie mają ziarna.

UWAGA! Ziarenka tuczą, więc nie powinny być stałym elementem diety. Do tego świnki morskie NIE są ziarnojadami jak myszy, chomiczki czy szczurki, więc nie muszą mieć ziaren w stałej diecie. Często te ziarna wbijają się w podniebienie świnki i powodują ropnie w jamie ustniej, dlatego trzeba na nie uważać.

Podstawowy Vitakraft Menu Vital to nic specjalnego, ale nie jest to zła karma. Jest kilka wersji: z warzywami, buraczkiem i dodatkiem lucerny (można poznać po rysuneczku na opakowaniu). Pamiętajmy, że karmy które mają w swoim składzie ziarenka są bardzo tuczące, dlatego polecam mieszanie jakiegoś granulatu z takimi karmami w proporcjach 3:1, gdzie 3 to jednostki granulatu, a 1 to ziarenka.

Moje świnki wyjadały z tej karmy tylko smakowite tuczące ziarenka, więc nie polecam jako podstawową karmę, ale wraz z granulatem to dobra dieta dla naszych świnek.

Skład: zboża, warzywa i pochodne warzyw, minerały, cukier trzcinowy-melasa, mleka, orzechy.

Analiza:
Proteiny/Białko 12%;
Olej 3,0%;
Błonnik/Włókno fibrynowe 9,5%;
Pył 3,5%;
Wilgotność 10,5%;
Węglowodany 61,5%;
Wapń 0,7%;
Fosfor 0,35%;
Miedź 2,3mg;

Vitamin A 8127 IU;
Vitamin D3 845 IU;
Vitamin E 26,4mg;
Vitamin C 207mg;
Vitamin B1 4,9mg;
Vitamin B2 5,2mg;
Vitamin B6 1,8mg;
Vitamin B12 9,0mg;
Biotyny 119mg;
Kwas foliowy 1,2mg;
Choliny 26,1mg

PLUSY: chętnie jedzona przez świnki z powodu ziaren, dość tania w porównaniu do granulatów
MINUSY: za mała ilość Błonnika/Włókna - ma tylko 9,5%, a norma to około 11-15%, składa się prawie, że wyłącznie z ziaren - za mało granulatu, który jest do tego barwiony, skromna w wartości odżywcze i witaminy

Obrazek Obrazek
_____________________________________________________________________________________________________

Również podstawowy Vitakraft Life Power opiera się na ziarenkach. Z doświadczenia nie polecam. Nasza Brefcia strasznie po tym przytyła. I niestety większość świnki nie zjadały, po prostu nie posmakowała im. Dlatego na pewno więcej tej karmy nie kupię. Ale nie oznacza to, że waszym świnkom nie posmakuje.

Skład: zboża, cukier trzcinowy, melasa, minerały, warzywa, pochodne warzyw (15% lucerna), proteiny z warzywnych ekstraktów, owoce (4% jabłko), oleje i tłuszcze, cukier, miód.

Zawartość substancji:
Proteiny/Białko 12%,
Tłuszcze/Olej 5%,
Błonnik/Włókna fibrynowe 10%,
Pył 3.9%,
Wilgotność 10.0%,
Węglowodany 59.1%,
Wapń 0.47%,
Fosfor 0.43%

Suplement witaminowy:
Wit. A 7915 U.I.,
Wit. D3 817 U.I.,
Wit. E 25.7 mg,
Wit. B1 5 mg,
Wit. B2 5.2 mg,
Wit. B6 1.9 mg,
Wit. B12 9.0 mg,
kwas foliowy 1.3 mg,
miedź 1.9 mg (jako siarczan miedzi II i tlenek miedzi II),
żelazo 12.5 mg (jako siarczek żelaza),
cynk 7.5 mg (jako tlenek cynku),
magnez 7.5 mg (jako tlenek magnezu),
0.06 mg jod (jako jodek wapnia)

PLUSY: dość tania w porównaniu do granulatów
MINUSY: za mała ilość Błonnika/Włókna - ma tylko 10%, a norma to około 11-15%, składa się prawie, że wyłącznie z ziaren - za mało granulatu, który jest do tego barwiony, skromna w wartości odżywcze i witaminy, z powodu ziaren powinna być chętnie jedzona przez świnki, ale ja zaobserwowałam odwrotne działanie

Obrazek Obrazek

Fajna seria z Vitakraftu to granulaty Vita Special, też się cieszą dobrą opinią. Niektóre nawet już przetestowałam na świnkach.

