Wychudzona świnka nic nie je

Biegunki, zatwardzenia, wzdęcia, zapalenie jelit, nieprawidłowa waga;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
prosiaczek08

Wychudzona świnka nic nie je

Post autor: prosiaczek08 »

Dzień dobry, witajcie, zarejestrowałam się na tym forum dzisiaj, ponieważ mam problem z nową świnką. W sobotę kupiłam samczyka, rocznego. Znalazłam go na olx. Pani, która go oddawała, mówiła że jest zdrowy, ale nie może go dłużej trzymać, bo ona ma samiczki. Jest to moja pierwsza świnka i po obejrzeniu go wydawało mi się, że jest szczupły, ale wygląda dobrze. Przez parę pierwszych dni zachowywał się w porządku, chociaż niewiele jadł i nie ruszał siana - ale uznałam, że po prostu musi się oswoić z nowym miejscem. Jednak piątego dnia po zakupie zauważyłam, że przestał w ogóle jeść i nie wychodził z domku. Wtedy postanowiłam go zważyć i przeraziłam się - niecałe 400 gramów :(. Wydaje mi się też, że ma przerost zębów. Dzisiaj zaczęłam go dokarmiać strzykawką, przecierami owocowo-warzywnymi z dodatkiem kropli z witaminą c. Najgorsze jest to, że dwa dni po zakupie okazało się, że wszyscy w domu są chorzy i mamy kwarantannę, więc do weterynarza będę mogła go zabrać dopiero 28 stycznia. Stąd moje pytanie - czy kontynuować dokarmianie go w ten sposób? W jakiej ilości i jak często? Proszę o pomoc :(
Awatar użytkownika
pucka69
Wiceprezes ds. finansowych
Posty: 13489
Rejestracja: 07 lip 2013, 18:40
Miejscowość: Warszawa - Ursynów
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Kontakt:

Re: Wychudzona świnka nic nie je

Post autor: pucka69 »

Musi trafić do weterynarza. Zorganizuj to jakoś - znajomi, rodzina, na Fb sa profile pomocowe np. pies w koronie, taksówka i kontakt z lecznicą . 28 stycznia prosiaczek może nie dożyć.

SZCZECIN
lek. wet. Katarzyna Sulima
VETMEDIC
ul. Przyjaciół Żołnierza 80a

lek. wet. Krzysztof Czyż
VETMEDIC
ul. Przyjaciół Żołnierza 80a

Dokarmiać należy zmieloną karmą, np. w młynku do kawy zmielić i przesiewać w coraz mniejszych sitkach, aż do postaci pyłu żeby nie zatkało strzykawki. Wymieszać z wodą. Poddajemy strzykawką bez igły. Ile świnka na raz będzie chciała zjeść tyle podawać, kilkadziesiąt ml. dziennie co kilka godzin. kontrolować wagę świnki. oczywiście można kupić gotową karmę np. karmę ratunkową dr Ziętka

Ale przede wszystkim WETERYNARZ !
Obrazek
prosiaczek08

Re: Wychudzona świnka nic nie je

Post autor: prosiaczek08 »

Postaram się jak najszybciej zorganizować weterynarza, jednak nie jestem ze Szczecina, a z małej miejscowości pod Szczecinem. Dziękuję za poradę dotyczącą karmienia.
sonreida

Re: Wychudzona świnka nic nie je

Post autor: sonreida »

Do czasu wizyty możesz podawać też BioLapis for Rabbits - ja dawałam chorej śwince, gdy nie chciała jeść. Podaję rozcieńczone z wodą przez strzykawkę 1 ml (oczywiście bez igły:) ). Można kupić u weterynarza lub zamówić - ciężko kupić w zoologicznym. Na dodatek nie miałam problemów z podawaniem, bo bardzo smakuje moim świnkom.

Dobry pomysł z tą pomocą od kogoś z zewnątrz w celu zabrania do weterynarza - każdy dzień "niejedzenia" jest dla świnki niebezpieczny. Moja dostała nawet kroplówkę, gdy była w takim stanie i ważyła 0,5 kg.

Niestety po kroplówkach, lekach i korekcie zębów świnka została uśpiona, bo jej stan się nie poprawiał i dopiero na końcu miała zrobione USG i okazało się, że ma ciężką niewydolność nerek i jakiś naciek na wątrobie i nie da się jej uratować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ pokarmowy”