Wątek "Kandydaci i Czarna Lista"

Wątki dotyczące funkcjonowania forum

Moderator: pastuszek

Awatar użytkownika
pastuszek
Posty: 3344
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:26
Miejscowość: Wrocław
Kontakt:

Wątek "Kandydaci i Czarna Lista"

Post autor: pastuszek »

W regulaminie pojawił się wątek Kandydaci i Czarna Lista.
Miejsce, gdzie będą wpisywane osoby niewywiązujące się z kupna, sprzedaży, wysyłki, wpłaty etc.
Proponuje by w wątku były dwie listy.
"Kandydatów" do Czarnej Listy i właściwa "Czarna Lista".

Kandydaturę zgłaszają sprzedający - gdy osoba kupująca nie wpłaciła, nie odpowiada na pw itd., kupujący - gdy sprzedający nie wysyła, przesyłka nie dotarła, sprzedający nie odpowiada na pw. itd.

Różnie w życiu bywa, więc pojawienie się na Liście Kandydatów nie jest równoznaczne z oskarżeniem danej osoby o nieuczciwość itp. Głównie będzie ona służyć do wyjaśnienia sprawy w wyznaczonym terminie. Dopiero gdy informacja o kandydaturze oraz kolejne ponaglenie nie poskutkuje osoba taka trafi na Czarną Listę - tutaj też nikt nikogo o nieuczciwość nie będzie oskarżał (proszę o tym pamiętać), ale jakaś kara musi być za niepoważne podchodzenie do sprzedaży i zakupu.
Rezerwacja będzie podchodzić pod zakup.

W praktyce wyglądałoby to tak:
-sprzedający piszą do mnie pw z informacją, że osoba o takim nicku nie wywiązuje się z zawartej x czasu temu transakcji, nie odpowiada na pw itd. itp. (zastanawiam się czy nie ustalić jakiegoś czasu, po którym można zgłosić taką osobę :think: )
- ja wpisuje taką osobę na Listę Kandydatów i wysyłam do niej informacje, że znajduje się na takowej liście, za co i czym to skutkuje oraz podam termin w jakim ma się wywiązać (tutaj nie wiem czy ustalić odgórnie czy w zależności od sytuacji, czy zgłaszający mają go ustalać - w końcu to ich interes :think: ).
- I albo dojdzie do rozwiązania problemu, albo osoba trafi na Czarną Listę, z której nie ma już odwrotu.


Jak Wam się to widzi, nie widzi?
twojawiernafanka

Re: Nowy regulamin działu Sprzedam/Oddam, Kupię i Bazarek

Post autor: twojawiernafanka »

pastuszek pisze: -sprzedający piszą do mnie pw z informacją, że osoba o takim nicku nie wywiązuje się z zawartej x czasu temu transakcji, nie odpowiada na pw itd. itp. (zastanawiam się czy nie ustalić jakiegoś czasu, po którym można zgłosić taką osobę :think: )
- ja wpisuje taką osobę na Listę Kandydatów i wysyłam do niej informacje, że znajduje się na takowej liście, za co i czym to skutkuje oraz podam termin w jakim ma się wywiązać (tutaj nie wiem czy ustalić odgórnie czy w zależności od sytuacji, czy zgłaszający mają go ustalać - w końcu to ich interes :think: ).
- I albo dojdzie do rozwiązania problemu, albo osoba trafi na Czarną Listę, z której nie ma już odwrotu.
W pierwszej kwestii - jak najbardziej warto ustalić czas, po którym można zgłosić osobę. Proponuję około tygodnia, ale to do dogadania jeszcze.
Co do czasu wywiązania się - powinien to ustalić zgłaszający, ale z zastrzeżeniem, że czas ten nie może być krótszy niż np. trzy dni.

I pytanie jeszcze. Czy Czarna Lista uniemożliwia udział w bazarku? A może ma być tylko sugestią dla sprzedającego? Warto dokładnie uregulować te kwestie, żeby później nie było z tym problemu.
oxi30

Re: Nowy regulamin działu Sprzedam/Oddam, Kupię i Bazarek

Post autor: oxi30 »

Sprzedający powinien sam decydować, czy osoby z czarnej listy mogą u niego cokolwiek kupować.

