Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czesanie

Jak pielęgnować świnkę morską, czyli "chcę piękną być"
ODPOWIEDZ
seledynek

Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czesanie

Post autor: seledynek »

Opiekunowie świnek gładkowłosych, aż tak wielkich problemów z utrzymaniem czystości sierści świnek nie powinni mieć. Ot czasem trzeba wyczesać futerko z sianka, wykąpać jak się zabrudzi i po sprawie. Gorzej gdy postanowiliśmy zaopiekować się świnką długowłosą, której non stop sierść rośnie. Najwygodniejszym i najbardziej higienicznym rozwiązaniem jest strzyżenie świnki. Jeżeli sami się boimy wykonać ten zabieg to niektóre lecznice weterynaryjne służą taką ofertę. Chociażby lecznica na Klemensiewicza w Warszawie bierze około 35 zł za ostrzyżenie naszego małego futrzaczka. Żeby zachować w porządku sierść naszych pupilków polecam zaopatrzyć się w zestaw szczotek. Są trzy rodzaje zgrzebeł do włosów.

Szczotki do wyczesywania sianka, drobin i masowania/głaskania świnki z naturalnego albo nylonowego włosia
Obrazek Obrazek Obrazek

Szczotki do rozczesywania kołtunów i zlepionych włosków z drucików
Obrazek Obrazek

Oraz Grzebienie służące do wyczesywania pcheł i innych robaczków
Obrazek Obrazek

Oczywiście nie można zapomnieć o regularnym kąpaniu świnek jak długowłosy tyłeczek zostanie zasikany. Wiele osób po prostu przemywa zwykłą letnią wodą kuperek i po sprawie. Niektórzy używają zwykłego mydła np. Białego Jelenia albo mydełka dla bobasów. Również i sięgają po szampony dla niemowląt czy małych kotów. Ale żeby ucieszyć miłośników gryzoni powstał specjalny szampon dla nich. Obecnie na rynku jest kilka wersji, ale zanim je opiszę coś więcej o myciu. Pamiętajmy, że świnka to delikatne stworzonko. Woda nie może być ani za zimna, ani za gorąco - po prostu letnia. Należy unikać wlewania wody do oczu, uszu i noska. Po namydleniu trzeba zwierzaczka dokładnie "wypłukać".

Jean Pierre Hery Szampon Tendresse Volume 100ml - ten szampon na necie cieszy się najlepszą renomą. Sama go nawet zakupiłam. Nie wiem po co, bo zazwyczaj myję świnki samą wodą albo Nizoralem jak chcę je "odkazić", ale raz go nawet użyłam i ma delikatny aloesowy zapach.
Obrazek

KW Szampon dla małych zwierząt (gnaver shampoo) 200ml - tego nie znam, ale również służy do mycia świnek.
Obrazek

Niedawno znalazłam na sieci ciekawe szampony firmy ZOLUX, mają spory wybór: Odżywka nabłyszczająca dla gryzoni, Szampon antyświądowy dla gryzoni, Szampon bez nawilżania dla gryzoni, Szampon do długiej sierści dla gryzoni, Szampon do krótkiej sierści dla gryzoni oraz Szampon przeciwko insektom dla gryzoni. Wszystkie pojemniczki są w dozownik ze spreyem, co podobno ułatwia mycie. Nie próbowałam tych pozycji, ale oferta jest ciekawa.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dostaniecie je np. w tym sklepie internetowym -> http://www.bewet.pl/index.php?cPath=6_2 ... fdd2aae2e9


Tu znalazłam filmik o kąpaniu świnki długowłosej.
http://pl.youtube.com/watch?v=jGDA6E_ZW64
Opiekunka bardzo delikatnie się obchodzi ze świnką i nie stresuje zwierzęcia, w odróżnieniu od tego drugiego filmu - "Scrubbin' the ol' Guinea Pig", który wzbudził niechęć, jak widać, nie tylko u mnie.

Do kąpania na sucho forumowicze z Cavies Club polecają także szampon w piance Iv san Bernard
Obrazek

Do kąpieli na mokro szampony dla gryzoni Hery, a w przypadku kołtunienia sierści odżywki Brillance, też Hery.

Swoje świnki, niby-długowłose, czeszę mięciutką szczoteczką dla niemowląt, bardziej dla pieszczoty niż dla czegokolwiek innego, ale nawet takie czesanie usuwa martwe włosy i trochę zabrudzeń.

