Opieka nad świnką po narkozie

Badania, lekarstwa, rany, operacje i opieka pooperacyjna;

Moderator: Dzima

Sensibles

Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Sensibles »

Witam.
Na pewno wiele z was ma już doświadczenia w tym względzie, i byłabym wdzięczna, gdybyście się nimi podzielili. Mój prosiak jutro ma zabieg pod narkozą, sprawdzanie dokładne ząbków, jamy ustnej... ale nie wiem kompletnie nic o opiece po takich zabiegach. Przejrzałam forum i nie znalazłam takich informacji. Wiem, że na pewno weterynarz udzieli mi wskazówek i będę już o te kilka zdań od weta mądrzejsza, ale jednak Wasza pomoc i podzielenie się doświadczeniami, może jakieś "triki", jak to wszystko sobie rozplanować, rozegrać, będą nieocenione. Jestem w temacie kompletnie zielona i naprawdę boję się, że po prostu zrobię coś źle i świniak na tym ucierpi.
Awatar użytkownika
Cynthia
Moderator globalny
Posty: 12499
Rejestracja: 07 lip 2013, 16:05
Miejscowość: Kęty/Zielonka
Lokalizacja: Kęty/Zielonka
Kontakt:

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Cynthia »

Jaki zabieg?
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Jack Daniel's »

Zęby, to i bez narkozy można obejrzeć. Przede wszystkim świnia powinna być dogrzewana w lecznicy i nie powinni jej wydawać, póki nie ustabilizuje temperatury. Poza tym - jak nie będzie nic krojone, to nie ma opieki jakiejś szczególnej.
Sensibles

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Sensibles »

Jack Daniel's pisze:Zęby, to i bez narkozy można obejrzeć. Przede wszystkim świnia powinna być dogrzewana w lecznicy i nie powinni jej wydawać, póki nie ustabilizuje temperatury. Poza tym - jak nie będzie nic krojone, to nie ma opieki jakiejś szczególnej.
Zęby, to i bez narkozy można obejrzeć, ale nie w pełnej krasie.
No właśnie gdzieś czytałam, że jak świnka wróci do domu to trzeba ogrzewać i tak dalej... no nic, skoro tak mówisz, to w takim razie liczę na lecznicę : ) Dzięki.
Cynthia pisze:Jaki zabieg?
Bardziej jako diagnostyka. Dr mówi, że nie widać wszystkiego, co może dziać się z ząbkami i w ogóle z jamą ustną i stawami żuchwowymi i że potrzeba narkozy, żeby dokładnie zajrzeć do środka. Raczej żadnego krojenia ani nic z tych rzeczy.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Jack Daniel's »

Uwierz, że w pełnej krasie. Gdzieś w moim wątku opisywałem, że ważąca wtedy 540 gram Morrigan miała przycinane trzonowce bez narkozy i oglądane kieszonki w głębi. :) Od tego czasu nie ma narkozy do zębów.
A poza tym, diagnostycznie można zrobić RTG.
Sensibles

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Sensibles »

Wet uznała, że trzeba. Mówię, że nie chodzi tylko o zęby. Ufam jej i nie zamierzam chyba podważać jej decyzji :)
ANYA

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: ANYA »

Dziwne... Moje swinki maja sprawdzane zeby za kazdym razem jak sie cos dzieje I uwierz ze doswiadczony wet nie uzywa narkozy.
Sensibles

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Sensibles »

Miał sprawdzane ząbki "rutynowym badaniem", czyli taką rurkę wkładała mu wet do pyszczka z latarką i tam oglądała. Ale powiedziała, że mogą być jakieś nadżerki za ząbkami, czy coś takiego, że tego nie widać.
Chodzę do polecanego weta tutaj, same dobre opinie, no i też mi ładnie Fuńka wyciągnęła z tego stanu, w którym był. Nie sądzę, aby była niedoświadczona..
Awatar użytkownika
pastuszek
Posty: 3344
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:26
Miejscowość: Wrocław
Kontakt:

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: pastuszek »

Jakby co naciskaj na zdjęcie rtg - jeśli już mają prośka usypiać a diagnostyka ma być dokładna.
Jakieś specjalnej opieki taka świnka moim zdaniem nie wymaga.
Trochę się jej nogi na początku będą plątać, ale szybko powinna dojść do siebie :ok:
Sensibles

Re: Opieka nad świnką po narkozie

Post autor: Sensibles »

Miał już robione zdjęcie rtg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chirurgia i podstawowa opieka zdrowotna”