Moja świnka z zoologa ma problemy (kichanie i katar)

Zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie płuc, astma, katar, przeziębienie;

Moderator: Dzima

Awatar użytkownika
Edix
Posty: 116
Rejestracja: 13 sty 2015, 15:10
Miejscowość: Grudziądz
Kontakt:

Moja świnka z zoologa ma problemy (kichanie i katar)

Post autor: Edix »

Witam serdecznie wszystkich kochających świneczki!
Trzy tygodnie temu mój mąż zrobił mi niespodziankę i podarował świneczkę morską. Wiedział, że bardzo chciałam mieć to zwierzątko. Nabył je w zoologicznym w hipermarkecie. Świneczka jak to młode świnki jest płochliwa ale zarazem bardzo ciekawa świata, żywiołowa, w pierwszy dzień chyba nawet już popcornowała :)
W pierwszych dniach zauważyłam że choć rzadko ale się drapie i czasem nawet gryzie po bokach. Najpierw była tylko na pellecie więc uznałam że jej za twardo i kupiłam dodatkowo trocinki. Zauważyłam że kicha ale tak cicho, sucho. Po tygodniu zaczęła coraz głośniej kichać (teraz słychac że to mokre kichnięcie ale nosek ma suchy) i się coraz częściej drapać i gryżć. Pomyślałam że to uczulenie na trociny więc żeby było jej milej położyłam na to wszystko pieluszkę (w tym czasie zamówiłam już jaśkowe wiórki, które czytałam że są milutkie - niestety długo coś idą...). Jakby mniej kichał ale za parę dni jeszcze gorzej i często, nawet seria kilku kichnięc głośnych i mokrych lecz nosek wciąż ma suchy. Wyjęłam sianko którego dość miał w rogu bo nie mam jeszcze paśnika i włożyłam nowe - tylko trochę i już trochę mniej kicha.
Niestety wczoraj zauważyłam ze ma goły placek z białym nalotem koło tylnej łapy na boczku i się wystraszyłam bo już wcześniej się naczytałam o chorobach skóry i wiedziałam ze wiąże się to z zeskrobywaniem i zastrzykami... Dziś rano zawieźliśmy Ediego do weta i niestety miał właśnie to wszystko robione czego się obawiałam. Trzy razy zeskrobywane - piszczał biedaczek tak głośno i dwa zastrzyki przy których się wyrywał. Myślałam że mi serce pęknie bo nienawidzę jak zwierzę cierpi. Wzięto to pod mikroskop i podobno żadnego świerzba nie widać. Był również osłuchany i wszystko ok. Pani dała mu więc jakiś antybiotyk i i jakiś drugi zastrzyk chyba steryd i posmarowała ranę maścią. Do wody dostał probiotyk ale nie chce pić zbyt. Ogólnie przez cały ten czas ma apetyt i robi zdrowe boble ale nie bardzo lubi pić. Tylko wczoraj i przedwczoraj dość go suszyło i wypił 1/4 poidła. Jutro i pojutrze też idziemy na zastrzyki. Mam nadzieję że mu to pomoże bo jak na razie widzę że jeszcze się drapie no i co chwilkę myje jakby chciał się z tego okropieństwa umyć. Żal mi go bo zrobiliśmy mu taką kieszeń z polaru do której bardzo lubił sobie wchodzić a jak dziś wsadziłam go do klatki to musiałam mu ją zabrać żeby wyprać i w ogóle żeby go lepiej obserwować. I teraz siedzi w rogu jak taka nastroszona kuleczka i próbuje zasnąć przestępując z łapki na łapkę. Ale sianko i karmę i tak wpyla sobie co jakiś czas.
Czy ktoś z Was ma jakieś pozytywne słowa albo wie co to może dokładniej być i od czego? Bo tak naprawdę to nic nie wiem
Dodam że mamy świneczkę w sypialni na piętrze i jest tam dość sucho ( w mróz wilgotność spada poniżej 30 % - nawilżacze nic nie dają tylko powieszone pranie). Teraz jest tak 45 % wilgotności no i 19/20 stopni.
Przepraszam jeśli napisałam zawile ale chciałam jak najlepiej opisać sytuację.
Pozdrawiam :)
MANIEK (NIKIFOR) i MUFFIN (MILAN) SZILA i SZARLIZ GRUBY I GRAŻYNKA

EDZIULA KULUSZEK ♥♥♥ ZA TM* (23.08.2017), ZIGGY SHAOLIN ♥♥♥ ZA TM* (27.11.2018), MAXIU (SOPEL)♥♥♥ZA TM* (14.08.2019), LOLUŚ (FRODO) ♥♥♥ ZA TM* (22.11.2020)
boe22

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: boe22 »

Przyznam, że czytałam pobieżnie, bo długie, ale:
ja bym na pellecie samym, albo na trocinach nie trzymała skoro kicha: może seni i na to materac polarowy, dry bed, albo zwykła mata łazienkowa, skoro kicha przy tych pylących podłożach?
Widzę, że świerzb wykluczony.
Ale po co antybiotyk?(probiotyku nie podaje się do wody, lepiej do pyszczka strzykawką, masz pewność, że wypije i nie będzie ekscesów z przewodem pokarmowym)
A grzybicę ktoś rozważał?
Awatar użytkownika
pour
Posty: 393
Rejestracja: 18 lip 2013, 20:47
Miejscowość: Glasgow
Lokalizacja: Szkocja
Kontakt:

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: pour »

