Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
guitargirl

Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: guitargirl »

Tutaj prosimy o poradę w związku z chorobami oczu.
klaudiapiwo

OKO - polip

Post autor: klaudiapiwo »

witajcie, nie znalazłam tego tematu tutaj a uważam, że jest ważny.
na oku mojego adoptowanego maluszka, mniej więcej po tygodniu pokazało się coś takiego:
Obrazek
chłopiec to rozdrapywał, bo go swedzialo, stad krew dookoła oczka.

po wizycie u weta, okazało się, że jest to POLIP SPOJÓWKOWY.
jedyna możliwość leczenia takiego czegoś - wycięcie. Wet wziął maluszka na zaplecze i ambulatoryjnie, przy znieczuleniu miejscowym mu to wyciął. Potem kazał 2 dni zakrapiać 2x dziennie oczko gentamycyną :) obecnie maluch ma się dobrze i zadnych zakarzeń nie było.

Wet wyjaśnił, że taki polip robi się z nieleczonego stanu zapalnego. Okazało się, że polip rósł pod skórą, a jak już był zbyt duży to wyszedł na zewnątrz i swędział malucha.

mam nadzieje, że komuś się przyda ta wiadomość :)

pozdrawiamy
ruby

Zapalenie spojówki

Post autor: ruby »

Zapalenie spojówki w zaawansowanym stadium może doprowadzić do obrzęku i wypadnięcia gruczołu łzowego, nie leczenie tego może być bardzo niebezpieczne dla świnki, gdyż wystający gruczoł zaczyna obsychać,w takim przypadku trzeba oko i gruczoł nawilżać sola fizjologiczna kilka razy dziennie,oraz podawać maść ,lub krople zapisane przez lekarza weterynarii w przepadku Yeti była to maść Fucithalmic , którą podawałam dwa razy dziennie bezpośrednio na wystający gruczoł, po ponad dwóch tygodniach objaw ustąpił całkowicie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
klaudiapiwo

Re: Zapalenie spojówki

Post autor: klaudiapiwo »

Hej, cos podobnego pojawilo sie na oku mojego adopcyjnego kokoska po tygodniu bycia u mnie. Wet stwierdzil ze to polip spojowkowy, który pojawil sie w wyniku nie leczenia zapalenia spojówek. Polipa wycial bez usypiania i kazal przez dwie doby zakraplac gentamycyna
Różyczka94

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Różyczka94 »

Mój Eryś jakiś czas temu, już nieraz miał taką białą wydzielinę z oczka. Przemywałam mu to naparem z rumianku. Ustępowało. Za jakiś czas znów się to pojawiło ale poradziłam sobie znów. Chyba 3 razy to się zdarzyło.
Czytałam tutaj na forum w innym temacie że lepiej stosować zwyczajne krople do oczu. Teraz już będę zakraplać tymi kroplami.

Stąd moje pytanie:
Czy to zwykłe przeziębienie ? Czy coś poważniejszego ? Jak mam temu zapobiec ? Podaję świnkom witaminę C, Cebion. Nie trzymam ich w jakichś przeciągach. Możliwe że ukuł się siankiem ?
MEMOrySTICKer

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: MEMOrySTICKer »

Podrażnienie spojówek może być również na tle alergicznym. Oczy można przemywać także solą fizjologiczną (otwartą ampułkę należy trzymać w lodówce, do stosowania nadaje się do 24h godz. po otwarciu). Brak poprawy jest sygnałem, że problem jest czymś więcej niż incydentem (np. drobne podrażenienie mechaniczne) - w taki krótki sposób mogę ująć wnioski z Memkowych przygód.
Różyczka94

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Różyczka94 »

Dziękuję. A nie wiesz może z czego mogłoby być to uczulenie ? Trociny są pod matą
MEMOrySTICKer

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: MEMOrySTICKer »

Wydaje mi się, że jeżeli trociny pylą, to reakcja alergiczna może występować nawet, gdy świnka nie ma z nimi bezpośredniego kontaktu. Może być to podrażnienie przez siano, które podobnie jak trociny, także może pylić. Proponowałabym jeszcze sprawdzenie koloru spojówek - czy jest prawidłowy, czy może są zaczerwienione albo rozpulchnione. Aczkolwiek, jeśli problem pojawia się co jakiś czas, to ja bym pokazała to specjaliście. Może to po prostu fizjologiczna wydzielina oczyszczająco oko i nie ma czym się przejmować, a może nie.
To, czy jest to związane z alergią na ściółkę, można sprawdzić zmieniając na jakiś czas jej rodzaj. Chociaż, jeżeli byłaby to kwestia trocin, to raczej problem by nie pojawiał się i znikał (chyba, że wydzielina przestaje się pojawiać w okresie przemywania i bezpośrednio po), a byłby pernamentny. Ale to tylko mi się wydaje.
guitargirl

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: guitargirl »

Jedna z moich świnek miała alergię na trociny i objawiało się to właśnie nawracającym zapaleniem spojówek. Po zmianie podłoża na żwirek drewniany + mata łazienkowa przeszło - jak ręką odjął. Może spróbuj zmienić (chociaż na jakiś czas) podłoże i zaobserwować czy infekcja powraca?
Różyczka94

Re: Problemy z oczami, chore oczy, urazy

Post autor: Różyczka94 »

Dałam prosiakom dzisiaj granulat. Zobaczymy z czasem co się będzie działo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”