VITA SPECIAL firmy Vitakraft

BEST FOR KIDS - Dla dzieci (do 6 miesiąca życia):[/b]
Muszę powiedzieć, że jest to karma, która cieszy się u mnie największą popularnością. Świnki ją uwielbiają. Młodym laboświnkom nadal będę dawała, ale moim starszym już niestety nie. Wyrosły z tego ;) W każdym razie gorąco polecam.

Skład: produkty pochodzenia roślinnego (22% lucerny), zboża (1% kiełków pszenicznych), warzywa, minerały, oleje i tłuszcze, ekstrakt z rośliny Yuka Shidigera.

Analiza:
Białko 15%
Błonnik/Włókno 13%
Wapń 0,8%
Fosfor 0,5%

Dodatkowe witaminy/kg:
Wit. A - 8.246 I.E.
Wit. D3 - 990 I.E.
Wit. E - 49,5 mg
Wit. C - 495 mg
Miedź- 13,2 mg

PLUSY: dobry skład, granulat, naprawdę bardzo chętnie jedzona przez świnki, twarde granulki - dobrze ściera ząbki świnek, granulki są małe z myślą o małych świnkach, niebarwiona, zawiera ekstrakt z juki, który minimalizuje nieprzyjemny zapach moczu
MINUSY: mogłaby zawierać trochę więcej błonnika/włókna, niekoniecznie taka łatwo dostępna

Obrazek Obrazek
______________________________________________________________________________________________________

REGULAR - Dla dorosłych (od 6 miesiąca do 5 roku życia):
Po olbrzymim sukcesie Best for Kids pomyślałam, że może Regular też będzie taki świetny. Szczególnie, że świnki już zaczęły wyrastać z karmy dla dzieci. Niestety się zawiodłam. Świnki prawie w ogóle nie chciały jeść tej karmy. Większość poszła do kosza. I prawie żadna świnka z 14 nie chciała jej spróbować. Jednakże to mowa o starej karmie. Ostatnio zmieniono szatę graficzną jak i skład karm z tej linii. Wycofano wszystkie poboczne typu Indoor/Outdoor Short hair/Long hair i podobno ich skład zmieszano i wzbogacono Regularem, który może dzięki temu stał się bardziej zjadliwy, nie jest tak chętnie jedzony jak Best for kids, ale to już coś. Niemniej warto spróbować.

Składniki: produkty pochodzenia roślinnego (22% lucerny), zboża (1% kiełków pszenicznych), warzywa, minerały, oleje i tłuszcze, ekstrakt z rośliny Yuka Shidigera.

Analiza:
Białko 13%
Błonnik/Włókno 15,5%

PLUSY: dobry skład?, granulat, twarde duże granulki - dobrze ściera ząbki świnek, niebarwiona, zawiera ekstrakt z juki, który minimalizuje nieprzyjemny zapach moczu
MINUSY: więcej błonnika/włókna?, niekoniecznie taka łatwo dostępna

Obrazek Obrazek
_________________________________________________________________________________________________

BEST AGE - Dla starszych świnek (po 5 roku życia)
Na szczęście jeszcze nie musiałam próbować tej karmy, ale jeżeli jest choć podobna do innych z tej serii to myślę, że warto spróbować.

