Cysty/ guzy/ torbiele

Kamienie w nerkach, osad w pęcherzu, zapalenie pęcherza, kastracje i sterylizacje;

Moderator: Dzima

Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: kimera »

Najpierw sprawdźcie, czy nie ma przerzutów. Jeśli są, to zostaje tylko pożegnać się ze świnką i umilić jej ostatnie miesiące życia.
Jeśli guz jest tylko na jajniku, to operować. Jest duża szansa, że operacja się powiedzie i świnka będzie żyć jeszcze wiele lat. Cztery lata to dla świnki ledwo połowa życia, nie wolno rezygnować.
Awatar użytkownika
Ogsja
Posty: 34
Rejestracja: 25 lut 2014, 17:02
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: Ogsja »

Jak sprawdzić te przerzuty? Sam rentgen wystarczy?
anka

Re: Łyse boczki

Post autor: anka »

Wystraczy,dziwne,ze weterynarz od razu nie zrobil rentgena,to badanie nie jest drogie ani skomplikowane.
Awatar użytkownika
Ogsja
Posty: 34
Rejestracja: 25 lut 2014, 17:02
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: Ogsja »

Nie zrobił,bo zpoprostu nie ma takiego sprzętu u siebie. Na szczęście wiem,gdzie indziej mogę je zrobić :)
LidkaK

Re: Łyse boczki

Post autor: LidkaK »

Ogsja jak czuje się Twoja świnka? Robiłaś jej prześwietlenie? Jeśli tak to co wykazało?
Awatar użytkownika
Ogsja
Posty: 34
Rejestracja: 25 lut 2014, 17:02
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: Ogsja »

Byłam z nią w kilku miejscach i w sumie nie wiadomo,co ma w środku. Bo na jajniku jest coś na pewno,ale żeby się dowiedzieć co to,trzeba byłoby ją otworzyć,co znowu jest i ryzykowne i kosztowne. Wyłysienia są powodowane przez to coś,bo zaburza jej to gospodarkę hormonalną.

Prześwietleń jej nie robiłam,bo dowiedziałam się że (podobno) nowotwór można wykryć robiąc test ciążowy (przy namnażaniu się komórek rakowych powstaje taka sama substancja co przy rozwoju zarodka i ten test to wykrywa). Test wyszedł ujemnie,więc stwierdziłam,że prawdopodobnie nie ma raka.

Świniak łysieje i owszem,ale oprócz tego to wszystko jest ok - rusza się,robi słupki i drze się,jak jest głodna,pochłania wszystko,co się jej da,a potem wyleguje się na sianie i trawi. Z załatwianiem też bez zmian. Normalnie zdrowy świniak.
Nie chcę jej kroić,bo to raczej bezsensowne ryzyko i stres dla prośka.
Awatar użytkownika
Ogsja
Posty: 34
Rejestracja: 25 lut 2014, 17:02
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: Ogsja »

Ostatnio mocno się zdziwiłam,bo zauważyłam,że mojej Kajce włosy zaczęły odrastać na tych łysych boczkach. I to nie takie pojedyncze, biedne i łamliwe,jak wcześniej. Ma tam całkiem ładny puszek,z obu stron.
Czytałam,że w przypadku cyst włosy odrastają dopiero po ich usunięciu,a mój świniak nie był w żaden sposób leczony.
Co do nowotworu - no cóż,wg jednego weterynarza prosiek powinien być już za Tęczowym Mostem,a na to się nie zanosi.
Ja już co raz mniej z tego rozumiem.. :idontknow:
Wie ktoś o co tu może chodzić? Bo moja Kaja najwyraźniej nie chce współpracować i mota wszystko jak tylko się da :P
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: martuś »

Moja Nala też jakiś czas temu symetrycznie wyłysiała na boczkach. Na USG wyszła niewielka cysta. Po niecałym roku od znalezienia cysty boki zaczęły zarastać. Nala nie miała żadnej operacji i cysta dalej jest. Generalnie świnki łysieją jeśli ta cysta jest czynna hormonalnie. Zdarza się, że po jakimś czasie może przestać być aktywna i nie wydziela hormonów w związku z czym łyse boczki zarastają futerkiem.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Awatar użytkownika
Ogsja
Posty: 34
Rejestracja: 25 lut 2014, 17:02
Miejscowość: Gliwice
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: Ogsja »

Dzięki za informacje, w końcu wszystko mi się rozjaśniło :) A ile twój prosiek już żyję z tą cystą? Jest jakiaś szansa,że cysta się znów uaktywni?
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Łyse boczki

Post autor: martuś »

Cysta została wykryta w czerwcu 2013r. (czyli niecały rok). Niestety szansa jest, że się znowu uaktywni :( Najgorzej jak cysta zacznie rosnąć - wtedy albo zabieg usunięcia albo raz na jakiś czas spuszcza się płyn (pod narkozą...).
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ moczowo-płciowy”