Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

Tola

Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: Tola »

Prośka nie jest już młoda , niedługo skończy 5 lat, rasowa, /sheltie/ od pewnego czasu zauważyłam u niej białawą plamkę na oku/rogówce/ to oko ją nie boli, nie ma żadnego urazu mechanicznego, wcześniej na to samo oko wyleczyłam ją z powodzeniem na przypadek,,groszkowego" oka, zrobiło się bardziej wyłupiaste , ale ten temat tu już był i śwince oko wróciło do normy, natomiast po kilku miesiącach pojawiła jej się biaława plamka. Zdaję sobie sprawę że to może być zaćma, to jeden z objaw wieku..a zaćmę leczy się tylko operacyjnie, a ja nie chcę narażać świnki na narkozy, jeśli to nie jest zabieg ratujący życie.. a z jednym okiem można żyć, i świnka ma swoje lata.
Tylko nie pytajcie o brak witaminy C, ma zapewniony stały dostęp do nich, z resztą nie pierwsza to moja świnka, i żadna z nich nie miała tego problemu..zasadniczo żyły długo i szczęśliwie i odchodziły na starość. Odmowa współpracy różnych narządów. Starości się nie leczy, pozwala jej się godnie umrzeć.
sempreverde

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: sempreverde »

To może być zaćma, ale może świnka się czymś ukłuła w oko i jest to stan zapalny? Warto, żeby oko obejrzał weterynarz. Jak to zaćma, to oczywiście nie ma sensu tego operować - wzrok u świnek morskich to nie jest bardzo ważny zmysł, dużo ważniejsze są słuch, węch.
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: porcella »

Raczej podejrzewałabym odpryskowiak, powszechny u starszych świnek. Robi wrażenie takiej hmmm porcelanki? Nie boli, nie przeszkadza. Mozna się nie przejmować, chociaz obserwować, oczywiście, trzeba.
Na starym forum mieliśmy wątek na ten temat i zdjęcia tego schorzenia. Teraz nie widzę.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Tola

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: Tola »

Normalnie reaguje na dwoje oczu, nie ma tkliwości na tę stronę.. ta plamka jest półprzezroczysta kawałek za źrenicą..hmm, taki ,,nalot" zrobię zdjęcie, może coś wyjdzie, bo to aż tak wyraźna to ona nie jest, trzeba się dobrze przyjrzeć w odpowiednim świetle, oko ludzkie /jeśli zdrowe/ma więcej pikseli niż naj..aparat fotogr. więc zobaczy, a aparat nie uchwyci ;/
Nikodemcio

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: Nikodemcio »

Podbijam temat celu poszerzenia wiedzy na temat chorób oczy takich jak zaćma. Może ktoś ma coś ciekawego lub ważnego do powiedzenia na ten temat.
Mój stary świnek ma zaćmę na obu oczkach, wszystko skonsultowane z weterynarzem, da się z tym żyć.
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: joanna ch »

U mnie Majka ma chyba zaćmę, ma cieniutkie białe obwódki na obrzeżach oczu, dookoła. W Medicavecie powiedzieli że to się będzie z wiekiem pogarszać i że nic się z tym nie da zrobić...
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: kimera »

To nie jest zaćma, tylko częsty u świnek w starszym wieku tzw. odpryskowiak. Taka jakby falbanka wokół tęczówki. Nic się w tej sprawie nie robi, bo to śwince nie przeszkadza, nie boli, mało ogranicza pole widoczności. Poza tym, na razie nie ma na to lekarstwa.
Awatar użytkownika
joanna ch
Posty: 5254
Rejestracja: 24 cze 2014, 16:55
Miejscowość: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: joanna ch »

O, dzięki za wiadomość. Dr Kasia z Medicavetu zaproponowała że mogę to skonsultować z okulistą ale jednocześnie powiedziała że tego się nie leczy. W takim razie chyba wizyta u okulisty nie ma sensu?
Tola

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: Tola »

Nie ma sensu. Będziesz ryzykować operację na oczach świnki? Wszelkie tego typu wady leczy się laserowo lub chirurgicznie czyli u ludzi bądź ewentualnie u większych zwierząt, u małej świnki to wyrok. Jak jakiś wet powie, że przeprowadzi operację np zaćmy u świnki tzn że leci na kasę ;)
Moja włochatka ma poprawę w tym oku, widzi na obydwa.. może się zahaczyła siankiem? Nie dojdę tego, po prostu jest spoko.
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Pojawienie się białej plamki na oku: zaćma ?

Post autor: Panna Fiu Fiu »

Gniewko to miał. Robiłam kiedyś zdjęcie na forum, może jeszcze znajdę. W każdym razie nie było to groźne i w żaden sposób mu to nie przeszkadzało :)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”