Świnka ze sklepu

Regulamin forum
Regulamin forum
1. Przed utworzeniem nowego tematu sprawdź przy pomocy wyszukiwarki czy temat był już poruszany na forum - jeśli temat już istnieje postaraj się kontynuować wątek
2. Określ rzeczowo tytuł nowego wątku - tematy w stylu: "Pomocy !!!", "Mam problem ..." utrudniają innym użytkownikom korzystanie z forum
3. Do bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami używaj skrzynki prywatnych wiadomości, ewentualnie shotbox'a.
ODPOWIEDZ
świnka-kruszynka

Świnka ze sklepu

Post autor: świnka-kruszynka »

Witam!
Na początku września kupiliśmy w sieciowym sklepie zoologicznym dwie świnki. Obydwie to samice, teraz mają około 5-6 miesięcy. Problem polega na tym,że w jednej ze świnek całkiem wyraźnie ruszają się już małe prosiaczki. Czy powinnam zgłosić to w sklepie? Mam paragon.Postępują nieuczciwie, bo nie planowałam zakładania hodowli i teraz będę musiała odchować małe świnki i znaleźć im domek. Macie jakieś doświadczenie w takich sprawach?
odeta89

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: odeta89 »

jeśli pójdziesz do sklepu i im powiesz, to nic sobie z tego nie zrobią.
jeśli pójdziesz ze świnką i ją oddasz, to małe pójdą na sprzedaż, jeśli coś będzie z nimi nie tak do gadów. matkę ponownie wrzucą na sprzedaż - o ile przeżyje ciążę i poród - i pewnie od razu zostanie zapłodniona z tytułu rui poporodowej, bo w zoologach trzymają świnki różnych płci razem.

rozwiązania są dwa:
a) idziesz, oddajesz prosiaka i ich los jest nieznany,
b) czekasz do rozwiązania, jak małe się urodzą to:
- za pośrednictwem naszego forum, na naszych zasadach i po wcześniejszej zgodzie jasnozielonego (np. mnie) tworzysz wątek i bezpiecznie wyadoptowujesz,
- wyadoptowujesz na własną rękę.

w razie potrzeby służę radą.

edit. warto wrzucić zdjęcia "podwozia" drugiej świnki, bo może nie masz dwóch samiczek, tylko parkę.
świnka-kruszynka

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: świnka-kruszynka »

Obie świnki były badane przez weta i potwierdził ich płeć. Wkurza mnie to,że w takim sklepie jak kakadu panują warunki jak w jakimś pseudo! Świnki na pewno nie oddam,mam tylko nadzieję,że nie jest za młoda i urodzi zdrowe świnki.
odeta89

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: odeta89 »

Staraj jej się teraz nie wyciągać za dużo, nie stresować. Dużo jedzenia odpowiedniego i dobry granulat. Jaką karmę dostają?
świnka-kruszynka

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: świnka-kruszynka »

Dostają Cavia Complete i dużo warzyw.
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23061
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: porcella »

Świnki do sklepów trafiają zwykle z pseudohodowli, czyli hodowli bez nadzoru genetycznego i bez rodowodów. Niestety, zanim do sklepu trafią, przechodzą przez hurtownię (albo hodowla jest przy hurtowni) i nikt tam nie przejmuje się rozdzielaniem zwierząt według płci. Tak traktuje sie wszystkie gatunki, kóre wolno sprzedawac w sklepach, czyli praktycznie wszystkie gryzoniowate, myszaste, koszatniczki. Jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie, zanim się to zmieni, bo wszelkie zmiany ustawy o ochronie zwierząt są systematycznie odkładane.

Dobrze, że do nas trafiłaś, postaramy się pomóc, bądź dobrej myśli, czytaj forum i dobrze karm swoją ciężarówkę, one są biologicznie przystosowane do wczesnego rodzicielstwa, ale oczywiście, im lepsze warunki, tym większa szansa na zdrowe maluchy :)
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
odeta89

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: odeta89 »

To bardzo dobra karma. Pozostaje tylko czekać na szczęśliwe rozwiązanie.

Powodzenia!
oluniaq

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: oluniaq »

Witam mam ten sam problem, również kupiłam dwie samice i jedna z nich najprawdopodobniej jest w ciązy, jest dużo grubsza i wyczuwalne są ruchy prosiaczków. z tym że moje świnki są najprawdrawdspodobniej młodsze. wg sprzedawczyni mają ok 2 miesięcy. choć ta grubsza waży 835 g to chyba dość dużo jak na tak młodą świnkę. Moje główne pytanie to czy mam rozdzielać te dwie samice do różnych klatek? Czy druga nie zagraża małym? Klatka ma metr i mają jeden wspólny duży domek.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: kimera »

Nie trzeba świnek rozdzielać - pod warunkiem, że obie to samice! Trzeba się koniecznie upewnić, że to nie parka, bo samica tuż po porodzie może zostać ponownie zapłodniona. Druga samica nie skrzywdzi dzieci, a nawet może się nim opiekować jak "ciotka".
oluniaq

Re: Świnka ze sklepu

Post autor: oluniaq »

tak, to już sprawdzałam. obydwie to samiczki. dziękuję za odpowiedź :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciąża i wychowywanie młodych”