Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Złamania, stłuczenia, problemy mięśniowe, mniejsza ruchliwość;

Moderator: Dzima

beas01

Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: beas01 »

Witam Forumowiczów
Mam problem, ponieważ dosłownie z 15 minut temu moja roczna świnka skoczyła sobie z wysokości ok. 20 cm. Wczoraj zrobiłam jej "paśnik" na siano z plastikowego pudełka, nie przyszło mi do głowy że do niego wejdzie (przez wąski otwór) i jeszcze zechce wyskoczyć "górą" :redface: Nie doznała żadnego złamania ani urazu kręgosłupa, biega i je jak zwykle, ale martwię się, że mogło dojść do uszkodzenia narzadów wewnętrznych i objawi się to po jakimś czasie.
Proszę napiszcie czy ktoś miał taką sytuację i nic się nie stało, czy jest duża szansa że śwince nic nie będzie? Czy te 20 cm to dla świnki bardzo dużo?
twojawiernafanka

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: twojawiernafanka »

Przy 20 cm nie powinna się za bardzo poturbować, ale obserwuj ją uważnie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy - od razu jedź do gryzoniowego weta. Skoro to był paśnik, to pewnie wskoczyła w jakieś trociny, prawda?
I na wszelki wypadek zabezpiecz paśnik, żeby nie dopuścić do kolejnych tego typu wybryków.
beas01

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: beas01 »

Trocin nie ma, ale skoczyła na matę lazienkową, pod którą jest jeszcze podkład higieniczny. Będę uważnie obserwować, dziękuję za odpowiedź. Paśnik już wyjęty oczywiście.
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13490
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: pucka69 »

20 cm? U mnie półka w klatce jest na wysokości 15 cm i świnka wskakuje na nią i zeskakuje z niej dziesiątki razy w ciągu dnia.
Obrazek
lubię

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: lubię »

Świnia sama z siebie potrafi wyżej podskoczyć w ramach zabawy ;) Moje mają ok. 20 cm pieńki na wybiegu, wskakują i zeskakują na zupełnym luzie Jest i agent, dla którego 50 cm to nie jest wysokość, przed którą należy się wahać (ja też się nie waham i twardo kładę na podłogę kołdrę na wszelki wypadek :roll: ).
20 cm to nie jest wysokość niebezpieczna dla sprawnej świnki, jedyne co może się zdarzyć, to jak u ludzi - pośliźnie się, noga jej ucieknie itp. Skoro nie ma objawów żadnego urazu - jest ok.
beas01

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: beas01 »

Dzięki, bardzo mnie uspokoiłyście :buzki:
Ze świnką na razie wszystko w porządku.
sirQuendi

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: sirQuendi »

Witam
Moja półroczna Świnka kilka minut temu zabawiła się w kaskadera i skoczyła z poduszki na tapczan, około 30cm. Zakończyło się popiskiwaniem i teraz kuleje na tylną łapkę. Jak jej mogę teraz pomóc? Lecznica jest czynna dopiero w poniedziałek po 9:00.
A widać, że "kaskaderka" cierpi :( . Ciągnie łapkę za sobą, siedzi w domku. Wychodzi z trudem do sianka i wode. Wstawiłem jej wszystko do domku, włożyłem też miękki ręczniczek. Nie wiem czy to starczy do poniedziałku.
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: joanna ch »

Ojoj, a nie ma gdzieś dalej weta? Gdzieś przecież musi być dyżur weterynaryjny... Nie polecałabym zostawiania jej ze złamaną czy skręconą nogą przez tyle czasu...
To co można zrobić teraz to dać rozwodnioną 1/10 nospy przeciwbólowo (dawka na kilogramową świnię)
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: kimera »

Na pewno trzeba śwince ograniczyć możliwość poruszania się, żeby nie uszkodziła sobie więcej tej łapki. Przełóż świnkę do pudełka, daj jej tam miękki ręczniczek, normalne jedzenie i wodę. Jeśli masz środek przeciwbólowy - zwierzętom podaje się metacam. Jeśli nie masz, trudno, wytrzymacie jakoś do poniedziałku. Obserwuj świnkę, czy nie ma innych niepokojących objawów oprócz utrudnienia w chodzeniu.
sirQuendi

Re: Świnka skoczyła z wysokości 20 cm

Post autor: sirQuendi »

Dzięki za szybką odpowiedz. W moim mieście jest tylko jedna lecznica małych zwierząt.
Świnka nie chce jeść :( nic innego niż sianko, nawet jabłkiem pogardziła. Na ból mam tylko nurofen dla dzieci.
Luśka teraz siedzi spokojnie w domku, wolę ją nie ruszać za bardzo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ruchowy”