Pierwsza pomoc- prosiak po porodzie nie oddycha

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
ODPOWIEDZ
Asia909

Pierwsza pomoc- prosiak po porodzie nie oddycha

Post autor: Asia909 »

Witajcie!
Bardzo przepraszam jeżeli jest to bezmyślny wątek ale chciałam się podzielić pewnymi informacjami na temat porodu. A wiec rozmawiałam z moja znajomą panią weterynarz i udzieliła mi kilka rad na temat ,,pierwszej pomocy". Może komuś się przyda. :)
Może się zdarzyć, że gdy mama świnka urodzi nie interesuje się maluchem np. wylizuje swoje futerko. Trzeba wtedy pomóc maluchowi:
1. Gdy prosiaczek jest w błonie to należy ja zdjąć (najlepiej suchą chusteczką)
2. Gdy zauważymy, że świnka nie oddycha należy; (podaję kilka sposobów)
a) wziąć malucha i z odległości około 5 cm dmuchnąć delikatnie do pyszczka (nie robić usta, usta!)
b) można palcem delikatnie pomasować kark ponieważ to pobudza krążenie i oddychanie
c) delikatnie poruszać przednimi łapkami (ten sposób jest trochę ryzykowny zważając na kości świnki)
3. Świnki morskie nie odrzucają młodych więc to, że się nie interesuje to może być chwilowe. :)
Pozdrawiam.
(Na jednym forum temat bardzo się przydał)
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Pierwsza pomoc- prosiak po porodzie nie nie oddycha

Post autor: porcella »

Mieliśmy na starym forum takie mniej więcej informacje, chyba się zgubiły przy przenoszeniu - Dziękujemy!
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Roksi147

Re: Pierwsza pomoc- prosiak po porodzie nie oddycha

Post autor: Roksi147 »

Niestety to nie prawda ,że matki świnek nie porzucają swoich młodych,tak samo jak np. że nie zjadają swoich młodych.Mam kontakt z dwoma hodowlami rasowych świnek morskich i niestety przypadki odrzucenia lub zjadania się zdarzały ,potwierdziła to moja weterynarz której się radziłam przy przedwczesnym porodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”