Składniki: produkty pochodzenia roślinnego (22% lucerny), zboża (1% kiełków pszenicznych), warzywa, oleje i tłuszcze, substancje mineralne, ekstrakt z rośliny Yucca Shidigera

Analiza:
na razie nieznana

PLUSY: dobry skład?, granulat, twarde duże granulki - dobrze ściera ząbki świnek, niebarwiona, zawiera ekstrakt z juki, który minimalizuje nieprzyjemny zapach moczu
MINUSY: więcej błonnika/włókna?, niekoniecznie taka łatwo dostępna

Obrazek Obrazek
___________________________________________________________________________________________________
KARMY DODATKOWE / UZUPEŁNIAJĄCE DODAWANE DO JEDNEJ Z POWYŻSZYCH KARM, GŁÓWNIE DO REGULAR
VITAKRAFT VITA SPECIAL VARIO
___________________________________________________________________________________________________

VARIO BALANCE - Dla świnek z problemami nadwagi i pomocniczo w utrzymaniu wagi
Oczywiście kupiona i przetestowana, ale starsza wersja - BALANCE. Na początku chętnie jedzona, pod koniec opakowania już gorzej. Pewnie się przejadła. Myślę, że kupię ponownie. Mam nadzieję, że nowsza wersja jest lepsza a przynajmniej taka sama jak jej poprzedniczka. Co prawda świnki nie schudły na niej, ale to z powodu mało rygorystycznej diety. Ogólnie polecam :)

Składniki: pochodne warzyw, zboża, warzywa, inulina (2%), minerały, ekstrakt z rośliny yucca schidigera

Analiza:
Błonnik/Włókno 18%

Witaminy:
Witamina A 7472 U.I.
Witamina D3 897 U.I.
Witamina E 44,8 mg
Witamina C 450 mg
Miedź 12 mg

PLUSY: dobry skład?, granulat, twarde duże granulki - dobrze ściera ząbki świnek, niebarwiona, zawiera ekstrakt z juki, który minimalizuje nieprzyjemny zapach moczu
MINUSY: więcej błonnika/włókna?, niekoniecznie taka łatwo dostępna

Nowe opakowanie:
Obrazek Obrazek

Stare opakowanie:
Obrazek Obrazek
___________________________________________________________________________________________________

VARIO LONG HAIR - Dla dorosłych długowłosych świnek zapobiegająca tworzeniu się kołtunów
Jeszcze nietestowana. Odpowiednik wcześniejszej serii Adult Long Hair. Jeżeli ktoś ma długowłose świnki i problemy z ich futrem to myślę, że warto spróbować. A nuż pomoże?

Składniki: pochodne warzyw, zboża, warzywa, oleje i tłuszcze (2%), minerały, ekstrakt z rośliny yucca schidigera

Analiza:
Błonnik/Włókno 17,5%

Dodatkowe witaminy/kg:
Wit. A 7472 U.I
Wit. D3 897 U.I
Wit. E. 44,8 mg
Wit. C 488 mg
Miedź 12 mg

Obrazek Obrazek
___________________________________________________________________________________________________

VARIO OUTDOOR - Dla dorosłych świnek wzmacniająca odporność
Odpowiednik starszego Adult Outdoor. Nawet jeżeli świnka nie żyje stale na dworze to myślę, że co jakiś czas w trakcie przesilenia wiosennego czy jesiennego można próbować wzmocnić świnki podając im tą karmę.

Składniki: pochodne warzyw, zboża, warzywa, minerały, drożdże, ekstrakt z rośliny yucca schidigera.

Analiza:
Błonnik/Włókno 15%

Dodatkowe witaminy/kg:
Wit. A 8246 U.I
Wit. D3 990 U.I
Wit. E 49,5 mg
Wit. C 495 mg
Miedź 13,2 mg

Obrazek Obrazek
___________________________________________________________________________________________________
Stare serie, może jeszcze gdzieś je znajdziecie:

Adult Indoor Long Hair dla dorosłych niewychodzących długowłosych
Obrazek

Adult Outdoor Short Hair dla dorosłych wychodzących gładkowłosych
Obrazek
___________________________________________________________________________________________________

Wszystkie te karmy znajdziecie np. w tym sklepie -> hNajnowsza seria Vitakraftu to Emotion. Zaczęła zyskiwać coraz większą popularność. Lubię w niej to, że każda granulka jest opisana na co dokładnie działa, np. żółta gwiazdeczka jest na ząbki, czerwone serduszko na energię itd.

