Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Wątroba, serce, tarczyca, trzustka, cukrzyca;

Moderator: Dzima

Gosha

Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: Gosha »

Cześć wszystkim,

Mam nadzieję, że będziecie w stanie mi choć trochę pomóc. Kulfonik jest dla nas jak członek rodziny.
Weterynarz w nie postawił żadnej konkretnej diagnozy, muszę dalej drążyć temat sama.

Będę pisać o różnych objawach, być może one się ze sobą jakoś łączą, a może wcale nie.

Ma 4,5 roku. Pomijając okres jak był malutki (grzybica skóry, świerzb) zawsze był zdrowy i naładowany energią. Lśniące futerko, białe ząbki, okaz zdrowia.

Objaw 1: Kilka miesięcy temu przestał pić wodę. Obraził się na poik, nie chciał pić z miski. Dostawał dużo ogórków, żeby się nie odwodnił. Od jakiegoś czasu dajemy mu wodę zmieszaną z herbatą miętową, rzucił się na nią łapczywie i teraz tylko to chce pić.

Objaw 2: Od jakichś 2 miesięcy robi brzydkie bobki. Niektóre są normalne, ale połowa jest dziwna - albo mikroskopijnie mała, albo w kształcie chmurki, tak jakby składała się z kilku mniejszych kulek, albo w kształcie łezki, albo długie i chude. Na dodatek śmierdzą i są z wyglądu mocno błyszczące.

Objaw 3: Bardzo głośno przelewa mu się w brzuszku

Objaw 4: Czasem mam wrażenie, że go boli brzuszek, stoi zwinięty w kulkę ze zwieszonym łebkiem. Normalnie leży rozpłaszczony.

Objaw 5: Jakiś tydzień temu nastroszył się, oczy mu odpływały, z boku zaczęło mu coś mocno skakać/pulsować z prawej strony brzuszka, potem zaczął się cały telepać. Wszystko wróciło do normy jak się zerwałam, żeby wyjść do weta.

Byłam u weta, zbadała mu krew (straszna trauma dla świnki, więcej mu tego nie zafunduję). Miał zbadany kał, nie znaleziono pasożytów, w tym lamblii.

Objaw 6: Krew: wyszła eozynofilia średniego stopnia, w opisie można przeczytać, że najczęstszymi przyczynami są choroby pasożytnicze, alergie, rzadziej choroby przewodu pokarmowego np. eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit, chłoniak.
Może mi się uda jakoś wkleić te wyniki. W skrócie miał przekroczone granulocyty i WBC i lekko obniżone PLT i globuliny.

Objaw 7: Górne zęby lekko przebarwione, łuszczą się od tyłu. Zawsze miał białe.

Od czasu wizyty u weta jest jakby słabszy. Minął tydzień i tak naprawdę nie wiem, co dalej. Poszłabym do innego weta, ale nie chcę już Kulfonika traumatyzować. Poradźcie coś proszę.

Gosia
Tu-Tu

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: Tu-Tu »

Czy to wet od gryzoni?
Gosha

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: Gosha »

Tak, dr. Ewelina Stanicka.
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: porcella »

Z Wrocka są jeszcze dr Grzegorz Dziwak? dr Piasecki?
Nie jesteśmy wetami, więc to tylko takie gadanie, na podstawie praktyki.
Stawiałabym na pasożyty - kokcydia, czy coś. Zawsze by można podać iwermektynę. Niedrożność jelit? Może bezoar?
Chłoniak wyszedłby w leukocytach.
Pobranie krwi nie powinno być traumą dla świnki!
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Gosha

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: Gosha »

No właśnie leukocyty są podwyższone. Wet mówi, że możliwe to jest też od stresu np. związanego z badaniem.

Pobranie krwi było dla niego traumą. Jest charakterny, zawsze u weta "walczy do końca" i nie daje sobie nic zrobić.
Wyrywał się bardzo, zabrali go do innego pomieszczenia, trwało to długo i strasznie piszczał.

Po powrocie do domu kulał na tą łapkę przez kilka dni. Nadal odnoszę wrażenie, że nie jest w pełni sprawny.

Czy powtórzyć badanie kału w kierunku pasożytów?
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: porcella »

Uczciwie powiem - nie mam pojęcia. :idontknow:
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: kimera »

Nie wiem, co może dolegać śwince, ale jeśli tak źle znosi badania, to dobrze byłoby poprosić o podanie środka uspokajającego, tzw głupiego jasia, jak podaje się nerwowym i słabo oswojonym zwierzętom. Inaczej sama próba zbadania pogorszy stan świnki.
Swoją drogą, to dziwne, świnki morskie należą do najpotulniejszych zwierząt domowych.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: martuś »

Moje też piszczą przy pobieraniu krwi ale większa jest panika przy goleniu i zakładaniu stazy niż przy wkłuciu w żyłę...
Takie zachowanie mi też pasuje na jakieś pasożyty (tym bardziej, że są podniesione eozynofile). A miał robione badanie w kierunku grzybicy przewodu pokarmowego? Bo wtedy bobki też śmierdzą (jakby drożdżami, zacierem...)
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Gosha

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: Gosha »

Nie miał niestety badań na grzybicę przewodu pokarmowego.
"Matczyny instynkt" też mi podpowiada, że to jakieś pasożyty, zwłaszcza, że zbiegło się to w czasie z sezonem na trawę. Co prawda trawa myta, ale nigdy nie wiadomo. W kale niestety nic nie wyszło.

Co do zachowania przy badaniu, to mnie to nie dziwi. On zawsze był uparty, nawet przy zaglądaniu w zęby odganiał wziernik łapkami.

Niestety mam wrażenie, że coraz gorzej się porusza i nie chce chodzić :(
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Dziwne bobki, złe wyniki krwi

Post autor: martuś »

Może warto go skonsultować u innego weta?
A bobki były badane od razu czy gdzieś wysyłane? Słyszałam, że z tych wysyłanych zawsze było "czysto" a jak badanie było wykonywane na miejscu ze świeżych bobków to wychodziły robale...
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne narządy wewnętrzne i ich schorzenia”