Szwy - jak zapobiec ich ściąganiu

Badania, lekarstwa, rany, operacje i opieka pooperacyjna;

Moderator: Dzima

Awatar użytkownika
Cynthia
Moderator globalny
Posty: 12499
Rejestracja: 07 lip 2013, 16:05
Miejscowość: Kęty/Zielonka
Lokalizacja: Kęty/Zielonka
Kontakt:

Re: Szwy

Post autor: Cynthia »

Zdrowiej, różowa, kudłata paróweczko :yahoo:
pigeon.queen

Re: Szwy

Post autor: pigeon.queen »

Jesli chodzi o kolnierz to pooecam takze wykonanie go z gornej czesci butelki. Takze wycinamy dwa otwory, przecinamy tube na pol wzdluz. Nastepnie robimy dziurki od strony, gdzie ma byc zakladany (wezsza czesc). Musza byc niewielkie odstepy. Przewlekamy bandaz przez dziurki, zakladamy swince, wiazemy na supel(bandaz dlatego, ze nastepnie bez problemu go przetniemy i szybko zmienimy na nowy). Takze nalezy obkleic czyms miekkim od strony szyjki (ja stosuje plaster taki caly przyklejalny. Gdy juz zawiazemy, sklejamy na gorze tym samym plastrem miejsce ktore przecielismy. Dzieki temu prosiakowi trudniej sie bedzie wyswobodzic, a zdejmuje sie bardzo prosto. Taki kolnierz jest latwy do mycia, zdejmowania oraz szybki i latwo dostepny do ponownego zrobienia ;).

P.S. te dziurki najlepiej zrobic rozgrzana igla, najladniej wychodza.

Pozdrawiam
Porcusminimalis

Ochronny kubraczek po operacji.

Post autor: Porcusminimalis »

Cześć.

Moja starsza świnka jest po zabiegu i ma rozciętą skórę na brzuchu. Założono szwy. Niestety Chrumcia uparcie dobiera się do ranki. Zakładaliśmy jej rodzaj kubraczka, ale zdejmuje. Teraz w poniedziałek jeszcze raz będzie zabieg :-( Bo niestety mała wciąż w tym grzebie. U weterynarza założono specjalny opatrunek z opaską, ale już dwa razy zdjęła. Czy macie jakieś sugestie jak zrobić/poprawić kubraczek, żeby łobuzica nie miała jak się dobrać ponownie do brzucha. Na razie 4:0 dla świnki, ale przecież sama sobie szkodzi.

Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
martu.ha
Posty: 1642
Rejestracja: 31 lip 2013, 14:32
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Ochronny kubraczek po operacji.

Post autor: martu.ha »

Zamiast kubraczka polecam kołnierz pooperacyjny, wielu wetów stosuje z powodzeniem o gryzoni. Taki jak u psów, tylko mniejszy. Ja robilam ze zużytej kliszy rtg i zlepiłam brzeg plastrem opatrunkowym
Porcusminimalis

Re: Ochronny kubraczek po operacji.

Post autor: Porcusminimalis »

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź. Mam dostać taki jutro w klinice. Pozdrawiam Michał.
Wer94
Posty: 23
Rejestracja: 03 sty 2016, 10:55
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Szwy - jak zapobiec ich ściąganiu

Post autor: Wer94 »

U nas trochę inny problem - druga świnka próbuje pomagać i dobiera się do szwów. Jest nimi tak zafascynowana, że nie jesteśmy w stanie jej upilnować. Na czas naszej nieobecności w domu musimy chłopaków trzymać w osobnych klatkach. Jak wygląda wykonanie takiego kaftaniku dla świnki? Czy lepiej przeczekać i przetrzymać ich osobno do czasu zdjęcia szwów?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chirurgia i podstawowa opieka zdrowotna”