Vitakraft Emotion

BEAUTY - Karma podstawowa na ogólny stan zdrowia
Ogólnie przeznaczona jest na kondycję - szczególnie dobrze wpływa na sierść i skórę. Ma dobry skład i muszę powiedzieć, że jest chętnie zjadana przez świnki. Nawet trochę lepiej niż Cavia Nature. Dostępna w wersji 600 g jak i 1,8 kg

Skład:roślinne produkty uboczne (prażona pszenica 3%), warzywa, owoce ( suszone jabłka 3%), pietruszka 3%, melasa z trzciny cukrowej, składniki mineralne, oleje i tłuszcze, koncentrat aloesowy - aloe vera.

Analiza:
Białko 14%
Błonnik/Włókno 13,5%
Tłuszcze 4%
Wilgotność 10%

PLUSY: dobry skład, mieszanka, twarde dobrze opisane granulki - dobrze ścierają ząbki świnek, raczej chętnie jedzona przez świnki
MINUSY: za mało błonnika/włókna - 13,5%, barwiona

Obrazek Obrazek
_____________________________________________________________________________________________________

LONG HAIR - Dla długowłosych świnek, uniemożliwia gromadzenia się sierści w układzie pokarmowym
Pomaga trawić/wydalać sierść z układu pokarmowego. Niektórzy zarzucają tej karmie, że ma w składzie białka pochodzenia zwierzęcego. Możliwe, że kiedyś miała, ale jak teraz patrzę na skład to nie widzę niczego takiego. Myślę, że większość karm nie jest doskonała, a ta jest wprost uwielbiana przez moje świnki i dlatego zamierzam przy niej zostać. Oprócz tego ma bardzo bogaty skład w witaminy z grupy B, mało jest takich karm.

Skład: roślinne produkty uboczne, zboże, warzywa (płatki soi 4% i płatki grochowe 4%), melasa z trzciny cukrowej, nasiona, płatki słonecznika (1%), składniki mineralne, owoce, roślinne ekstrakty białkowe, drożdże, oleje i tłuszcze, koncentrat aloesowy - aloe vera.

Analiza:
Białko/Proteiny 14,5%
Tłuszcze 3,5%
Błonnik/Włókno 15%
Popiół 6%
Wilgotność 10%
Wapń 0,75%
Fosfor 0,4%

Dodatkowe składniki/kg:
Wit. A 7.717 j.m.
Wit.D3 883 j.m.
Wit. E 36,2 mg
Wit. C 242 mg
Wit. B1 5,3 mg
Wit. B2 6,4 mg
Wit. B6 4,2 mg
Wit. B12 10,2 ?g
Kwas nikotynowy 50,3 mg
Kwas pantotenowy 17,4 mg
Biotyna 265 ?g
Kwas foliowy 4 mg
Cholina 145 mg
Miedź 13,9 mg
Pentahydrat
Cynk 50,4 g
Monohydrat

PLUSY: dobry skład, mieszanka, twarde dobrze opisane granulki - dobrze ścierają ząbki świnek, chętnie jedzona przez świnki
MINUSY: mogłoby być więcej błonnika/włókna - 15%, barwiona

Obrazek Obrazek
____________________________________________________________________________________________________

SENSITIVE - Dla dorosłych świnek z problemami trawiennymi
Najmniej jedzona z serii Emotion, ale jeżeli faktycznie działa wspomagająco na układ trawienny to warto.

Skład:roślinne produkty uboczne (20% lucerna), zboża (0,7% zarodków pszenicy), warzywa, oleje i inne tłuszcze, owoce, związki mineralne, koncentrat z aloesu - aloe vera

Obrazek Obrazek
____________________________________________________________________________________________________

BALANCE - Dla dorosłych świnek z tendencją do tycia

Skład:roślinne produkty uboczne (30% kulki z trawy, 8,7% lucerna), zboże, warzywa, owoce (5,3% jabłka), składniki mineralne, oleje i inne tłuszcze, koncentrat z aloesu - aloe vera