Swinka kichala więc może podczas osluchu pojawiło sie coś co sugerowalo przeziebienie?
boe22

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: boe22 »

Jak na trotach, to nie ma co się dziwić, że kicha. Co oczywiście nie wyklucza infekcji. Trzeba by usunąć to podłoże i sprawdzić, czy kichanie nie ustanie(trzymałam kiedyś na trotach- wszystkie kichały- teraz już na materacach-nie).
Awatar użytkownika
Edix
Posty: 116
Rejestracja: 13 sty 2015, 15:10
Miejscowość: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: Edix »

No właśnie nie wiem po co antybiotyk. Chyba tak na wszelki wypadek bo mówiłam że jeszcze dodatkowo kicha. Lekarz powiedział że nic nie widział w pobranej próbce czyli zrozumiałam że grzybicy tez nie. Nie wiem. Futerka nie zauważyłam żeby przeglądał ale może zrobił to tak szybko? Ja widziałam z dwa może takie paproszki białe na czarnej sierści ale to chyba jakiś pyłek bardziej bo się nie ruszało.
Tak sobie myślę że może sobie pogorszył stan przez ten schowek z polaru bo dość tam miał za pierwszym razem nasikane a często tam przebywał. Możliwe?
Zapomniałam dodać że to rozetka.
MANIEK (NIKIFOR) i MUFFIN (MILAN) SZILA i SZARLIZ GRUBY I GRAŻYNKA

EDZIULA KULUSZEK ♥♥♥ ZA TM* (23.08.2017), ZIGGY SHAOLIN ♥♥♥ ZA TM* (27.11.2018), MAXIU (SOPEL)♥♥♥ZA TM* (14.08.2019), LOLUŚ (FRODO) ♥♥♥ ZA TM* (22.11.2020)
Awatar użytkownika
Edix
Posty: 116
Rejestracja: 13 sty 2015, 15:10
Miejscowość: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: Edix »

Świneczka była osłuchiwana i wszytko ok.
Kiedyś jak byłam mała miałam również dwie świnki i one były na zwykłych najtańszych trocinach i nic im nie było. Teraz czekam na jaśkowe wiórki bo u mnie w mieście zoologi nie mają. Może one będą lepsze.
MANIEK (NIKIFOR) i MUFFIN (MILAN) SZILA i SZARLIZ GRUBY I GRAŻYNKA

EDZIULA KULUSZEK ♥♥♥ ZA TM* (23.08.2017), ZIGGY SHAOLIN ♥♥♥ ZA TM* (27.11.2018), MAXIU (SOPEL)♥♥♥ZA TM* (14.08.2019), LOLUŚ (FRODO) ♥♥♥ ZA TM* (22.11.2020)
boe22

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: boe22 »

Jeżeli ma być opcja najtańsza, to kup matę łazienkową, wydasz 10 zł, a skończy się pył i kichanie(najprawdopodobniej).
A tak na przyszłość- radzę być dociekliwym. Ja dopóki wszystkiego się nie dowiem: co podajemy, po co, jakie podejrzenia- w życiu nic nie podam(masz prawo znać diagnozę)! Wet wetowi nierówny.
Kolejna sprawa- masz możliwość wrzucić jakieś fotki? Jak będzie można zobaczyć jak wygląda łyse miejsce-może prędzej ktoś oceni.
Awatar użytkownika
Edix
Posty: 116
Rejestracja: 13 sty 2015, 15:10
Miejscowość: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: Edix »

Mogłam faktycznie zrobić zdjęcie wczoraj bo dziś to chyba nic nie da bo już ma zeskrobane...
Opcja nie musi być najtańsza ale żeby była odpowiednia. Spróbuję z tą matą i zostawię jak nie będzie objadać. A jak pod spód dam trociny lub pellet to będzie ok?
MANIEK (NIKIFOR) i MUFFIN (MILAN) SZILA i SZARLIZ GRUBY I GRAŻYNKA

EDZIULA KULUSZEK ♥♥♥ ZA TM* (23.08.2017), ZIGGY SHAOLIN ♥♥♥ ZA TM* (27.11.2018), MAXIU (SOPEL)♥♥♥ZA TM* (14.08.2019), LOLUŚ (FRODO) ♥♥♥ ZA TM* (22.11.2020)
boe22

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: boe22 »

Wet szukał robaczków, czy grzybka- nie wiesz.
Możesz to opisać, skóra jakby z łupieżem, łyse miejsce, odrywające się białe kawałeczki skóry?
Dziwi mnie większość wetów. Nie powiedzieć Ci jaka diagnoza, a podawać antybiotyk!
I probiotyk do poidła!
Awatar użytkownika
Edix
Posty: 116
Rejestracja: 13 sty 2015, 15:10
Miejscowość: Grudziądz
Kontakt:

Re: Moja 3 - miesięczna świnka z zoologa ma problemy :(

Post autor: Edix »

Aż nagle zaczął pić ostro z tego poidła! :)
MANIEK (NIKIFOR) i MUFFIN (MILAN) SZILA i SZARLIZ GRUBY I GRAŻYNKA

EDZIULA KULUSZEK ♥♥♥ ZA TM* (23.08.2017), ZIGGY SHAOLIN ♥♥♥ ZA TM* (27.11.2018), MAXIU (SOPEL)♥♥♥ZA TM* (14.08.2019), LOLUŚ (FRODO) ♥♥♥ ZA TM* (22.11.2020)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ oddechowy”