Witamina C

Czyli co powinna, a czego nie może jeść świnka morska

Moderator: pastuszek

Awatar użytkownika
Francesco
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2016, 21:46
Miejscowość: Katowice
Kontakt:

Re: Witamina C

Post autor: Francesco »

MojProsiaczekTolek pisze:Miał ktoś może z was tabletki z witaminą C firmy Beaphar (https://animalia.pl/beaphar-vit-c-nis-t ... 0502/#opis) ? Sprawdzają się? Świnki chętnie jedzą? :D
Tu-Tu pisze:Hej,co myślicie o witaminie C w tabletkach Beaphar?
http://www.beaphar.pl/produkty/gryzonie ... 16_1_P8023
Kupiłem pierwszą paczkę "eksperymentalnie". Michalina wciąga to niczym odkurzacz (wg dawki zalecanej) :D Dlatego mamy już za sobą kolejną opróżnioną paczkę. Jednak poczytałem cały temat i np dla czerwonej papryki Moja Królewna dałaby się "pokroić". Wg tego co piszecie VL Cavia Complete i papryka czerwona to wystarczająca dawka, więc chyba odstawię te tabletki. Gdy pytałem w zoologu o ewentualne przedawkowanie witaminy C pani oznajmiła, że nadmiar świnka wysika i odda w moczu. Natomiast wg waszych opinii ten nadmiar może być jednak szkodliwy.

Skład tych tabletek to:
- sacharoza;
- glukoza;
- białko surowe 0%;
- włókno surowe 7,1%;
- oleje i tłuszcze surowe 0,87%;
- popiół surowy 0,19%;
- wilgotność 0,85%;
- wapń 0,06%;
- witamina C 41.000 mg/kg.
:świnka1: Michalina - 11.10.2016 :świnka2:
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Witamina C

Post autor: Jack Daniel's »

Bo nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem do pewnego momentu. Nazywa się to "próg nerkowy". Niemniej jednak 41000mg/kg to bardzo, bardzo dużo... Poza tym sacharoza i glukoza w składzie, to prosta droga do niealkoholowego stłuszczenia wątroby z powodu nadmiaru cukrów.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Witamina C

Post autor: kimera »

Ale to przecież 41 mg/kg, nie 41 tysięcy. Tabletki są małe, więc i zawartość witaminy w każdej z niej nie jest duża. Co nie zmienia faktu, że bym ich nie polecała. Z zasady polecam naturalne witaminy, czyli warzywa i owoce. Dla ludzi i kawii, które nie mają niedoboru witamin, w zupełności to wystarczy.
Sysia

Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Sysia »

Jak dawkować witamine c dla 1 miesięcznego prośka? I jakie polecacie witaminy c?
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Jack Daniel's »

Dobra karma, warzywa, zielonki wystarczą.
RDA (dzienne zapotrzebowanie) dla kawii domowej na witaminę C to 10-25 mg na kilogram masy ciała (50 g dla chorej, ciężarnej i młodziaka). W Cavii Complete masz 1000mg witaminy C na 1kg karmy. Resztę można łatwo policzyć.
Jeżeli koniecznie musisz, to do wyboru jest Cebion, albo Juvit. Wg mnie Juvit ma lepszy skład.
Awatar użytkownika
Milkaa
Posty: 264
Rejestracja: 31 gru 2016, 23:16
Miejscowość: ok. Nowego Sącza
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Milkaa »

Zgadzam się, witamina C jest w warzywach, zieleninie i dobrej karmie, np. Cavia Complete.
Nie kupuj żadnej witaminy C w kroplach, a zwłaszcza nie dawaj jej do wody, to może sprawić, że świnki przestaną pić wodę, jak już to na warzywach, ale i tak sztuczna witamina C nic nie da.
Chocolate Monster

Re: Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Chocolate Monster »

To nawet nie o to chodzi że świnka przestanie pić wodę.Witamina C wlana do poidła utrzyma się tak ok.godz,później wyparuje,a zostanie tylko kwaśny smak
Awatar użytkownika
Milkaa
Posty: 264
Rejestracja: 31 gru 2016, 23:16
Miejscowość: ok. Nowego Sącza
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Milkaa »

Tak, dlatego najlepiej jest podawać naturalną wit. c, np. w warzywach, zieleninie.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Jack Daniel's »

Chocolate Monster pisze:To nawet nie o to chodzi że świnka przestanie pić wodę.Witamina C wlana do poidła utrzyma się tak ok.godz,później wyparuje,a zostanie tylko kwaśny smak
Żeby aż godzinę...
Montis

Re: Dawkowanie witaminy c.

Post autor: Montis »

Nie wiem czy wasze świnki też tak reagują, ale jedna z moich po podaniu Cebionu zawsze ma "czkawkę" podobny odruch do tego jak świnki zachowują się podczas kroplówki. :/
Na wiosnę jak nie ma już dobrych warzyw i nie można jeszcze trawy zrywać moje świnki często mają niedobory Wit C trzeba obserwować i czasem popros tu suplementować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Żywienie”