Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

lubię

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: lubię »

Łodyga trzciny? :shock: Serio, 2 cm średnicy, grube i twarde jak bambus? Chyba jednak nie... ;)
Nie wiem skąd masz siano, ale generalnie słoma to po prostu łodygi traw trochę podrośniętych - w dużym skrócie: im później koszona łąka, tym więcej słomy będzie w sianie. Nie jest ona szkodliwa, świetnie się nadaje do ścierania zębów, ale faktycznie świnki na ogół za nią nie przepadają.
Trawy też mają różną wielkość i tempo wzrostu, więc może po prostu trafił Ci się np. trzcinnik. Tak czy inaczej - nie zaszkodzi, najwyżej świniaki nie zjedzą.
meiss

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: meiss »

Ze sklepu mialam, bo akurat sie swojskie skonczylo. Wiem jak wyglada słoma i wiem jak wyglada siano. Jasne żółte łodygi, błyszczące to na pewno nie jest przerosnieta trawa tylko lodyga zbożowa. Ale nie o to mi chodzilo nawet, swinki slomy nie tknely.
Nie wiem w jakim rejonie Polski rosna trzciny o srednicy 2cm, no ale nie o tym... byl to fragment z kawalkiem liścia, wiec raczej szczytowa-mloda czesc rosliny, niestety wywalilam resztki, ale w sumie czesto łąki znajduja sie na podmoklych ziemiach czy przy zbiornikach wody, wiec moze sie trafic i takie cudo.
Swinkom chyba bardzo smakowala, bo zostal tylko kawalek liscia i lodyzki. Jak znajde to zrobie fotke.
lubię

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: lubię »

To jak dasz radę, to zrób, najlepiej z czymś dla porównania wielkości. Trzcina też trawa, tyle że wielka i o wysokiej zawartości cukrów. Jako podstawa byłaby szkodliwa, tak od przypadku do przypadku można świniom tę przyjemność zrobić :)
Awatar użytkownika
Robert B.
Posty: 79
Rejestracja: 12 lip 2013, 9:30
Miejscowość: Mazury Garbate
Lokalizacja: rbernatowicz@10g.pl
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Robert B. »

Może o też być np. mozga trzcinowata;
https://www.dsv-polska.pl/apps/gs/jueng ... zgras.html
Młoda trawa ma dobre właściwości odżywcze, po przekwitnieniu służyć może jedynie do ścierania zębów :szczerbaty:
Zapraszam do oglądania zdjęć, kto za łapka w górę ;) http://www.facebook.com/mazurskiesianko
Z ofertą można się zapoznać - karmy: http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=40391057 sianko: http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=16950655
Arya90

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Arya90 »

Po sianku pana Roberta (bo wyczytałam o jakiejś przerwie w wysyłkach i na allegro nie było żadnej aukcji) kupiłam sianko Greenwoods z marchewką. Prosiaki jedzą chętnie, sianko ładnie pachnie :)
Awatar użytkownika
Candi9
Posty: 269
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:34
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Candi9 »

Hej wszystkim :)
Świnki mam od niedawna i mam mały problem. Kupiłam im jakiś czas temu sianko z tymotką i się zaczęło... Nie chcą jeść żadnego innego, a próbowałam chyba wszystkich dostępnych na rynku. I zastanawiam się, czy tymotka w takich ilościach im przypadkiem nie zaszkodzi...
kate1230
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2015, 21:02
Miejscowość: Gdańsk
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: kate1230 »

Candi9 pisze:Hej wszystkim :)
Świnki mam od niedawna i mam mały problem. Kupiłam im jakiś czas temu sianko z tymotką i się zaczęło... Nie chcą jeść żadnego innego, a próbowałam chyba wszystkich dostępnych na rynku. I zastanawiam się, czy tymotka w takich ilościach im przypadkiem nie zaszkodzi...
Sianko z tymotką jest bardzo dobre. Bez obaw możesz je dawać świnkom
Awatar użytkownika
Candi9
Posty: 269
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:34
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Candi9 »

Dzięki za odpowiedź, ulżyło mi :)
A z innej beczki - to sianko, które kupuję, jest dość drogie. Czy może jest jakaś możliwość nieco tańszego zakupu? To jest sianko jakiejś niemieckiej firmy, ale nie znalazłam nigdzie siana z tymotką polskiego producenta.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: kimera »

Niestety, o tymotkę jest trudno, bo rzadko się ją uprawia w Polsce, i chyba w ogóle w Europie. Można jednak założyć, że w sianie mieszanym znajdzie się też tymotka. O ile wiem, bywa w składzie siana od p. Roberta, naszego "forumowego dostawcy".
Awatar użytkownika
Candi9
Posty: 269
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:34
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Candi9 »

Właśnie się doczytałam, że forum ma swojego Pana Roberta. Chętnie kupiłabym od niego sianko na próbę. Można się z nim skontaktować? Na Allegro konta nie mam, a przez tutejszą stronkę się nie udało (błąd 404).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”