Informacje o "starej Caviarni"

Tutaj znajdują się ważne komunikaty od Zarządu/Administratorów.
Zablokowany
guitargirl

Informacje o "starej Caviarni"

Post autor: guitargirl »

W związku z tym, że wielu ludzi ma wątpliwości chciałabym wytłumaczyć jak obecnie wygląda sprawa ze "starą" Caviarnią i na czym stoimy.

Po serii awarii za które bardzo przepraszamy w końcu sytuacja z nowym forum się ustabilizowała. Aktualnie trwają prace nad przenoszeniem treści ze starego forum na nowe za co bardzo serdecznie dziękujemy Ruby i Pannie Fiu Fiu, które się tym zajmują.

Mechanizm starego forum był przestarzały co spowodowało luki w bezpieczeństwie, które w połączeniu z bardzo obszerną bazą danych (napisaliśmy ponad pół miliona postów, z czego około 300 tysięcy to posty z działu "Nasze świnki") niestety spowodowało awarię. Obecnie nie dysponujemy serwerem, który dałby radę utrzymać tak dużą bazę danych, więc w ciągu najbliższych miesięcy zajdzie potrzeba zmiany serwera, aby forum mogło nadal się rozwijać.

Po moich modyfikacjach stare forum stoi (tak, jest teraz dostępne) od kilku ładnych dni na tym serwerze który mamy aktualnie i o ile bezpiecznie się z nim obchodzimy to już nic się nie psuje (problem byłby jak by weszło tam na raz więcej osób). Jeśli na forum jest online tylko jedna-dwie osoby to wszystko działa stabilnie, dlatego mogliśmy pokopiować część danych i przenieść je na nowe forum. Nie udostępniamy linku do forum szerszej publiczności ponieważ grozi to przeciążeniem serwera (dobrze znany wszystkim komunikat "Permission denied") i wyłączeniem zarówno naszej strony www jak i nowego forum.

Jak by wykupić serwer dedykowany (to znaczy że wykupujemy sobie cały komputer u dostawcy hostingu "na własność" i nie dzielimy go z innymi stronami tak jak to się dzieje teraz) to ono by śmigało w takiej postaci jak zrobiłam teraz, tylko że to kilkaset złotych miesięcznie, a nie rocznie no i może teraz ludzie się zrzucą, ale co będzie za rok? Serwer VPS to koszt około 150-200 zł miesięcznie, żeby to płynnie chodziło. Na początku trzeba by zrobić testy bo nie wiem dokładnie jakie parametry aktualnego serwera są najbardziej obciążane przez forum (administrator hostingu posiada dostęp jedynie do sumarycznych statystyk), więc nie jestem w stanie powiedzieć jakiego dokładnie serwera potrzebujemy i czy po etapie testów nie trzeba byłoby dokupić np. pamięci RAM czy też czegoś innego.

A żeby postawić "stare" forum na takim zwykłym serwerze typu ten teraz co mamy (zwykłym czytaj koszt ~200zł rocznie, współdzielony z innymi użytkownikami i dlatego tańszy od dedykowanego) to naprawdę masa pracy i pewnie też spory koszt żeby na dłuższą metę działało stabilnie. Na tą chwilę ono działa stabilnie jeśli jest tam jednocześnie kilku użytkowników, ale jak ktoś np. wyszukuje czy próbuje coś skasować, przenieść itp. to już blokują serwer bo idzie jakieś wielkie obciążenie związane z bazą danych, co spowalnia pozostałe strony www które na tym serwerze są ulokowane. Jednym słowem stare forum jest odpowiedzialne za powolne ładowanie się iluśtam stron z którymi współdzielimy serwer i to jest właśnie powód dla którego nam go blokują. Stare forum trzeba by optymalizować zakładaniem na nowo indeksów na bazę i testować, testować, testować albo modyfikować na poziomie binarnym (to zdanie czterech biegłych w dziedzinie informatyków).

Inaczej owszem, przez jakiś czas będzie chodzić no bo już je uruchomiłam i na razie działa bez zastrzeżeń, ale jak ludzie wejdą i zaczną pisać na nowo... No to znów baza się zacznie powiększać i może być tak że wytrzyma dzień, tydzień, miesiąc albo padnie po kilku godzinach... Samo uruchomienie starego forum w tej chwili to żaden problem, gorzej zadbać żeby za dwa miesiące i za dwa lata chodziło tak samo płynnie jak na początku, a do tego potrzebna jest już spora ingerencja z zewnątrz. Ja się tego nie chcę podejmować bo się narobię a potem będę wysłuchiwać wrzuty pod moim adresem bo cośtam nie zadziała tak jak by wszyscy chcieli (a nie mogę dać 100% gwarancji że zadziała, powinno, ale wiadomo jak to czasem z elektroniką bywa).

Inne pomówienia: nielimitowany transfer nie ma nic wspólnego ze stabilnością forum. To nie tutaj był problem, transferu na tą chwilę mamy pod dostatkiem. On określa tylko i wyłącznie ile razy można wczytać daną stronę w miesiącu czy w roku, ale nie jest powiązany z parametrami serwera (np. zużycie procesora czy też pamięci RAM) które przeciążamy.

Osobiście nie widzę sensu przywracania starego forum, ponieważ wykupienie serwera dedykowanego na rok to około 10 razy wyższy koszt niż obecne koszty utrzymania serwera (mówimy o kilku tysiącach). Postawienie starego forum na "zwykłym" serwerze to koszt kilku tygodni pracy informatyka (czyli ponownie może to być kilka tysięcy), no chyba że ten informatyk zadowoli się tym że na początku forum zadziała i tyle (no a jak wiemy - zadziała). Tylko wtedy za jakiś czas problem powróci ze zdwojoną siłą, bo sama zmiana serwera to tylko czasowe rozwiązanie.

Co może uratować (chociaż na jakiś czas) stare forum i pomóc przywrócić je do życia?
-Informatyk który pozakłada indeksy na bazę i zrobi to za darmo albo półdarmo tj kilkaset złotych (ale nadal to koszt jednej bądź paru operacji dla świnek czy też dużo karmy)
-Znalezienie np. po znajomości kogoś kto udostępni nam tanio kawałek serwera dedykowanego (ale pewnie i tak będzie to koszt kilkuset złotych rocznie, jak wyżej)

Moim zdaniem jedyną sensowną opcją jest wykupienie serwera dedykowanego na miesiąc, umieszczenie tam starego forum w formie zamkniętej (brak możliwości dodawania postów) i wtedy każdy kto będzie chciał coś stamtąd skopiować i ewentualnie przenieść na nowe forum będzie mógł to zrobić bez żadnego problemu. Natomiast nieusuwalne na tą chwilę śmieci tam zostaną - na starej bazie danych nie da się wykonać żadnej operacji tupu usunięcie rekordów zarówno z poziomu zapytań sql jak i z poziomu moderatora, bo wszystko się zawiesza. Kopiowanie danych z forum odbywałoby się na zasadzie kopiuj/wklej np. do worda. Z tego co widziałam nie będzie możliwe odtworzenie zdjęć i dokumentów które do forum były dodane jako załączniki.
Zablokowany

Wróć do „Ogłoszenia”