Analiza:
Białko surowe 14,5%
Tłuszcz 1,5%
Włókno surowe/Błonnik 16%
Popiół 8,5%
Wilgotność 12%

Wit. A 8282 I.E.
Wit. D3 863 I.E.
Wit. E 43,1 mg
Wit. B1 5,2 mg
Wit. B2 6,2 mg
Wit. B6 3,8 mg
Wit. B12 9,9 ?g
Wit. C 330 mg
Miedź 14,2 mg
Pentahydrat

PLUSY: dobry skład, mieszanka, twarde dobrze opisane granulki - dobrze ścierają ząbki świnek, chętnie jedzona przez świnki
MINUSY: barwiona

Obrazek Obrazek
____________________________________________________________________________________________________

ONLY FOR KIDS - Dla młodych świnek
Przetestowana - średnio jedzona, lepsza karma dla dzieciaków jest z serii Vita Special. W tej było sporo dmuchanej pszenicy, którą świnki nie chciały jeść.

Skład: roślinne produkty uboczne, zboże (2% dmuchana pszenica), warzywa (3% groch, 5% płatki soi), owoce (2,9% jabłka), roślinne ekstrakty białkowe, składniki mineralne, mleko i produkty mleczarskie, oleje i tłuszcze, nasiona, drożdże

Analiza:
Białko 16%
Tłuszcze 4%
Włókno 11,5%
Popiół 7%
Wilgotność 12%

PLUSY: dobry skład, mieszanka, twarde dobrze opisane granulki - dobrze ścierają ząbki świnek
MINUSY: niezbyt jedzona przez świnki, zawiera śladowe ilości mleka, za mało błonnika/włókna - tylko 11%, barwiona

Obrazek Obrazekttp://www.planeta-zoo.pl/index.php?cPath=22_2 ... =35&page=3

W tym temacie prezentuje karmy, które uważam za godne polecenia. Nie wspominam o innych firmach, ponieważ sądzę, że nie są one dobre. Jednakże pomyślałam sobie, że napiszę dlaczego mam co do innych karm pewne wątpliwości. Mam nadzieję, że da wam to coś do myślenia.

Na początku wszędzie na forach czytałam jaka świetna jest karma VITAPOLu. Dlatego kupiłam dla kanarka (podstawę) i dla świnki morskiej (kolby). Moje zwierzaczki raczej tego nie chciały jeść. Do tego po przeanalizowaniu składu stwierdzam, że jest bardzo tucząca (dla świnki - kolby jak i podstawa - czytałam skład). Za dużo wyrobów piekarniczych. Tak naprawdę nawet nie wiemy co się pod tym kryje. A te kolorowe kuleczki? Owszem wiem, że niby zielony i czerwony można uzyskać naturalnymi barwnikami (np. buraczki, marchewka), ale zdecydowanie nie będą mieć takich pstrokatych kolorków! To pewnie chemia. Poza tym melasa i miód, zdecydowanie tucząca rzecz dla świnki, ale one to uwielbiają i pewnie dlatego tak chętnie je jedzą. Ostatnio na rynku pojawiła się karma Vitapolu Premium, jej skład już lepiej wygląda, ale nadal figuruje tam termin wyroby piekarnicze, który niewiele nam mówi. Co to tak naprawdę jest? Wolę nie kupować rzeczy o których nie mam bladego pojęcia.

Z kolei BEST FRIEND Festival Guinea ma w swoim składzie jaja i ryby. Świnki nie powinny jeść produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego ta karma od razu powinna odpaść.

MEGAN jest sprzedawana często na wagę i w wiaderkach. Bałabym się taką karmę dać śwince. Robaki mają do niej łatwy dostęp, ale jeśli sprawdziliście dokładnie jak wygląda to chyba ok, ale po tej sprawie z grzybem nigdy jej na pewno nie kupię (dla niewtajemniczonych dwie świnki zmarły z powodu karmy Megan, który była zagrzybiona). Poza tym jak można jednym pokarmem karmić chomiki, świnki i króliki? One jedzą zupełnie co innego. Nie rozumiem dlaczego ta karma jest polecana dla tylu gatunków. Kiedyś skusiłam się na karmę uzupełniającą w wiaderku - owocowy przysmak czy coś takiego. Jak zobaczyłam jak to wygląda to normalnie ręce mi opadły (pełne fistaszki, rodzynki itp). Do tego świnki wcale nie chciały tego jeść (przez wcześniejsze karmy teraz są wybredne ;) )