Co z osobami, które trafią na czarną listę z powodu całkowitego braku kontaktu, a po czasie okaże się, że powodem braku kontaktu był przypadek losowy (wypadek, szpital, cokolwiek niespodziewanego?
I czy w ogóle można się "wypisać" z czarnej listy.
olam

Re: Nowy regulamin działu Sprzedam/Oddam, Kupię i Bazarek

Post autor: olam »

a może tak jak na allegro tam jest chyba 3 razy ostrzeżenie a później dopiero ograniczony dostęp do zakupów czy tam uniemożliwiony na pewno nikt do szpitala nie trafi 3 razy pod rząd no chyba że pechowiec jakiś :think:
lubię

Re: Nowy regulamin działu Sprzedam/Oddam, Kupię i Bazarek

Post autor: lubię »

Też mi się wydaje, że Lista powinna być informacją dla sprzedających/kupujących, co z nią zrobią to ich sprawa (może ktoś lubi takie zabawy?).
Czas zdecydowanie musi być ustalony odgórnie i minimalny, i maksymalny. Tydzień maksymalnego jest najczęściej spotykanym marginesem, ale ja osobiście miałam już z nim parę razy problem (padł internet, coś namotali w banku, wyjazd, brak zasięgu i klops). Z drugiej strony dwa tygodnie trochę długo :think: Warto by tez Listę przypiąć, żeby nie ginęła.
Awatar użytkownika
pastuszek
Posty: 3344
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:26
Miejscowość: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy regulamin działu Sprzedam/Oddam, Kupię i Bazarek

Post autor: pastuszek »

twojawiernafanka pisze: W pierwszej kwestii - jak najbardziej warto ustalić czas, po którym można zgłosić osobę. Proponuję około tygodnia, ale to do dogadania jeszcze.
Myślę, że tydzień - 2 tygodnie. I chyba bardziej jestem za tymi 2 tygodniami, bo różnie bywa w życiu. W ciągu 2 tygodni powinno się już cokolwiek wyjaśnić :think:
twojawiernafanka pisze:Co do czasu wywiązania się - powinien to ustalić zgłaszający, ale z zastrzeżeniem, że czas ten nie może być krótszy niż np. trzy dni.
Też jestem za tym, że to zgłaszający powinien wyznaczyć czas na rozwiązanie kwestii, i że 3 dni to minimum.
twojawiernafanka pisze:I pytanie jeszcze. Czy Czarna Lista uniemożliwia udział w bazarku? A może ma być tylko sugestią dla sprzedającego? Warto dokładnie uregulować te kwestie, żeby później nie było z tym problemu.
oxi30 pisze:Sprzedający powinien sam decydować, czy osoby z czarnej listy mogą u niego cokolwiek kupować.
olam pisze:a może tak jak na allegro tam jest chyba 3 razy ostrzeżenie a później dopiero ograniczony dostęp do zakupów czy tam uniemożliwiony na pewno nikt do szpitala nie trafi 3 razy pod rząd no chyba że pechowiec jakiś
Jestem za tym, żeby była to tylko sugestia. Jeśli ktoś nie będzie chciał widzieć u siebie tych osób, będzie mógł zaznaczyć w wątku, ze nie przyjmuje od nich ofert.
oxi30 pisze:Co z osobami, które trafią na czarną listę z powodu całkowitego braku kontaktu, a po czasie okaże się, że powodem braku kontaktu był przypadek losowy (wypadek, szpital, cokolwiek niespodziewanego?
I czy w ogóle można się "wypisać" z czarnej listy.
Wypisać jako tako nie.
Uzasadnione wypadki i za zgodą zgłaszającego będą mogły anulować osobę z listy - co myślicie nad takim rozwiązaniem?
Chociaż wydaje mi się, że większość osób ma kontakt tel. z innymi użytkownikami forum i może poprosić o przekazanie info na forum, że jest np.w szpitalu, ma utrudniony dostęp do forum, nie ma internetu itd.
Boję się tylko, że dla kogoś to może być niespodziewany wypadek a dla reszty nic takiego (typu pojechałam na urlop i nie miałam jak się odezwać, zapomniałem, a nie miałem dostępu itd. itp.), i że taka osoba może wypisywać do osoby zgłaszającej, że skoro się odezwała i zapłaciła/wysłała to może by ją zgłosić do usunięcia z listy :? Nękanie zgłaszającego skutkowałoby ostrzeżeniem oczywiście. Zastanawiam się czy ostatecznej decyzji o usunięciu z listy nie zostawić modom :think: Żeby całe zło i obelgi nie leciały na zgłaszającego.

Będzie tak jak ustalimy :)
lubię pisze:Warto by tez Listę przypiąć, żeby nie ginęła.
Będzie podpięta :)
twojawiernafanka

Re: Nowy regulamin działu Sprzedam/Oddam, Kupię i Bazarek

Post autor: twojawiernafanka »

Jasne, dwa tygodnie są ok - faktycznie, przez ten czas powinno się wszystko wyjaśnić.

