Obcinanie pazurków

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
ODPOWIEDZ
seledynek

Obcinanie pazurków

Post autor: seledynek »

Świnkom morskim tak jak i ludziom rosną pazurki. Niektórzy starają się w sposób naturalny ścierać świnkom pazurki i np. na wybiegu czy w klatce umieszczają cegłę, dzięki której przy wdrapywaniu się na górę albo do miseczki z jedzeniem świnka w naturalny sposób będzie sobie ścierać pazurki. Niestety prawda jest taka, że co jakiś czas trzeba będzie je obciąć. Oczywiście można tego nie robić, ale wtedy mogą się one zacząć wywijać i utrudniać chodzenie śwince. Dlatego jest to bardzo ważne. Poza tym jeżeli mamy płochliwą świneczkę to też nie jest zbyt miło jak się wyrywa i zostawia nam piękne 'szramy' na rękach i nogach.

Jeżeli boisz się samemu to zrobić to większość weterynarzy ma taki zabieg w swojej ofercie. Np. na Klemensiewicza w Warszawie ten zabieg kosztuje 10 zł, ale słyszałam o miejscach gdzie biorą taniej. Częstotliwość obcinania pazurków zależy od wielu czynników. Ja średnio robię to co 2 miesiące.

Tutaj na rysunku jest pokazane jak powinno się obcinać pazurki.
Obrazek

Gdy postanowimy sami obcinać pazurki pojawi się problem, gdy świnka będzie miała czarne łapki, a z tym i czarne pazurki. Wiele osób radzi wtedy wziąć latarkę i prześwietlić je, żeby zobaczyć w którym mniej więcej miejscu kończą się naczynia krwionośne. Rozwiązaniem jest też obcięcie tylko powierzchowne. Nie jest to dobre, bo trzeba częściej obcinać, ale przynajmniej ma się świadomość, że nie zrobi się świnkom krzywdy.

Na rynku jest kilka dobrych obcinaczy. Są specjalne tzw. "gilotynki", które podobno są najlepsze do tej czynności.
Obrazek Obrazek

Są też takie obcinacze przeznaczone dla zwierząt.
Obrazek

Ale i też sporo osób używa normalnych obcinaczy dla ludzi do tej czynności. Dobrze jest wydezynfekować przed każdym zabiegiem (np. polać spirytusem).

Prawidłowo wykonany zabieg obcinania pazurów powinien być dla świnki bezbolesny, jednak niektóre świnki podnoszą straszny krzyk przy próbie zrobienia im "manicure'u". Tak na zapas, jak małe dzieci. Wyszarpują się i piszczą wniebogłosy. Żeby zapobiec nadmiernemu wydzieraniu się, można świnkę zawinąć w ręcznik jak naleśnik i wyciągnąć tylko łapkę do pielęgnacji. Ja swojego Mukę dawno, dawno temu, zawijałam w dzierganą na szydełku chustę jak w sieć i wyciągałam łapkę przez oko takiej sieci. Potem się przyzwyczaił i obywało się bez krzyku. Jeśli jednak macie świnki płochliwe, skłonne do paniki, nie zostaje nic innego, jak skracanie pazurków na raty. Po jednej łapce, a nawet jednym pazurku, żeby nie zestresować zwierzęcia niepotrzebnie. Przydaje się także odwracanie uwagi podczas zabiegu jakimś smakołykiem.

Moje obecne prosiaczki nie protestują nadmiernie przy obcinaniu pazurów, zauważyłam jednak, że najbardziej nie lubią samego chwytania i ciągnięcia za łapkę. Tylne daje się wygodnie obciąć samodzielnie bez wykręcania łapek, za to gorzej jest z przednimi. Dlatego najlepiej jest poprosić drugą osobę o pomoc. Jedna osoba trzyma świnkę, a druga obcina pazury w pozycji wygodnej dla świnki.

Jeśli zdarzy się nam przyciąć pazur zbyt krótko, paluszek będzie mocno krwawił. Na szczęście nietrudno zatamować taki krwotok i nie jest on groźny. Do tamowania krwi nadaje się jałowy gazik, ale także zwykła, czysta szmatka, mąka kukurydziana, a nawet zwykła mąka.

Jest za to preparat do tamowania krwi:
Obrazek
http://sklep.amberhouse.com.pl/klipstop ... 08f1074c89
autorka: kimera
Madzior

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Madzior »

Ja swoim świnkom staram się obcinać paznokcie w taki sposób, aby nawet nie zauważyły, że robi im się jakiś zabieg pielęgnacyjny. Biorę na kolanka jedną świnkę, czekam aż się zrelaksuje i szukam jakiejś wolno wystającej stopy. Biorę obcinaczkę, mam tego typu:

Obrazek

... czekam na odpowiedni moment, i ... CIACH! Jak świnka coś się tam niecierpliwi, zmienia pozycję, to czekam. Czasami obcięcie pazurów w jednej łapce zajmuje mi dosłownie minutę, innym razem 10 minut. Czasami obetnę 3-4 pazury a za kolejne biorę się na drugi dzień :)

Widziałam też, że niektórzy przycinają paznokcie w momencie, gdy świnka opiera się łapkami o kraty klatki. Moje tak nie robią, więc nie mam doświadczenia w praktykowaniu tego sposobu, ale wydaje się również bezstresowy ;)
shoti1910

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: shoti1910 »

Ja raczej nie polecam gilotynek, nie są dobre do takich świnkowych pazurków, trochę je miażdżą...
Najbardziej polecam takie najzwyklejsze obcinaczki z trixie, tanie i można używać długie lata bez ostrzenia, a i obcina się całkiem przyjemnie ;)
Obrazek
Madzior

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Madzior »

Zastanawiałam się nad gilotynką, dobrze, że nie kupiłam... Słyszałam własnie też, że zwykłe obcinaczki "ludzkie" także się nie nadają, bo miażdżą paznokieć.
Olga1109

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Olga1109 »

Obrazek
Też mam takie :love:
speedy

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: speedy »

Ja mam takie jak shoti, te Trixie i myślę, że sprawdzają się świetnie ;) Są poręczne i lekkie, a w dodatku tanie.
Madzior

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Madzior »

Ja kupowałam obcinaczki w TESCO, na dziale "zwierzęcym" :) Mają wszystkie 2 rodzaje obcinaczek (nożyczki, gilotynki i te takie sekatorki) :) Kosztują jakoś między 10 a 20 zł, ja za swoje zapłaciłam chyba 12,00zł bo w jakiejś promocji były. Sprawdzają się, nie wiem, czy jest jakas filozofia w kwestii jakości tego typu obcinaczek. A w dodatku są fioletowe, a ja uwielbiam fiolet ;)
Różyczka94

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Różyczka94 »

Ja także mam te takie mini nożyczki z Trixie. Rewelacja, poręczne, nie miażdżą pazurków jak zwyczajne obcinaczki dla ludzi. Nie trzeba tak ręki wyginać przy obcinaniu. Są ostre cały czas. Lubię je
Kiniuchaaa

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Kiniuchaaa »

Ja obcinam zwykłymi obcinaczkami do paznokci. :D
Peeppa

Re: Obcinanie pazurków

Post autor: Peeppa »

ja tez uzywam zwyklych obcinaczy dla ludzi ;) gilotynki uzywam tylko u psa, u swinek sie boje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”