Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
alvantis

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: alvantis »

tak ściera bo trawa ma szorstką powierzchnię, suszona jest po prostu jakby twardsza
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Jack Daniel's »

To jak dobrze dany produkt ściera ząbki zależne jest od ilości zawartego w nim włókna, tak gwoli ścisłości.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: kimera »

Dokładniej mówiąc, chodzi o zawartość krzemionki w źdźbłach trawy.
Awatar użytkownika
Pandorzaste
Posty: 419
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:54
Miejscowość: Kolbudy
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Pandorzaste »

Mogłam mieć pecha, ale radzę dokładnie sprawdzać siano Jarnickie. Natrafiłam na trzy zepsute worki pod rząd :(.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: martuś »

Ja jeden musiałam wyrzucić. Drugi niby jest ok ale świnie nie chcą go jeść. A jak wcześniej kupiłam na próbę jeden worek to zjadły ze smakiem :think:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Gosienia

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Gosienia »

No właśnie moje też gardzą jarnickim tym razem. Niby zepsute chyba nie jest, nie pachnie jakoś dziwnie. Tylko wygląda na stare. Świnie lekko go skubią, ale, żeby się na nie rzucały jak zwykle to niestety nie bardzo...

A po czym poznać zepsute siano? Poza oczywiście zapachem. Ciągle się boję (od kilku lat zresztą), że nie rozpoznam zepsutego siana :?
Awatar użytkownika
Pandorzaste
Posty: 419
Rejestracja: 27 lip 2015, 14:54
Miejscowość: Kolbudy
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Pandorzaste »

Bardzo prostym testem jest wsadzenie do niego ręki. Czystej XD. I suchej. Normalne sianko nie jest suche jak słoma, ale jednak nie mega wilgotne. Lekko elastyczne, przyjemne w zapachu. Zepsute może mieć bardzo charakterystyczny zapach "piwniczny" (z pewnością doskonale wam znany), ale też jeszcze jedna dość charakterystyczna sprawa - jak się wsadzi w nie rękę, wyraźnie czuć wilgoć. Jakby wsadzało się w trawę, nie siano. No i świnie potrafi od takiego sianka wręcz cofać. Czyli podkładasz im pod nos, a świnia odskakuje.

Ja teraz kupiłam Jurajskie i jest w porządku :). Ładnie pachnie, świnie zachwycone.
Gosienia

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: Gosienia »

Dzięki za odpowiedź! Wychodzi na to, że mam dobry sposób sprawdzania jakości siana :) Najpierw zawsze wącham, a potem wkładam łapę w worek. Zawsze myślałam, że to dziwne, że pakuję rękę w wór siana, a tu się okazuje, że nie tylko ja tak robię. Ufff :D Ja tu z rana napisałam, że świnie słabo tym razem siano jedzą, a one dzisiaj rzuciły się na to siano, jakby w życiu go nie jadły :lol: Ja jestem generalnie zadowolona z Jarnickiego. Świnie chyba też.
margonel
Posty: 624
Rejestracja: 28 lip 2018, 9:15
Miejscowość: Białystok
Kontakt:

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: margonel »

Będę wdzięczna za polecenie mi dobrej sieczki dla koni. Oczywiście z przeznaczeniem na karmienie prosiaczków.
Just Grass Dodsona, to wiem. Trudnodostępna ale jeszcze uchwytna.
Ewentualnie jaka w zamian ? A sieczki z dodatkiem oleju ?
Jak stosuje się sieczki ? Czy można je podawać bez ograniczeń ilościowych jak sianko ?
jacek28

Re: Siano, czyli podstawa żywienia świnki morskiej

Post autor: jacek28 »

U mnie też jedzą sianko i chyba sobie chwalą wolą to od kupnych produktów szczególnie że sianko mam swoje od rodzinki ze wsi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”