A co do decyzji - myślę, że lepiej zostawić modom i tyle - żeby nie prowokować niepotrzebnych kłótni między użytkownikami. Mod przecież też człowiek, zrozumie losowe wypadki ;)

Pastuszku - robisz kawał dobrej roboty z tymi regulaminami! :ok:
Awatar użytkownika
pastuszek
Posty: 3344
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:26
Miejscowość: Wrocław
Kontakt:

Re: Wątek "Kandydaci i Czarna Lista"

Post autor: pastuszek »

Regulamin:
1. Zgłoszenie należy wysłać do moderatorów: Panny Fiu Fiu albo pastuszka.
2. Zgłoszenie osoby na Listę Kandydatów może nastąpić nie wcześniej niż po 14 dniach od nie wywiązania się przez nią z zawartej transakcji - kupna, sprzedaży bądź zamówienia.
3. W zgłoszeniu musi się znaleźć nick zgłaszanej osoby oraz informacja, o którą transakcje chodzi i/lub dołączony link do wątku oraz termin, w jakim osoba zgłaszająca ma się wywiązać z danej transakcji (nie krótszy niż 3 dni).
4. Jeśli zgłaszający nie określi terminu, moderatorzy odgórnie określą go na 7 dni od dnia wysłania pw, w którym poinformują adresata, że znalazł się na Liście Kandydatów, za co i jakie niesie to za sobą dalsze konsekwencje.
5. Po wyznaczonym terminie osoba zgłaszająca ma obowiązek poinformować moderatora czy transakcja została zakończona pomyślnie czy nie. Nie zgłoszenie może skutkować ostrzeżeniem.
6.Jeśli w wyznaczonym terminie dojdzie do porozumienia i zakończenia transakcji osoba zgłoszona jest usuwana z Listy Kandydatów. Jeśli nie dojdzie do dokończenia transakcji - osoba zgłaszana zostanie wpisana na stałe, na Czarną Listę.
7. W uzasadnionych przypadkach, przy zgodzie zgłaszającego oraz zgodzie 2 moderatorów (Panna Fiu Fiu i pastuszek) będzie możliwe usunięcie danej osoby z Czarnej Listy. Ostateczną decyzje o usunięciu podejmują moderatorzy.
8. W przypadku gdy w spór będzie zaangażowany jeden z moderatorów, zgodę na usunięcie oprócz pozostałego moderatora będzie musiała wyrazić osoba z Zespołu Administracyjnego forum. W przypadku dwóch moderatorów zaangażowanych w spór decyzje podejmą dwie osoby z Zespołu Administracyjnego.
9. Wszelkie prośby, wymuszenia zgody na usunięcie z Czarnej Listy kierowane nachalnie pod adresem osoby zgłaszającej oraz moderatorów/osoby z Zespołu Administracyjnego forum będą skutkowały ostrzeżeniem, a w dalszej konieczności banem.
10. Znalezienie się na Czarnej Liście nie będzie uniemożliwiać zawieranie dalszych transakcji na forum - będzie jedynie sugestią dla drugiej strony, która może z góry taką ofertę odrzucić.

Może być?
Awatar użytkownika
pastuszek
Posty: 3344
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:26
Miejscowość: Wrocław
Kontakt:

Re: Wątek "Kandydaci i Czarna Lista"

Post autor: pastuszek »

Tak sobie myślę, żeby dodać punkt odnośnie dokładniejszej granicy oczekiwania na wpłatę, wysyłkę itp.
Bo o ile termin zostanie ustalony przez osobę zgłaszającą, np. 7 dni - co osobiście liczę od momentu odczytania pw informującego, o tyle osoba zalegająca może nie odczytywać tego pw przez następne pół roku albo specjalnie nie odczytywać wiadomości a przy okazji mieć wyłączone info kiedy była ostatnio na forum...

Dlatego pomyślałam, że jeśli pw nie zostanie odczytane w ciągu wskazanego terminu do zapłaty - dołożyć kolejne 30 dni na oczytanie.
I jeśli ktoś da 7 dni na wpłatę, a po 7 dniach nadal osoba ta nie odczyta pw z informacją ode mnie czy Panny Fiu Fiu dołożyć okres 30 dni.
W momencie kiedy w ciągu tych 30 dni osoba odczyta pw automatycznie będzie miała liczone 7 dni na wpłatę. Jeśli nie odczyta po tych dodatkowych 30 dniach będzie automatycznie trafiać na Czarną Listę.

Co myślicie? Może być?
Awatar użytkownika
Iza
Posty: 4442
Rejestracja: 14 lip 2013, 18:43
Miejscowość: Bydgoszcz
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Re: Wątek "Kandydaci i Czarna Lista"

Post autor: Iza »

O tej godzinie i na lekkim rauszu jest to dla mnie lekko zbyt skomplikowane, ale przemawia do mnie fakt, że niektórzy specjalnie nie odczytują wiadomości, więc chyba Cię popieram :szczerbaty:
ObrazekObrazek
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum”