siadanie na piętach

Złamania, stłuczenia, problemy mięśniowe, mniejsza ruchliwość;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
joaś
Posty: 508
Rejestracja: 13 sie 2014, 8:40
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

siadanie na piętach

Post autor: joaś »

Czy Waszym świnkom zdarza się tak siedzieć? Przednie łapki oparte troszkę wyżej (np. na misce) a tylne łapki stoją na piętach, paluszki podniesione.
Świnek Folbryk tak się ustawiał, a w pewnym momencie się okazało, że ma zwyrodnienia kości w tych łapkach i w kręgosłupie.
A teraz obserwuję Eltona, z tego samego labu (więc chyba z tej samej hodowli?) i on robi dokładnie to samo. I zaczęłam się zastanawiać. Elton na zwyrodnienia za młody, może to jakiś problem z budową?
A może świnie tak siedzą po prostu, tylko nie wszystkie i to nie ma związku.
Podpytam oczywiście u weta, ale to przy okazji, jak koronawirusy trochę wywieje. A na razie szukam tu.
Czy forum wie coś w tym temacie?
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: siadanie na piętach

Post autor: porcella »

Pics or it didn't happen ;-)
A serio, to świnki różnie siadają. Wydaje mi się, że wiem, o czym mówisz i chyba dawno temu siadał tak niejaki Zając, trzeba by zapytać Diefenbaker, bo u niej mieszkał większość swojego życia.
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: siadanie na piętach

Post autor: martuś »

O coś takiego chodzi?
Obrazek


Przeglądałam zdjęcia bo kojarzę, że któreś jeszcze u mnie tak siadały ale nic nie znalazłam. Lusia często tak siada i ma dopiero rok, natomiast trochę większa i grubsza Inka nigdy w taki sposób nie siedziała. Inna sprawa, że nie zauważyłam żeby ona o coś opierała przednie łapki więc może ma to związek? Może łatwiej im wtedy utrzymać równowagę? :think:
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
Awatar użytkownika
porcella
Moderator globalny
Posty: 23053
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:39
Miejscowość: Warszawa
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Kontakt:

Re: siadanie na piętach

Post autor: porcella »

Wow!
Nie widziałam chyba nigdy takiej pozy!
Inna rzecz, że np nie wszystkie świnki pomagają sobie łapką przy jedzeniu...
"Człowiek jest odpowiedzialny za to, co oswoił" A. de St Exupery
kontakt tylko porcella7@gmail.com
Awatar użytkownika
joaś
Posty: 508
Rejestracja: 13 sie 2014, 8:40
Miejscowość: Warszawa
Kontakt:

Re: siadanie na piętach

Post autor: joaś »

Martuś, dokładnie tak to wygląda. Dziekuję za zdjęcie, bo Eltona trudno upolować.
On nawet wyżej te paluchy podnosi! I zdarza mu się bez podpierania przednich łapek wyżej, jak stoi na płaskim. Przesuwa wtedy tylne łapki trochę do przodu i siedzi na piętach.
Żadna inna moja świnia tak nie robiła, tylko Elton i wcześniej Folbryk. Ale może to rzeczywiście tak samo jak z tym pomaganiem sobie łapką przy jedzeniu? Stawaniem słupka?
Ciekawe :think:
Mi się z folbrykowymi zmianami zwyrodnieniowymi skojarzyła ta pozycja i dlatego tak podejrzliwie podchodzę. Chociaż wygląda to całkiem uroczo :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ruchowy”