Ciąża?

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
Superkiller21

Ciąża?

Post autor: Superkiller21 »

Witam, około 2 miesiące temu kupiłem w sklepie zoologicznym świnkę morską, Tosię. Rezi niestety zmarł w lipcu :cry: . Tosia z dnia na dzień robi się grubsza, w
gdy dotknąłem lekko jej boki poczułem jakby kopanie. Świnka od paru dni tylko leży na sianie i praktycznie nie biega. Jeżeli faktycznie jest w ciąży to chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z SPŚM w Grudziądzu po usamodzielnienia się świnki/świnek mógłby oddać ją/je do adopcji.
Proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić :?
Awatar użytkownika
Skiti
Posty: 1132
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:14
Miejscowość: Grudziądz
Lokalizacja: Grudziądz (kuj-pom)
Kontakt:

Re: Ciąża?

Post autor: Skiti »

Najlepiej jeśli poczekasz aż małe się wyklują, stworzysz im wątek za pozwoleniem jakiegoś członka SPŚM (na pewno dostaniesz) i będziesz szukać domków. Ja niestety nie jestem w stanie Ci pomóc ze względu na moją obencą prywatną sytuację. Dasz radę je trzymać do czasu znalezienia domków?
Olivianna

Re: Ciąża?

Post autor: Olivianna »

Wydaje mi się że dobrze byłoby swinke przebadać u weta w celu potwierdzenia ciąży. Bo jeśli to nie jest ciąża to nie daj Boże świnka może być chora.
Chociaż z drugiej strony lepiej prosiaczka nie stresować dodatkowo.
Domek dla młodych sądzę że szybko się znajdzie ale po ok miesiacu musisz pamiętać by oddzielić ewentualnego samca od samiczek. W razie problemówz ustaleniem płci na forum na pewno tobie pomożemy.
Ostrożnie z dotykaniem świnki. Moja tak zachowywala sie do trzech dni przed porodem.
Jeśli świnka je, poza tym lezeniem w miare normalnie sie zachowuje to nie ma co jej męczyć. Oby świnka szybko uporala się z porodem.
Awatar użytkownika
Skiti
Posty: 1132
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:14
Miejscowość: Grudziądz
Lokalizacja: Grudziądz (kuj-pom)
Kontakt:

Re: Ciąża?

Post autor: Skiti »

Mi tylko bardzo przykro, że Twoja obecna świnka skazana jest na samotność, a pamiętam jak rozmawialiśmy o tym kiedy oddawałeś do adopcji Bączka (wtedy musiałeś, wiem). Szkoda, że się nie odezwałeś do mnie w sprawie adopcji. Można było adoptować prosiaka, który nie dogaduje się z żadną inną świnką. Nie lepiej kupić większą klatkę i zachować dla mamy córkę, jeśli naprawdę jest w ciąży i urodzi się samiczka? A chyba jest - tak z opisu wynika ;) Do weta bym nie szła na razie i dala jej czas. Jeśli coś rusza się w brzuszku to nie jest to choroba ;) Tylko faktycznie teraz nie bierz jej na ręce. Niedługo powinno być po. Zapewnij jej jakiś domek jeśli nie ma.
Superkiller21

Re: Ciąża?

Post autor: Superkiller21 »

Łatwo nie będzie ale dam radę zachować małe do czasu gdy podrosną. Planowałem adopcję, ale mama nie wyraziła zgody :/ Świnka je i pije aż jej się uszy trzęsą :lol: Mam nadzieję że małe urodzą się zdrowe. ;) Domek ma w klatce duży, lecz większość czasu spędza leżąc na sianku. Nie wiem czy iść do weta, na forum wyczytałem że lepiej nie stresować świnki w ciąży i czekać. Rozmawiałem z rodzicami na temat zatrzymania dziewczynki i stwierdzili że gdyby urodziła się samiczka to lepiej żeby została z Tosią.
Olivianna

Re: Ciąża?

Post autor: Olivianna »

Fajnie, bo mamusia będzie miała towarzystwo córeczki :) To dobry pomysł.
:fingerscrossed: za szczęśliwy poród i by trafiła się dziewczynka :)
Awatar użytkownika
Skiti
Posty: 1132
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:14
Miejscowość: Grudziądz
Lokalizacja: Grudziądz (kuj-pom)
Kontakt:

Re: Ciąża?

Post autor: Skiti »

To czekamy na rozwój spraw :) tylko one by musiały mieszkać w klatce 100 cm. Jak się małe urodzą to daj znać. Na razie do weta nie ma potrzeby ;) Może znajdę chwilę to określę płeć maluchów jak będą miały z 2 tyg. Trzymamy kciuki :)
Superkiller21

Re: Ciąża?

Post autor: Superkiller21 »

Dosłownie 5 minut temu urodziły się dwa maluszki :lol: Zdjęcia ewentualnie dodam potem. Do weterynarza po jakim czasie najlepiej się udać? Na razie Tośkę zostawię w spokoju, niech zajmie się maluszkami. Oseski są zdrowe, ruchliwe i już nawet pokwikują. :)

EDIT: Przed chwilą narodził się trzeci :lol: :102: Jestem zaskoczony, myśleliśmy że będą dwa :?
Olivianna

Re: Ciąża?

Post autor: Olivianna »

O krucze.. ale radość 3 prosiaczki! mam nadzieję, że są zdrowe :) i że mamusia się czuje dobrze
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ciąża?

Post autor: Lilith88 »

Z weterynarzem nie ma co się spieszyć. Jak będziesz robił zdjęcia to zrób też zdjęcia podwozia to spróbujemy ocenić płeć. Rozdzielić ewentualnych chłopców od mamy i ewentualnych sióstr trzeba po 21 dobie życia chyba, że będą drobni, to do 4 tyg mogą posiedzieć z mamą. Wagę powinni mieć minimum 250 gram w momencie zabrania od mamy. Pamiętaj żeby nie trzymać ich razem dłużej niż te 4 tyg. bo maluchy już będą płodne i mogą samiczki znów zajść w ciążę. Koniecznie zważ maluchy już dziś i kontroluj wagę nawet codziennie, u takich maluchów to bardzo ważne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”