Martwica skóry po zastrzyku

Badania, lekarstwa, rany, operacje i opieka pooperacyjna;

Moderator: Dzima

Pelcia
Posty: 208
Rejestracja: 30 lip 2013, 9:56
Miejscowość: Kraków
Kontakt:

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: Pelcia »

Jak teraz jest z tą raną?
boe22

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: boe22 »

Właśnie odkryłam u świnki coś niepokojącego.
Prawie 3 tygodnie temu miał robione zastrzyki(ENROBIOFLOX). Obserwowałam miejsca po zastrzykach przez 2 tygodnie. Wszystko było ok.
Dziś w miejscu w którym był robiony 1 z zastrzyków odkryłam grudkę. Żadnego strupka nie ma, raczej mały groszek pod skórą. W zależności od tego jak się dotyka to miejsce- świnka w ogóle nie reaguje, albo z kolei podskakuje tzn. coś tam jednak czuje....
Czy to możliwe, że to nie martwica, a coś innego po podaniu zastrzyku?
Czy istnieje opcja powstania ropnia w tym miejscu?

Dodam, że antybiotyk był rozcieńczany solą fizjologiczną.

Słyszałam, że drobne zmiany po zastrzykach zdarzają się bardzo często, a o ile są małe i nie wyglądają najgorzej- zwykle goją się same.
Skóra w tym miejscu wygląda normalnie. Barwy nie ocenię, bo `groszek` znajduje się akurat pod czarną łatką mojego prosiaka.
Iceberg1976

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: Iceberg1976 »

po zastrzykach zdarza się nie tylko martwica, często w tym miejscu wypadają włosy, skóra może się odbarwić, równie często pojawiają się różnej wielkości gulki / grudki. Jest to reakcja organizmu na podane coś obcego, niewielkie zwłóknienie będące wynikiem stanu zapalnego. Za kilka dni powinno zniknąć, rozejść się. Jeśli nad tą gulką zrobi się zaczerwienienie, będzie to miejsce później gorące i bolesne to może to być ropień po zastrzyku.

Trzeba tylko obserwować, nie panikować :) można próbować rozmasowywać delikatnie, ale to nie jest konieczne
boe22

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: boe22 »

Trochę mnie uspokoiłaś... :tired:
Dziwi mnie tylko, że pojawiło się to dopiero po prawie 3 tygodniach.
Zastrzyki u świnek nie są u mnie nowością, zdarzyło się nie raz, ale nigdy wcześniej nic się nie działo.

Co do koloru tego miejsca- trudno oceniać, bo jak pisałam, akurat w tym miejscu ma czarną łatkę, więc i skóra ciemna...
Awatar użytkownika
Iza
Posty: 4442
Rejestracja: 14 lip 2013, 18:43
Miejscowość: Bydgoszcz
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: Iza »

Pewnie kaszak
boe22

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: boe22 »

Ale po zastrzyku?
To dokładnie miejsce nakłucia.

Seria po prostu idzie u Ututa, a 3 lata był zdrowy, teraz ciągle coś.
Zaczynam dostawać w głowę.
Czas, żeby doszedł do siebie.... :(
Awatar użytkownika
Iza
Posty: 4442
Rejestracja: 14 lip 2013, 18:43
Miejscowość: Bydgoszcz
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Kontakt:

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: Iza »

Tak, po zastrzykach się robią jak źle się wkłujesz. Nie ma powodów do paniki, ale dobrze byłoby usunąć jak poczuje się lepiej, żeby nie pękło to paskudztwo. Zdrówka dla malucha :buzki:
boe22

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: boe22 »

Będę obserwować. Pojawiło się w ciągu ostatnich 24 h, wcześniej nic nie było.
Zobaczymy :fingerscrossed:

Edit
Jeszcze raz go pomęczyłam- martwica chyba odpada, bo świniak czuje to miejsce i nie jest zadowolony z moich badań nad tym punktem. Od chwili odkrycia- czyli od rana, nic się nie zmieniło. Nie rośnie, nie maleje, o ile można stwierdzić na czarnej skórze- wygląda normalnie. Grudki nie widać po rozchyleniu futra. Czuć pod palcem.
lubię

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: lubię »

Obserwuj, ale zostaw. Po antybiotyku często wyłażą strupki martwicze - najpierw masz grudkę, strupek się jakby "wynurza", potem dopiero strup. Tak czy inaczej - nie ruszasz tego, nie ciśniesz, czekasz. Strupek jest jałowy, więc nic nie powinno się paprać. Po jakimś czasie sam odpadnie, a miejsce zarośnie. Czucie niekoniecznie oznacza, że to inna zmiana - wiele prosiaków nie lubi dłubania w miejscu wkłucia.
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Martwica skóry po zastrzyku

Post autor: Jack Daniel's »

Kaszak nie. U Morrigan 3 tygodnie po zakończeniu mieszanki enrofloksacyna + oxyvet i po zniknięciu zrostu podskórnego dopiero pojawił się martwiczy strup.
Podpis usunięty przez administratora.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chirurgia i podstawowa opieka zdrowotna”