Samiec czy samiczka - czyli jak rozpoznać płeć?

Kamienie w nerkach, osad w pęcherzu, zapalenie pęcherza, kastracje i sterylizacje;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Samiec czy samiczka - czyli jak rozpoznać płeć?

Post autor: kimera »

Zdumiewające, ale wiele osób ma problemy również z rozpoznaniem płci dorosłego osobnika.
Pomocne wskazówki: dorosły samiec ma wokół odbytu wyraźny wzgórek, coś w rodzaju mniej lub bardziej wydatnego obarzanka. Jest to woreczek odbytowy, w którym znajdują się jądra. Mnie przypomina on połówkę moreli, bo pośrodku znajduje się rowek, a u góry morelowy "ogonek", czyli częściowo wciągnięty członek. Jeśli mamy wątpliwości co do płci zwierzęcia, a wzgórek nie jest wystarczająco duży, żeby rozwiać wątpliwości, należy dotknąć brzucha świnki powyżej okolic odbytu. U samca wyczuwa się w tym miejscu podłużną wypukłość - schowany penis - a przy delikatnym uciśnięciu prącie powinno się wysunąć na zewnątrz. Z ciekawostek: samiec świnki morskiej ma w członku kość, tzw. os penis.
Jeśli mamy samce, do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych powinno należeć sprawdzanie okolicy genitalnej. Należy się upewnić, czy w fałdki prącia nie dostały się włosy, źdźbła siana, zaschnięta sperma lub trociny, bo mogłoby to doprowadzić do stanów zapalnych. W razie potrzeby okolicę przemyć letnią wodą, można także posmarować żelem intymnym, aby ułatwić wsunięcie penisa na miejsce. Przy okazji trzeba świnkowi zajrzeć także do woreczka odbytowego, aby się upewnić, że na ma zatrzymania cekotrofów.

Wiemy doskonale - jak trudno odróżnić płeć u młodych świnek i czym to się kończy w przypadku pomyłki -
pozwolę sobie zatem wkleić tu bardzo pomocne linki:
http://www.cavyspirit.com/sexing.htm
http://www.pet-informed-veterinary-advi ... -pigs.html

Pozwolę sobie dopisać, że oprócz wymienionych cech, które podała kimera, takim dość charakterystycznym znakiem samczyka jest gruczoł łojowy/tłuszczowy na zadku. Znajduje się on na samym końcu grzbieciku przy zadku, tuż nad genitaliami. Jest to ciemna cuchnąca maź, która trochę wygląda jak strupek.

Tu na zdjęciu gruczoł łojowy mojego Lucusia. Został oczyszczony przeze mnie, więc wygląda to jakby miał różową plamę:
Obrazek

Dopisek: kimera
Gruczoł łojowy na zadzie mają także samice, ale u nich rzadko dochodzi do nadmiernego wydzielania tej lepkiej substancji. U samców jest to bardzo częste. Wydzielina jest lepka, jakby żywiczna, ma raczej zapach wosku. Zlepia sierść wokół i wraz z kurzem i brudem może tworzyć skorupę. Trzeba ją regularnie zmywać, ponieważ inaczej skóra pod spodem ulega podrażnieniu i w najgorszym przypadku może dojść do owrzodzenia.
Samce w pewnych okolicznościach znaczą terytorium bardzo cuchnącą wydzieliną gruczołów przyodbytowych. Zachowanie to można zauważyć - i wywąchać - podczas spotkania nieznanych sobie samców, i jest ono częścią zachowań dominacyjnych.
Kiniuchaaa

Rozróżnienie płci.

Post autor: Kiniuchaaa »

Witajcie.
Mam dwie malutkie świnki i chciałabym wiedzieć, jakiej są płci.
PIERWSZA ŚWINKA:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
DRUGA ŚWINKA:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Od tego zależy, czy obie świnki zostaną u mnie, więc proszę, przyjrzyjcie się dokładnie.
:love:
DUSIA

Re: Rozróżnienie płci.

Post autor: DUSIA »

Pierwsze to na 99% samiec, drugiej nie widzę wyraźnie.
fenek

Re: Rozróżnienie płci.

Post autor: fenek »

dla mnie pierwszy to tez mlody samiec.
Natomiast druga swinka to chyba samiczka.
Ale glowy nie dam.
poziomka15

Re: Rozróżnienie płci.

Post autor: poziomka15 »

Jak dla mnie chłopak i dziewczyna.
Kiniuchaaa

Re: Rozróżnienie płci.

Post autor: Kiniuchaaa »

Tak samo mówiłam, że pierwsze maleństwo to samczyk. A facet, który mi ją sprzedał mówił, że 100% samiczka. No cóż. W takim razie drugie maleństwo jedzie jutro z mamą na DT do Poznania :love:
Iceberg1976

Re: Rozróżnienie płci.

Post autor: Iceberg1976 »

pierwsze chłopak 100%, a drugiego nie widzę dokładnie więc nie ocenię
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rozróżnienie płci.

Post autor: kimera »

Pierwszy to samczyk, druga świnka to samiczka.
odeta89

Re: Samiec czy samiczka - czyli jak rozpoznać płeć?

Post autor: odeta89 »

Ja też poproszę o pomoc w ustaleniu płci. Wiem, że wstępna ocena, bo maluszki mają dopiero dzień.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Moim zdanie czarna prośkowa pupa to chłopak, a biała to dziewuszka.
Pozdrawiam :102:
Awatar użytkownika
Panna Fiu Fiu
Administrator
Posty: 7609
Rejestracja: 07 lip 2013, 17:15
Miejscowość: Chorzów
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Samiec czy samiczka - czyli jak rozpoznać płeć?

Post autor: Panna Fiu Fiu »

odeta89 pisze: Moim zdanie czarna prośkowa pupa to chłopak, a biała to dziewuszka.
Też bym tak strzelała. ;-)
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ moczowo-płciowy”