ANIMALS - lepsze to niż na wagę, ale zawartość pozostawia wiele do życzenia... już chyba lepszy jest Megan

Są jeszcze karmy Dako-Art (firma, która produkuje dropsy z mlekiem dla świnek i kolby bekonowe... co tu dużo mówić?), jakiś Tukan czy inne mniej znane karmy.

Jednakże chciałam powiedzieć, że nawet najlepsza firma robi czasem błędy. Zawsze trzeba czytać skład. Vitakraft również produkuje dropsy dla świnek z mlekiem, cukrem i jajami, a Versele-Laga ma karmę uzupełniającą Snack Nature, w którym są rodzynki! Dlatego zawsze czytajcie skład.
Asia909

Re: Suchy pokarm

Post autor: Asia909 »

To moze ja wystawie swoja opinie na temat niektorych karm:
Cavia Nature: bylam z niej zadowolona z powodu skladu ale swinie nie byly zadowolona, Kubus ja uwielbial a Tosia i Neska nie.
Cavia Complete: ladnie pachnie, swinie ja uwielbiaja! Kubus za to ja srednio lubil. Zdrowa, krucha.
Cavia Pro: moje swinie tknac jej nie chcialy, twarda
Excel: testowalam oregano z czarna porzeczka ale nie smakowala swinia :/
Karmy ktore probowalam i nigdy juz ich nie kupie!
Vitapol: Kuba byl nim zadowolony ale przez ta karme zniszczyl sobie watrobe
Animals: kupilam i oddalam do sklepu. Byly same larwy!!!
Megan: Kubus nie zjadl nic wiec poszla do kosz
Na wage: nie wiem po co takie swinstwo sprzedaja :/
Cavia Musli (chyba tak sie to pisze): niestety od tej karmy zaczela sie ostatnia juz choroba Kubusia. Niby dobra jest ale gdy zjadl na nastepny dzien juz wyladowal u weta. Nie wiem czy to blad w produkcji czy co :/
To sa opinie wedlug mnie. Prosze sie nie czepiac ;)
Ostatnio zmieniony 13 sie 2013, 18:14 przez Asia909, łącznie zmieniany 1 raz.
Baolinaa

Re: Suchy pokarm

Post autor: Baolinaa »

A jak oceniacie Ucztę dla świnek Jr Farma?
MEMOrySTICKer

Re: Suchy pokarm

Post autor: MEMOrySTICKer »

Moje chłopaki od urodzenia dostawali granulat Tima Mega C. I tak było do bardzo niedawna, tj. do ukończenia przez STICKer'a 10., a przez MEMOry'ego - 8. m-ca życia. Zgodnie z zaleceniem hodowcy (powód: ograniczony dostęp do karmy, na chwilę obecną na polskim rynku do kupienia jedynie w zooplus.pl) podjęłam próbę zmiany karmy na mieszkanę VL: Cavia Nature, Pro i Complete - bez powodzenia. W zasadzie nie było przesłanek dla zmiany karmy bazowej. Jednak trochę sprowokowana dyskusją na grupie FB Świnkowe To i Owo oraz nękającym od długiego już czasu chłopców pecha zdrowotnego (początki problemów w czynnikach zewnętrznych - pasożyty w sianie, uraz mechaniczny), pomimo bardzo wysokich ocen u prowadzącej nas dr Dominiki Sontag-Patoki stanu ogólnego (nierzadko zachwytów) i przestudiowaniu składu (wcześniej - przyznaję - zawierzyłam hodowcy) i "odkryciu" soi modyfikowanej genetycznie wzbudzającej moje zastrzeżenia, podjęlam decyzję o przejściu na Bunny Basis Marzenie świnki morskiej, którą od mniej więcej kwietnia prośki dostawały na zasadzie urozmaicenia, a której akceptacja zajęła im dłużyszy okres czasu (podejrzewam, że ze wzgl. na różnicę w wielkości pałeczek). Teraz jednak jedzą ją bardzo chętnie. Nie bez znaczenia również były dla mnie rozbieżności w opiniach, czy Tima Mega C nadaje się na pokarm podstawowy czy nie (podejrzewam, że mają one swoje źródło w wycofaniu produktu Tima - cenne drażetki, w którego miejsce została wprowadzona Tima Mega C). Na ocenę efektów zmiany jest za wcześnie.