Sodium Laureth Sulfate znajduje się w każdym szamponie dla ludzi, Propylene Glycol w co poniektórych, więc po prostu nie zwróciłam uwagi, że są to substancje, których należy unikać, szczególnie w preparatach nie przeznaczonych do zmywania. Mea culpa. Ale to na Cavies tak radzili :)
Jeśli chodzi o moje własne doświadczenia z myciem na sucho, stosowałam tylko mąkę ziemniaczaną i talk - na własne włosy. Dawno temu zalecano właśnie mąkę ziemniaczaną do mycia szczeniąt.
Wracając do środków pielęgnujących, na GL polecano do mycia lekko podrażnionej skóry zwierzątek znany nam szampon Nizoral o działaniu lekko grzybobójczym, oraz nieznany Malaseb. Jego aktywnymi składnikami są azotan mikonazolu o działaniu grzybobójczym, oraz glukonian chlorheksydyny, środek bakteriobójczy.
http://ww.drsfostersmith.com/product/pr ... atid=10896
Po małych poszukiwaniach ustaliłam, że Malasebu w Polsce nie ma, ale jest nieco podobny preparat, zawierający tylko glukonian chlorheksydyny. Jest to płyn antyseptyczny Hexoderm, podobno bardzo delikatny. http://www.animalglob.pl/product_info.p ... ts_id=4562
Różyczka94

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: Różyczka94 »

Moim zdaniem warto dodać jeszcze szampon proteinowy dla świnek morskich dr. Seidel'a. Jeśli jest wymieniony to przepraszam, mogłam nie zauważyć.
Awatar użytkownika
pastuszek
Posty: 3344
Rejestracja: 07 lip 2013, 21:26
Miejscowość: Wrocław
Kontakt:

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: pastuszek »

seledynek pisze: Sodium Laureth Sulfate znajduje się w każdym szamponie dla ludzi
Nie w każdym. Jest pełno szamponów teraz bez tego dziadostwa, jak i bez sodium lauryl suflate.
Polecam np. szampon dla dzieci z rossmana za 3,99 zł - chyba najtańszy z możliwych (Johnon's baby zawiera już te dziadostwa - więc nawet dla dziecka odradzam) i coś z wyższej półki Emolium - on jeszcze paru innych szkodliwych i drażniących składników nie zawiera. Na pewno znajdzie się więcej, ja aktualnie mam dziegciowy, ale nie sądzę, żeby ktoś chciał kąpać w takim prosiaka :lol: Dla zwierzaków przede wszystkim bezzapachowe.
Asia909

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: Asia909 »

A ja sie zastanawiam w czym wykapac prosiaki. Mam szare mydlo ale ono sie nie pieni ani nic, jakies mydlo dla bobasow oraz szampony typu trzy ziola z nagietkiem, brzoza i czyms jeszcze. Co wybrac?
Proski sie strasznie ostatnio wybrudzily na dzialce i ogolem w klatce...
ulaWroc

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: ulaWroc »

Ja właśnie gdzieś wynalazłam szampon z dziegciem... Wykąpalam w nim proska i byłam bardzo zadowolona.... Sierść miał puszystą, czystą...a ma problemy z nadmiernym przetluszczaniem sierści... I ten cudny zapach wędzonego zadka :-P
Grant

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: Grant »

Ja zawsze dodaje jeszcze szampon proteinowy podczas kąpieli. :) Bardzo ułatwia mi czesanie później.
Piorunowa

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: Piorunowa »

Ja z całego serca polecam szampon proteinowy dr. Seidla - włos jest po nim świetny! :)
kasiek7

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: kasiek7 »

Słyszałam właśnie, że ten szampon jest bardzo dobry. jednak ja używam zawsze szarego mydła i bardzo dobrze sie spisuje, chociaz moje świnki nie przepadają za kąpielą....
Asia909

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: Asia909 »

Ja teraz kąpie moje prosie w szamponie bambi :) Nie kupuje specjalnych szamponów bo kapie je raz na jakis czas jak jest potrzeba wiec nie ma sensu kupować specjalnego szamponu a ten sie sprawdza.
Monset

Re: Pielęgnacja sierści naszych futrzaków czyli mycie i czes

Post autor: Monset »

Ja używam odrobiny żelu do higieny intymnej, są one bardzo delikatne, bezzapachowe, nie wywołują podrażnień, dla mnie nr. 1 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pielęgnacja”