STOP KASTRACJI

JaAnia

STOP KASTRACJI

Post autor: JaAnia »

Zastanawiałam się gdzie zamieścić ten wątek, ale jak widzę najczęściej dotyczy łączenia świnek, więc tu. To jest mój protest przeciwko bezmyślnemu, egoistycznemu kastrowaniu świnek. Jak czytam forum to co jakiś czas ktoś postanawia kastrować świnki bo się nie dogadują, albo nie wiem co. Świnki, albo nie przeżywają, albo nic to nie daje bo dalej są agresywne. Błagam. Podobno ratujemy je, więc nie dostarczajmy im więcej cierpienia. Jeśli nie ma medycznego (służącego zdrowiu) uzasadnienia kastrowania to nie róbmy tego.
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23057
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: porcella »

Trudny temat.
Medycznych wskazań zwykle nie ma. Jedyne rozsądne wskazanie, to zwiększenie szans na adopcję w sytuacji, kiedy świnek ma trudny charakter i nie nadaje sie do łączenia z samczykami, a jednocześnie nie lubi samotności.
Więc tak radykalnego okrzyku bym jednak nie wznosiła, chociaż możesz mieć taki pogląd - oczywiście.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
JaAnia

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: JaAnia »

Jasne wszystko "dla dobra sprawy".
Skoro nie ma medycznych to te rozsądne są czyje?
A ten okrzyk dotyczy świnek, które nie dały się poznać czy coś lubią, czy chcą być z inną świnką bo są zbyt małe, aby się określić.
Porcello na trudne tematy trzeba rozmawiać.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13493
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: pucka69 »

Może tych, którzy muszą gdzieś umieścić 20 + 19 + 6 + 4 +9 = 58 labków w ciągu trzech miesięcy?
A ileż my tych świnek kastrowaliśmy tak bez wskazań medycznych? Kilka w ciągu kilku lat?
Obrazek
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: joanna ch »

chyba nie chodzi o stowarzyszenie tylko użytkowników forum
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: Lilith88 »

Ja się zgadzam z Anią w tej kwestii, nigdy bym nie poddała żadnej niepotrzebnej operacji świnki czy innego żywego stworzenia. W przypadku zwierząt jest to za każdym razem zbyt duże ryzyko i nie warto. Myślę, że dużo właścicieli zwierząt ulega w tej kwestii namową weterynarzy, ja osobiście słyszałam 2 razy że to super rozwiązanie, wiec zapytałam czy dadzą mi gwarancję, że zwierzaki będą żyły "po" w zgodnym stadzie, oczywiście odpowiedź jak wiadomo brzmiała NIE! Wiec w jakim celu ta kastracja? Może żeby coś zrobić na mnie i moim zwierzaku?
Rozumiem Stowarzyszenie i myślę, że Ani też nie chodziło o nie, nie rozumiem ludzi z dwoma świnkami którzy je kastrują żeby żyły razem, jeśli świnki się nie lubią kastracja przecież nic nie zmieni! Poza tym instynkt działa tak, że nie chcemy tracić naszych atrybutów kobiecości czy męskości, wiec dlaczego zakładamy że zwierzętom wszystko jedno?
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23057
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: porcella »

Po pierwsze - Stowarzyszenie swinek nie kastruje bez powaznego uzasadnienienia, bo to nie jest zabieg medyczny, a my nie mamy na to pieniedzy.
Po drugie - komplikacje moga sie zdarzyc zawsze.
Po trzecie - nie zgadzam sie na uczlowieczanie zwierzat w kwestii atrybutow plci. Kastrowany samiec tak samo rzadzi samicami.
Po trzecie - a wlasciwie po pierwsze - nadrzedna zasada jest nierozmnazanie.
Dyskusje o kastracji juz byly, @JaAniu, wiec zanim wywolasz nastepna, zajrzyj do odpowiednich watkow, czy sie przypadkiem nie powtarzasz.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: Jack Daniel's »

A jeśli okaże się, że są medyczne wskazania? Prawdopodobnie po kastracji obniża się pH moczu, co może mieć wpływ na rzedsze występowanie kamieni w nerkach i pęcherzu.
Awatar użytkownika
Lilith88
Posty: 4733
Rejestracja: 11 lis 2014, 20:35
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: Lilith88 »

Ale że tak na wszelki wypadek? Czy w momencie kiedy świniak ma problemy z nerkami? W tym drugim wypadku jasne.
sempreverde

Re: STOP KASTRACJI

Post autor: sempreverde »

Ja sterylizowałam teraz moją świnkę "na wszelki wypadek", była to moja świadoma decyzja i będę to robić z każdą swoją następną samiczką. W przypadku prewencyjnej sterylizacji młodej samiczki z dojścia bocznego, ryzyko jest minimalne. A statystyki pokazują, że 3/4 samiczek w pewnym momencie swojego życia ma torbiele na jajnikach, które w większości przypadków są operacyjne. Takie torbiele, jeśli są duże, to dużo trudniejszy zabieg, bo albo operuje się "tradycyjnie", albo należałoby odessać płyn z torbieli. Operacja świnki z cystami, która jest już w podeszłym wieku, to naprawdę duże obciążenie dla organizmu i wiele świnek faktycznie tego nie przeżywa.

Co do argumentów płciowych, to świnki nie postrzegają tego w kategorii "chcę być kobietą" :lol: Moim zdaniem świnka z niezaspokojonym, dużym popędem płciowym zwyczajnie się męczy, kiedy nie ma się na czym wyładować. I to niezależnie od tego, czy to samiczka, czy samczyk. A kastracja usuwa ten problem.

W zasadzie znam jedną świnkę, która miała powikłania po kastracji i nie było to związane w zasadzie z samym zabiegiem, tylko z reakcją alergiczną na szwy. Młode samiczki widziałam/miałam sterylizowane z dojścia bocznego w liczbie czterech, u każdej był to lekki zabieg. Starsze samiczki z cystami miałam dwie - organizm jednej nie zniósł operacji, druga operacji nie dożyła ze względu na chorą wątrobę...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie świnek morskich”