Tima Mega C (skład)
Informacja handlowa (źródło: zooplus.pl)
Pokarm w formie granulatu dla świnek morskich z ekstra wysoką zawartością witaminy C (3.000 mg/kg)

Skład:
mąka z lucerny, grysik pszenny, śruta sojowa - podgrzewana na parze (modyfikowana genetycznie), jęczmień, melasa, owies, chleb lniany, śruta rzepakowa, mieszanka.

Dodatki na kg pokarmu:
witamina A 25.000 j.m., witamina D3 1.500 j.m., witamina E 150 mg, witamina C 3.000 mg, miedź 15 mg

Składniki analityczne:
Białko surowe 19.5%
Tłuszcz surowy 2.5%
Włókno surowe 12.5%
Popiół surowy 9.5%
Wapń 1.1%
Fosfor 0.75%
Sód 0.24%


Bunny Basis Marzenie świnki morskiej
Informacja handlowa (źródło: zooplus.pl)
Zbilansowany pokarm podstawowy z pełnowartościowymi składnikami odżywczymi, mikroelementami i dużą zawartością stabilizującej witaminy C. (...)
Zielone rośliny liściaste zawierają duże ilości przyswajalnego włókna, pochodzące z ojczyzny świnki morskiej- Płd. Ameryki, w kombinacji z wyszukanymi otrębami zapewniają dostatek minerałów i błonnika. Wysoka zawartość stabilizowanej witaminy C- której organizm świnki morskiej nie jest w stanie sam produkować- jest niezbędna do życia. Drożdże piwne przyczyniają sie do tego, aby sierść była lśniąca. Dodatkowo niski poziom wapnia w karmie zapobiega powstaniu kamieni w przewodzie moczowym. Dzięki technologii TriMello granulat zostaje delikatnie sprasowany. Pokarm w postaci smacznych pałeczek zostaje zjedzony do ostatniego kęsa, dzięki czemu wybiórcze jedzenie świnek zostaje wykluczone.
- o 21 % wyższa zawartość wstępnie nieprzetworzonych składników
- Wysoka dawka stabilizowanej witaminy C
- Dodatek drożdży piwnych, by sierść lśniła, a skóra była zdrowa1
- Nie zawiera ziaren zbóż
- 42 roślin z łąk ekologicznych
- Niska zawartość wapnia, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych
- Wolny od zmanipulowanych genetycznie składników ( bez soi)
- Zajęcie zwierzęcia poprzez rozdrabnianie pokarmu
- Lepsze ścieranie zębów, dzięki gruboziarnistej strukturze

Skład:
rośliny łąkowe*, otręby owsiane, wyciąg z tłoku ziarna słonecznika, wyciąg z tłoku siemienia lnianego, cała roślina kukurydzy, wytłoki z marchewki, wytłoki z rzepaku, młóto piwne, drożdże piwne, amarant, quinoa, wytłoki z aronii, korzeń macy.

*tymotka łąkowa, kostrzewa łąkowa, wyczyniec łąkowy, życica trwała, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa, kupkówka pospolita, kłosówka, jednoroczna wiechlina, mietlica rozłogowa, tomka, perz, śmiałek darniowy, mozga trzcinowata, koniczyna biała, koniczyny czerwona, mlecz, krwawnik, babka lancetowata, kminek zwyczajny, trybula leśna, wiązówka, rogownica pospolita, przytulia właściwa, przetacznik macierzankowy, wyka płotowa, żywokost, ostrożeń polny, bluszczyk kurdybanek, stokrotka pospolita, przetacznik ożankowy, przywrotnik, biedrzeniec wielki, wyka wąskolistna, skalnica ziarenkowata, pięciornik wiosenny, przetacznik polny, wiosnówka pospolita, brodawnik jesienny, mietlica pospolita, pierwiosnek lekarski, mała koniczyna.

