Wyniki biopsji mojej świnki

Wątroba, serce, tarczyca, trzustka, cukrzyca;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
asiaijejczesio

Wyniki biopsji mojej świnki

Post autor: asiaijejczesio »

Proszę o komentarz w sprawie.

To są wyniki biopsji węzłów chłonnych mojego Ułanka.
W przedstawionym materiale:
Pobranie próbki z węzła chłonnego - okolica prawego, pachowego węzła chłonnego zaznaczona na schemacie.

W opisie:
Dwa preparaty.
Bardzo mała ilość komórek jądrzastych oraz do umiarkowanej ilość erytrocytów. Komórki zawierają różnie zachowane, dojrzałe adipocyty jak również bardzo okazjonalne makrofagi, wykazujące umiarkowane zwakuolizowanie cytoplazmy oraz rzadko zasadochłonny materiał wewnątrz cytoplazmy (możliwie szczątki komórkowe). Rzadkie eozynofile, małe limfocyty oraz niezdegenerowane neutrofile. Atypowe komórki i mikroorganizmy nie są widoczne.

Interpretacja:
Tkanka tłuszczowa - podejrzenie makrofagowego zapalenia tkanki tłuszczowej.

Komentarz:
Komórkowość preparatów jest bardzo niska, a obraz nie jest typowy dla pobrania z węzła chłonnego. Zamiast tego widoczna jest tkanka tłuszczowa i podejrzewany jest proces zapalny, zawierający makrofagi. Guzkowate zapalenie tłuszczowej tkanki podskórnej występuje jako zmiana i z tego powodu taki proces nie może być przy tym wyniku wykluczony. Jeśli zamierzeniem było pobranie węzła chłonnego, do rozważenia byłoby powtórne pobranie próbki cytologicznej węzła chłonnego do dalszej oceny.

Próbka zbadana przez:
Herr Graham Stock, BSc BVMS, Diplomate ACVP (Clinical Pathologist)
Czy tylko ja mam wrażenie że weterynarz to spartaczył? Miał pobrać i wysłać do badania materiał z 4 węzłow chłonnych -z analizy wynika że do Niemiec zostały posłane dwa preparaty z jednego, prawego węzła.

" Jeśli zamierzeniem było pobranie węzła chłonnego, do rozważenia byłoby powtórne pobranie próbki cytologicznej węzła chłonnego do dalszej oceny."

Ten frament dla mnie wskazuje na to że próbki zostąły pobrane żle. Ułankowi zrobili liposukcję. Nie pobrali płynu z węzła tylko tłuszcz spod skóry.


Co Wy o tym sądzicie?
twojawiernafanka

Re: Wyniki biopsji mojej świnki

Post autor: twojawiernafanka »

Hmm... Trochę dziwne, faktycznie. Konsultowałaś to z wetem, który pobierał próbki?
asiaijejczesio

Re: Wyniki biopsji mojej świnki

Post autor: asiaijejczesio »

twojawiernafanka pisze:Hmm... Trochę dziwne, faktycznie. Konsultowałaś to z wetem, który pobierał próbki?
Nie konsultowałam. Na tym pobraniu ze świnką był mój TŻ. A wyniki przesłano mailem. Wolę to najpierw na Forum omówić żeby przed wetem nie wyjść na głupka, bo może to ja nie mam racji?
twojawiernafanka

Re: Wyniki biopsji mojej świnki

Post autor: twojawiernafanka »

A może to, co wet pobierający próbki uznał za węzeł chłonny, wcale węzłem chłonnym nie było - tylko właśnie guzkiem? W końcu nazwali to "Guzkowatym zapaleniem tkanki tłuszczowej". Nie wiem sama...
Trudno mi się jakoś sensownie wypowiedzieć na ten temat - nie miałam nigdy do czynienia z podobnym badaniem.
asiaijejczesio

Re: Wyniki biopsji mojej świnki

Post autor: asiaijejczesio »

Wg weta on ma wszystkie węzły powiększone. W każdej pachwinie. Na biopsji kłuli go we wszystkie cztery, a próbki wysłali tylko jednego węzła i w dodatku złej jakości.

Ale na stronie SPŚM dalej ta "cudowna" przychodnia jest w polecanych. Nie mam pytań. :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne narządy wewnętrzne i ich schorzenia”