Zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Złamania, stłuczenia, problemy mięśniowe, mniejsza ruchliwość;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Natalia

Zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: Natalia »

Zdzisiek jest chory na serce- chorobę udało się opanować, bierze różne leki. Jest kontaktowy, bardzo dużo je. Jest jednak bardzo stacjonarny- od kilkunastu dni praktycznie nie chodzi- robi może kilka kroków na trasie domek- miska oddalona o 10 cm. Zauważyłam że nastąpił zanik mięśni- nóżki są słabe, świnek ma kłopoty z oczyszczeniem noska, ma nóżki bardzo przykurczone i osłabione. Przy próbie stymulacji do chodzenia świnka dostała skurczu mięśni (weterynarz powiedział że to jest wpisane...). Dajemy Aspargin, wygrzewamy świnkę. Jednak martwi mnie że mięśnie nóżek znikną całkowicie, świnka będzie tylko leżeć. Smutne byłoby wtedy Zdziśka życie... Czy powinniśmy jakoś rehabilitować, ćwiczyć te nóżki?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: kimera »

Trzeba koniecznie działać, nie można zostawić świnki z bezwładnymi nóżkami.
Możliwe, że śwince brakuje wapnia, który jest jednym z elektrolitów. Aspargin to też elektrolity, ale akurat bez wapnia. Poza tym, mogą pomóc też witaminy z grupy B.
Upewnijcie się też, czy powodem niechęci do chodzenia nie jest ból albo sztywność stawów.
Awatar użytkownika
DanBea
Posty: 1726
Rejestracja: 10 lip 2013, 19:22
Miejscowość: Katowice
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: DanBea »

Natalio zadzwoń do Synergia w Bytomiu i porozmawiaj z p.Damianem. On oprócz tego, że jest technikiem weterynarii, jest jeszcze magistrem fizjoterapii. Z tego co słyszałam, a nawet widziałam, to potrafi na łapki postawić leżącego zwierzaka.
Tutaj masz namiar na nich http://www.synergiawet.pl/
Nic nie tracisz, a możesz zyskać :ok:
Obrazek
Natalia

Re: zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: Natalia »

Dzięki za cenne sugestie. Jest jednak pewna kwestia wątpliwa- czy to nie jest z drugiej strony tak, że świnka się "samoreguluje" tzn. nie podejmuje wysiłku chodzenia ze względu na słabe krążenie, problemy sercowe (woda w osierdziu której jest to więcej to mniej)... i stymulowanie go będzie męczeniem...
Mamy takie momenty (szczególnie moja mama, bezpośrednia opiekunka świnki), że dobrze że on w ogóle żyje, niech sobie tak stacjonarnie funkcjonuje. Z drugiej strony ja uważam że on ma potencjał by się jeszcze trochę rozruszać. Ale czy wszelkie zabiegi nie nadwyrężą go krązeniowo? (czekamy na opinię kardiolożki Zdzisia)
Stawy tylnych nóżek miał sztywne kilka dni przed zaostrzeniem się choroby (wówczas dopiero zauważyliśmy problem sercowy, długo się z nim krył)- weterynarz stwierdził że to pokłosie problemow z krążeniem (słabe ukrwienie nóżek tylnych). Nie wiem czy to się łączy...
Kimero, jak można pomóc śwince na sztywność stawów?
Czy Twoim zdaniem ten skurcz mieśni może być wynikiem niedoboru pierwiastków i witamin które wymieniłaś?
Dan Beo, chodzisz do Bytomia do tego weta?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: kimera »

Sztywność stawów może być spowodowana - niedoborem wit C, albo artretyzmem (u starszych świnek).
Najlepiej byłoby zrobić dokładne badanie krwi z uwzględnieniem poziomu elektrolitów (biochemia) i sprawdzić, czy świnka nie ma przy okazji niewydolności nerek (sprawdzić poziom mocznika i kreatyniny). To częsta i niebezpieczna przypadłość u świnek!
Dopiero po ustaleniu niedoborów lub zaburzeń można bezpiecznie stosować suplementację, czy witamin, czy minerałów.
Artretyzm, czyli stan zapalny stawów, leczy się tak jak u ludzi, głównie środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi (metacam). Można też próbować podawać suplementy z glukozaminą.
Natalia

Re: zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: Natalia »

Zdziś miał badanie krwi pod kątem parametrów nerkowych trzy tygodnie temu- wyszły bardzo dobre. Zrobimy mu elektrolity.
A polecasz masowanie tych nóżek?
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: zanik mięśni nóżek u chorującej świnki

Post autor: kimera »

Masaż zawsze pomoże - poprawi też ukrwienie łapek. Można też spróbować masażu w wodzie, takiej hydroterapii :). Oczywiście tylko wtedy, jeśli świnka nie boi się wody. W ciepłej wodzie lżej poruszać kończynami, więc gimnastyka jest łatwiejsza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ruchowy”