Problem z Ojcem malucha Pomocy !

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
ODPOWIEDZ
Darknes95

Problem z Ojcem malucha Pomocy !

Post autor: Darknes95 »

Mojej Pysi się wczoraj urodziła świnka (1). Oddzieliłem samca (dałem go do prowizorycznej klatki osobno) nie ma się tam najlepiej bo ma mało miejsca i muszę coś z nim zrobić. Płeć wczoraj urodzonej świnki poznam dopiero za ok. 4 tyg. Najprawdopodobniej będę musiał samca oddać bo nie mam co z nim w tej chwili zrobić. Mam do was takie pytanie. Jeśli pojadę z samcem do weterynarza i go wykastrują to mogę go z powrotem wpuścić do Pysi i małego ? Bo słyszałem ,że samiec może zabić małe bo może być zazdrosny ( nie widzę w tym sensu ale tak słyszałem ). Nie chcę oddawać żadnej świnki bo jestem do nich przywiązany a małego i tak nie mogę oddzielić od matki :cry: :cry: .
Co mam zrobić ? Wykastrować samca i wpuścić go do klatki z Pysia i małym czy oddać go :cry: ?
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Problem z Ojcem malucha Pomocy !

Post autor: martuś »

Jeśli chodzi o kastrację to musi to zrobić lekarz z doświadczeniem, znający się na leczeniu zwierząt egzotycznych. Jeśli u Ciebie w mieście nie ma takiego to musisz poszukać w większych miastach. Kastracja sama w sobie nie jest skomplikowana ale niektóre świnki gorzej znoszą narkozę, zdarza się uczulenie na szwy wewnętrzne i to też trzeba kontrolować. Czasami zdarza się, że świnka takiego zabiegu nie przeżyje...
Jeśli chodzi o maluszka to możesz zrobić zdjęcie jego narządów i wrzucić na forum to pomożemy określić płeć. Jeśli się okaże, że masz małego samczyka to bez sensu kastrować ojca jak maluszek i tak nie będzie mógł z Wami zostać. Wtedy albo dwie osobne klatki i mały chłopczyk będzie z ojcem a samiczce adoptujecie dziewczynę do towarzystwa albo dwóch samców zostawicie a samiczkę oddacie do adopcji.
Płeć malucha trzeba określić szybciej niż po 4 tygodniach bo jesli okaże się, że mały jest samczykiem to po 3 tygodniach trzeba rozdzielić żeby nie zapłodnił mamuśki. Wbrew pozorom taki maluszek może (aczkolwiek nie musi) być płodny!

Co do agresji ze strony ojca do maluszka to raczej się tego nie spotyka.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
sempreverde

Re: Problem z Ojcem malucha Pomocy !

Post autor: sempreverde »

Samiec dopiero po 6 tygodniach od kastracji przestaje być płodny.
Darknes95

Re: Problem z Ojcem malucha Pomocy !

Post autor: Darknes95 »

Postaram się zrobić takie zdjęcia i je wrzucić na forum jeszcze dzisiaj. Jeśli mały okażę się samcem to mam go oddzielić dopiero po 3 tygodniach od mamy ?
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Problem z Ojcem malucha Pomocy !

Post autor: Lilith88 »

Tak, oddzielić od matki po 21 dobie życia ale nie wcześniej, bo to z kolei zagraża jego zdrowiu i życiu, jeśli jednak będzie miał małą wagę to do 4 tyg. może zostać z mamą ale nie dłużej. Waga malucha w momencie oddzielenia od matki powinna być nie mniejsza niż 250gram, waż go codziennie i kontroluj przyrost, to bardzo ważne u takiego malucha.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”