Szczepienia, odrobaczanie

Badania, lekarstwa, rany, operacje i opieka pooperacyjna;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Szczepienia, odrobaczanie

Post autor: Bulletproof »

Na wielu forach są sprzeczne informacje dot. szczepienia i odrobaczania świnek.
Niektórzy piszą, że trzeba zaszczepić tylko jak są małe, inni że wcale. Podobno świnki należy odrobaczać raz do roku, ja tego nigdy nie robiłam.
Jak w końcu z tym jest? :?
ita79

Re: Szczepienia, odrobaczanie

Post autor: ita79 »

Ja tak na logikę myślę, że odrobaczyć można zaraz jak się świnkę przygarnie i jak była z niepewnego źródła.. a później raczej nie, jeśli nie ma objawów sugerujących taką potrzebę. Analogicznie do ludzi - my się przecież nie trujemy profilaktycznie środkami na odrobaczanie mimo, że jesteśmy narażeni w o wiele większym stopniu niż nasze (odizolowane zwykle od środowiska zewnętrznego i "obcych" ) świnki. Profilaktyka powinna polegać na np. dokładnym myciu warzyw i owoców, czyszczeniu /dezynfekcji klatki..itp.. Co innego badanie.. jeśli ktoś ma możliwość przebadać świnkę (zwierzaka) co jakieś np pół roku pod kątem pasożytów to jak najbardziej wskazane- i dopiero wówczas leczenie jak zajdzie potrzeba.

Podobne mam zdanie na temat szczepień- jeśli świnki nie są narażone na przebywanie co raz to z nowymi osobnikami to nie ma takiej potrzeby.. a wręcz odradzała bym.. bo już nie raz słyszałam o tym jak szczepionki były podawane (akurat psom) i wywoływały zbyt dużo komplikacji- a także śmierć . O jakość szczepionek dla ludzi się nie dba, więc co dopiero takich co trafiają do weterynarza.
Moreni

Re: Szczepienia, odrobaczanie

Post autor: Moreni »

Odnośnie odrobaczania, to spotkałam się z opinią, że powinno się to robić raz do roku o ile świnka jest "wychodząca" (tzn. pasie się latem w ogródku na przykład). CO do szczepień, to przyznam, że w ogóle nie słyszałam, ale chętnie sama bym się dokształciła.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13489
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Szczepienia, odrobaczanie

Post autor: pucka69 »

Ale nie ma szczepionek dla świnek. Przed jaką choroba miałaby taka szczepionka chronić?
Obrazek
Awatar użytkownika
Bulletproof
Posty: 1226
Rejestracja: 02 mar 2014, 20:21
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Szczepienia, odrobaczanie

Post autor: Bulletproof »

Nie mówię że wiem, mówię co słyszałam ;) Trochę się przestraszyłam, bo mam świnki już prawie 3 lata i nigdy odrobaczane nie były, a co prawda już 2 scesje z weszkami miałyśmy :redface:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chirurgia i podstawowa opieka zdrowotna”