Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilościach?

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

ODPOWIEDZ
seledynek

Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilościach?

Post autor: seledynek »

W tym temacie zapraszam do umieszczania rzeczy, których świnka nie powinna jeść lub może, ale tylko w małych ilościach. Mile widziane będzie wytłumaczenie z jakiego powodu dany pokarm znalazł się w tym dziale.

Ja zacznę od tych najbardziej znanych produktów, których świnki powinny unikać:
- mleko i produkty mleczne, czyli jogurty, serki, czekolada, dropsy jogurtowe (tak, tak, nawet te dropsy, które można dostać w sklepie zoologicznym z przeznaczniem dla gryzoni firmy Dako-Art!), ciastka na mleku itd.; czasem znajdzie się ten składnik w jakiejś karmie, ale jest to bardzo mała ilość, która służy pewnie do konkretnych celów, również probiotyki typu Lakcid czy Trilac mają w swoim składzie kwas mlekowy, ale to trochę inna sprawa, jednakże świnki nie są w stanie trawić laktozy
- ziemniaki, gotowane, surowe, placki, racuchy; świnka nie trawi skrobi ziemniaczanej, podobno słodkie pataty można podawać.
- przetwory pochodzenia zwierzęcego, czyli jajka (w tym ciastka i inne), mięso, mleko, ryby czy kolby bekonowe; świnki są roślinożercami, ich struktura organizmu nie jest przystosowana do trawienia mięsa
- fasola, powodują wzdęcia
- groch, powodują wzdęcia
- kapusta, powoduje wzdęcia
- ostre warzywa, czyli chrzan (korzeń za ostry, ale liście ok), cebula, czosnek, por, ostra papryka (chilli)
- ostre zioła i przyprawy
- winogrona, tuczące, za dużo cukrów mają w sobie
- awokado, tuczące, za dużo tłuszczu
- kokos, tuczące, za dużo tłuszczu
- kwiaty (kwiaty ozdobne są nafaszerowane azotanami, nawozami itd., mogą być trujące)
- smażone, gotowane pożywienie
- soki owocowe, bez cukru i niekonserwowane można podawać, ale w małych ilościach
- sałata lodowa, może być naszpikowana chemikaliami i zatruć świnkę
- dżemy, galaretki i przetwory owocowe, za słodkie - tuczą
- grzyby
- orzechy, za bardzo tuczące
- masło orzechowe, ciasta, ciasteczka, wypieki
- marynaty i peklowane warzywa, ogórki konserwowe, kiszone, kapary, kapusta kiszona zawierają szkodliwe konserwanty, sól i przyprawy
- rabarbar, jest trujący
- nasiona, świnka może się tym zakrztusić
- taro (niebezpieczne jest surowe i nieprzygotowane)
- kawa, cola, napoje gazowane

Ogólnie wszystkie warzywa i owoce powinno się świnkom podawać w małych ilościach, ale są takie rzeczy, przy których lepiej zwiększyć baczność. Są to np. cytrusy (pomarańcze, mandarynki, grapefruity). Kwasy w tych owocach mogą podrażnić kąciki pyszczka świnki i lekko je podrażnić, dlatego zaleca się małe podawanie tych owoców.
Świniomaniaczka

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Świniomaniaczka »

Mam pytanko - Czy świnki mogą jeść suchą bułkę/ chleb? Wiem, że są na ten temat różne opnie. Jedni mówią, że czasami powinno się włożyć suche pieczywo, aby świnka starła sobie ząbki. Drudzy mówią, że to nie zdrowe dla świnki, ponieważ pieczywo zawiera dużo węglowodanów. Ale jaka jest prawda? Co o tym myślicie?
:buzki:
PS: Jeśli zły temat to bardzo przepraszam i proszę o przeniesienie.
ANYA

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: ANYA »

Nawet ciemne pieczywo (podobno zdrowsze) ma w sobie koncentraty i zadnych wartosci odzywczych. Swinka sciera sobie zeby jedzadz sianko, wiec nie widze sensu dawania swinkom chleba. Ja moim swiniom nie daje chleba.
Awatar użytkownika
jasnoluska
Posty: 514
Rejestracja: 08 lip 2013, 8:38
Miejscowość: Radom
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: jasnoluska »

Ja czasami daję Warcabowi jak mu sie robią za długie górne siekacze. Pozostałe świnki ścierają je obgryzając patyczki, ale Warcab nie lubi. Więc od czasu do czasu daję mu ususzony na kamień kawałek chleba. Z tym, że raczej większość zostaje przerobiona na bułkę tartą u stóp Warcaba. No, ale część na pewno zjada. Jeśli Twoja świnka będzie chętna na obgryzanie patyków to raczej nie ma sensu dawać jej suchego chleba.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie,
że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji. "

http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... f=55&t=339
pastek

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: pastek »

A czy świnki mogą jeść liście drzew owocowych? Głównie jabłonie, bo po przeprowadzce będę mieć sad (niepryskany od 100 lat) więc gałązek to im nazbieram i zasuszę a liście też można?
ruby

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: ruby »

Moga jesc galazki i liscie jablonki
Piorunowa

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Piorunowa »

A mogą jeść liście kalafiora? :)
Asia909

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Asia909 »

Moga lecz w malych ilosciach podobnie jak kalafior bo powoduje wzdecia.
Awatar użytkownika
jasnoluska
Posty: 514
Rejestracja: 08 lip 2013, 8:38
Miejscowość: Radom
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: jasnoluska »

Moje bardzo lubią liście kalafiora. Nawet bardziej od tych białych części. Z resztą liście kalafiora są też jadalne dla ludzi o czym mało osób wie. Ja często dodaję drobno pokrojone do kalafiorowej ;) Tak więc śmiało możesz podawać świnkom.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie,
że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji. "

http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... f=55&t=339
Monique

Re: Czego świnki nie powinny jeść? A co mogą w małych ilości

Post autor: Monique »

Ten nieszczęsny groszek... a moje świnie dadzą się zabić za parę płatków ! :glowawmur:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”