Dodatki na kg:
Witamina A 10.000 j.m., witamina D3 700 j.m., witamina E 60 mg, Witamina C (jako monofosforan kwasu askorbinowego, sól wapniowo-sodowa) 600 mg, miedź 10 mg, jod 0,9 mg, żelazo 50 mg, cynk 60 mg, mangan 40 mg, kobalt 0,4 mg, selen 0,18 mg.

Składniki analityczne:
Białko surowe 13.0%
Tłuszcz surowy 2.5%
Włókno surowe 21.0%
Popiół surowy 8.5%
Wapń 0.6%
Fosfor 0.4%
Skrobia 6.0%
nike

Re: Suchy pokarm

Post autor: nike »

Dodam swoje 3 grosze:
od grudnia karmię świnki karmą : Burgess Exel wersją z miętą którą pochłaniają w zawrotną prędkością i wersją z oregano i czarną porzeczką - ta z kolei mniej chętnie jedzona na początku.
Nie zauważyłam aby świnki tyły na tych karmach, bardzo dobrze pobierana i trawiona. Absolutnie dla mnie nie ma wad, no może jedną - dostępność.

Mam wybredne stwory i jedyną drugą karmę jedzą beaphar care+ też jest chętnie jedzona, tylko ta cena beznadziejna...
Katrin86

Re: Suchy pokarm

Post autor: Katrin86 »

a co powiecie na karme vitapol economic i granulat tejze firmy?

pozniej wypisze sklad obydwu, teraz ide z synkiem na plac zabaw.

no to:
vitapol karma economic
sklad:
otręby pszenne, mączka z traw, śruta poekstrakcyjna słonecznikowa, mączka z lucerny, pszenica, jęczmień, owies łuskany, kukurydza, chleb świętojański, marchew, siemię lniane, otręby żytnie, czerwona porzeczka, nać pietruszki, gałązki lipy, wysłodki buraczane, owies, mączka z marchwi

składniki analityczne:
białko surowe 11,5%
oleje i tłuszcze surowe 1,1%
włókno surowe 13%
popiół surowy 4,48%

vitapol granulat
skład:
ziarno zbóż i produkty zbożowe 69%, susze z lucerny i traw 16%, nasiona oleiste 15% plus nie wiadomo jakie witaminy i mineraly

skład analityczny:
białko surowe 19%
włókno surowe 9%
oleje i tłuszcze surowe 2,3%
popiół surowy 9%

wet na poniedziałkowej wizycie stwierdziła, że Czupurek bardzo dobrze wygląda i jest zdrowy
dominika_b

Re: Suchy pokarm

Post autor: dominika_b »

A Greenwoods? Czemu nie została wspomniana, przecież to też dobra karma. :)
Gdzie kupujecie Burger Exel? Bo o ile wiem to jest dostępna w UK?
Asia909

Re: Suchy pokarm

Post autor: Asia909 »

Ja do zadnej karmy z Vitapola nie mam zaufania Ten granulat ma bardzo! malo wlokna :/ i duzo zboz (jako granulat). A ta pierwsza to taka se :/
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Suchy pokarm

Post autor: Panna Fiu Fiu »

dominika_b pisze:A Greenwoods? Czemu nie została wspomniana, przecież to też dobra karma. :)
Być może dlatego, że to post przekopiowany ze starej Caviarnii i kiedy powstał o greenwoodsie jeszcze nikt nie słyszał :)
Obrazek
nike

Re: Suchy pokarm

Post autor: nike »

dominika_b pisze:A Greenwoods? Czemu nie została wspomniana, przecież to też dobra karma. :)
Gdzie kupujecie Burger Exel? Bo o ile wiem to jest dostępna w UK?
dostaję z UK, bo u nas nie ma..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”