Poidełko czy miseczka na wodę?

Czyli jak powinna mieszkać świnka

Moderator: Pulpecja

ODPOWIEDZ
guitargirl

Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: guitargirl »

Głosy są podzielone. Wiadomo, że wygodniejsze jest plastikowe poidełko. Nie zajmuje miejsca, woda się nie wychlapuje na trocinki/żwirek i ogólnie jest bardziej użyteczne. Jednakże jak wszystko ma również swoje wady. Może być głośne, a jak ktoś ma lekki sen to nawet bardzo uciążliwe jeżeli dodatkowo świnka lubi pić bardziej dla zabawy niż dla pragnienia. Może się zaciąć kulka i nawet tego nie zauważymy, a świnki nie będą miały wody przez 24h! Wstyd się przyznać, ale mi się coś takiego zdarzyło. Jest teraz zima, grzeją kaloryfery, sucho w mieszkaniu i świnki ogólnie dużo piją wody. Gdy wieczorem kładłam się spać zmieniłam wszystkim wodę w klatkach. Rano wstaję i widzę, że niektóre dużo wypiły, inne mają 3/4 poidełka, podopełniałam tym co potrzebowały i poszłam na zajęcia. Co prawda zdziwiłam się, że jedna klatka prawie nic nie wypiła, ale sobie pomyślałam, że pewnie dlatego, że wieczorem dałam im ogórka. Wracam wieczorem, wszystkim klatkom brakuje wody, a tej co nie dałam nadal pełne poidełko! Musiałam to od razu sprawdzić i się okazało, że faktycznie kulka się zacięła! Biedactwa nie miały wody całe 24h Potem jak im dałam to się rzuciły i zaczęły bić o te poidełko... W każdym razie wróćmy do tematu. Nie do końca jest prawdą, że nie moczy trocinek/żwirku. Często nie jest szczelne i jednak te krople z metalowego dziobka kapią, albo np. świnka tak pije, że połowa wody ścieka jej po pyszczku i potem ma cały brudny, bo zaraz po napiciu się wody zje granulat. Okropnie to wygląda... Konfliktowa sprawa to też mycie. Jedynym rozwiązaniem jest wciskanie w metalową rurkę patyczka do uszu. Niepokojące jest to, że codziennie je myję i masę brudu/osadu wyłania mi się na wacie na patyczku... Ostatnio zaczęłam opłukiwać poidełko octem i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona, cały osad z buteleczki ładnie znika. Z miseczką takich problemów nie ma, oprócz tego, że zajmuje miejsce w klatce, świnki wodę zanieczyszczają (Lenny jak był mały to sikał i robił bobki do miseczki : P), wpada tam sianko, woda jest wychlapywana itd. Jednakże najgorszą sprawą jest temperatura. W zimie jak wleje się wodę do ceramicznej miseczki albo metalowej woda po pewnym czasie stanie się lodowata. Do plastikowej nie ma sensu wlewać, ponieważ i tak zaraz zostanie przewrócona. Dlatego mimo wszystko polecam poidełko - choć ja sama w klatce mam i poidełko i miseczkę. Teraz powstaje pytanie jakie poidełko? Osobiście polecam przezroczyste. Widać jaka woda pływa i ile jej zostało. Najbardziej popularne poidełka to:

Zwykłe poidełko - bardzo hałaśliwe
Obrazek

Poidełko zwykłe firmy Ferplast, z gumą na około dziubka metalowego - mniej hałaśliwe
Obrazek

Poideło Sippy firmy Ferplast, okropnie trudne do mycia, ale bardzo funkcjonalne
Obrazek

Co do miseczek, to ważne, żeby były one stabilne - czyli plasitkowe i metalowe raczej odpadają, ja używam takiego:
Obrazek
Awatar użytkownika
sosnowa
Posty: 15286
Rejestracja: 19 paź 2013, 11:11
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa Saska Kępa
Kontakt:

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: sosnowa »

Poidełka Ferplasta mniejsze maja beznadziejne mocowanie. A co z poidełkiem automatycznym? na czym polega jego wyższość nad kulkowym, o której mi się jakoś często obija o uszy?
Asia909

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: Asia909 »

Automatyczne poidełko w rurce ma sprężynkę i gdy zwierzak pije to popycha kulkę i sprężynkę. Niektóre zwierzęta nie potrafią z tego pić. Plusem jest to, ze nie wycieka woda :)
Rysia

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: Rysia »

My mamy poidło automatyczne, beznadziejna sprawa , wodę dozuje samo, moczy trociny.
Kiniuchaaa

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: Kiniuchaaa »

Co sądzicie o tym poidełku:
http://www.zooplus.pl/shop/gryzonie/wyp ... 28500#more

Będzie przeciekać czy nie? Spotkał się ktoś z takim kiedyś?
Nαkα

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: Nαkα »

Ja osobiście preferuję pojniki. Najlepsze moim zdanie z firmy "Ferplast". ;)
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: Panna Fiu Fiu »

A ja polecam te szklane. Są dużo lepsze niż plastikowe (a w szczególności lepsze niż te ferplastowe, które są dokładane do klatek 120).
Obrazek
anulka203

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: anulka203 »

U mnie sprawda sie zw3ykle poidelko plastikowe:)
kasiek7

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: kasiek7 »

Jak dla mnie poidełko lepsza sprawa, tylko cieżko sie myje te zakamarki przy rurce...
MojProsiaczekTolek

Re: Poidełko czy miseczka na wodę?

Post autor: MojProsiaczekTolek »

Nie chcę nikogo urazić, ale nie mogę się zgodzić z tym, że normalne poidełko jest bardzo hałaśliwe. Takie poidełko służy Tolkowi od lat i jeszcze nigdy nie słyszałam, żeby podczas picia z niego wody wydawał jakikolwiek hałas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Świnkowe mieszkanie”