Problemy z zębami i zgryzem

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
anka

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: anka »

To chyba zalezy od tego jak duza korekta,czy zeby sa bardzo przerosniete,czy skracane regularnie.
Awatar użytkownika
martuś
Posty: 10180
Rejestracja: 08 lip 2013, 12:25
Miejscowość: Złocieniec
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: martuś »

Czy ktoś wie jakie jest dawkowanie kinonu d3 na kilogram prosiaka? Moje panny mają zaleconą wit d ale wszystkie preparaty, które wet mi podał są niedostępne w aptece :? Wiem, że dr Kacprzak-Kamińska zaleca właśnie ten preparat dla świnek.
Zuzia, Suzinek, Nala, Tola, Nutka
Obrazek
chrumek
Posty: 13
Rejestracja: 22 lip 2014, 12:22
Miejscowość: Lublin
Kontakt:

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: chrumek »

jeżdżę z Sherlockiem na korygowanie zębów co 2 tygodnie- pani doktor robi to bez znieczulenia. Za każdym razem

kimera pisze:Nie wiem, jak to robią, ale jest to możliwe, bo dwa razy moje świnki miały korygowane zęby, i za każdym razem na wziewce. Były przytomne i zdrowe w kilka minut. Dwa razy świnki dostawały narkozę w postaci zastrzyku i wybudzały się długo i ciężko.
Causa

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Causa »

Potrzebna pomoc i rady.

Świnka miała korektę trzonowców w piątek tj. 1.03.2019 r. o godz. 16:00. Wybudzanie przebiegło sprawnie, o 22:00 tego samego dnia rozpoczął jedzenie, niewiele ale zjadł odrobinę siana i suszonej mięty. W sobotę świnka również zjadła niewiele - kilka mniejszych "chrupek" CN sensitive, "mix sałatkowy" ( to pokarm który aktualnie najchętniej przyswaja - cykoria, roszpunka) ogórek 2 cienkie plastry i odrobina siana. W sobotę dostał również 2 strzykawki własnej produkcji przecieru z banana jabłka i marchwi.

Niestety świnka nadal nie chce jeść - skubie trochę siana i mięty, dziś spróbował papryki. (staram się mu podać wszystko co lubi byle by coś zjadł). Dziś rano pojawiły się pierwsze bobki - niewielkie ale kształtne i przyzwoitej konsystencji.

Świnka odwiedza weterynarza codziennie - dostaje 2 zastrzyki ( przeciwbólowy i antybiotyk - zapalenie wargi). Dziś został również nawodniony. Jutro mamy kolejną wizytę kontrolną.
Świnka samodzielnie niewiele pieje, ale co do zasady większość wody pobierał z pokarmu. Pije ze strzykawki chętnie vit C i zwykła mineralną. Vet zalecił zakup karmy ratunkowej - pierwsza prośba co radzicie kupić i gdzie aby szybko dotarło (zakup internetowy).
Czym karmić dziś świnkę? zetrzeć CN lub CC ( mam 1 i 2 ) w moździerzu i poddać z niewielką ilością wody?
Z jakich warzyw i owoców najlepiej zrobić przecier do podania dziś?

Jeżeli chodzi o samą "mechanikę" jedzenia - świnka je powoli, spokojnie, dokładnie żując. Nie wypluwa pokarmu, nie piszczy, nie mruży oczu przy jedzeniu.
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: kimera »

Karmy DrZiętka dostaniesz np w Superświstaku. Bywają też w dobrych gabinetach weterynaryjnych, takich które specjalizują się w leczeniu zwierząt małych innych niż psy i koty.
Tymczasową karmę zrobisz bez trudu z granulatu CC lub CN. Dobrze do niej dodać płatków owsianych, siana i ziół dla świnek, najlepiej mocno aromatycznych. Wszystko najlepiej zmielić w blenderze lub młynku do kawy i przesiać przez drobne sitko. Papkę można podawać w miseczce, wtedy nie trzeba jej przesiewać.
Causa

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Causa »

Bardzo dziękuję za powyższe wskazówki okazały się być bardzo pomocne. Po raz pierwszy przyszło mi skorzystać z karmy ratunkowej, ale efekt po spożyciu karmy przerósł moje oczekiwania, widoczna poprawa była jeszcze tego samego dnia.

Niestety jednak, cała historia ma swój przykry epilog. Po ponad dwóch tygodniach od zabiegu świnka zaprzestała jedzenia, po wykonanym USG w poniedziałek zostałam w trybie pilnym skierowana do Zwierzętarni w Łodzi, gdzie po badaniach diagnoza okazała się być wyrokiem śmierci - chłoniak złośliwy, białaczka i normy pracy wątroby przekroczone 15-krotnie po nawodnieniu świnki, co było równoznaczne z praktycznie zerową pracą tegoż organu. Pomimo prób pobudzenia wątroby do pracy i silnego wzmocnienia całego organizmu, noc nie przyniosła zmian, a rano całkowitej pracy zaprzestał przełyk - po konsultacji z przemiłą Panią doktor podjęłam jedyną właściwą decyzję o skróceniu cierpień śwince.

Poniżej chcę przedstawić - być może komuś się to kiedyś przyda ( mam nadzieję, że jednak nie będzie takiej konieczności) opis zachowań świnki z ostatniego tygodnia przed odejściem, które wówczas nie wzbudziły moich podejrzeń, ale z perspektywy postawionej diagnozy, mogły być informacją o chorobach.

1. świnka preferowała pomarańczowe i czerwone warzywa ( marchew, burak, papryka, czerwona sałata)
2. mocz świnki był koloru pomarańczowego (po wyschnięciu nie stwierdziłam obecności krwi ani w moczu ani w kale), zaś w dniach bez pomarańczowych i czerwonych warzyw był w standardowym kolorze, więc razem z wetem ówcześnie uznaliśmy, że przy samej czerwonej diecie liczba naturalnego czerwonego barwnika jest na tyle duża, że barwi mocz - z dzisiejszej perspektywy mam wrażenie, że to już był sygnał problemów trawiennych
3. Świnka preferowała spanie/odpoczynek w pozycji litery "I" nie "C", jedynym miejscem gdzie kładła się w "C" był jej ulubiony kocyk i miejsce przy człowieku - wówczas biorąc pod uwagę jego płochliwą naturę uznałam, że po prostu jest jeszcze wystraszony po zabiegu i potrzebuje czasu aby dojść do siebie i nabrać zaufania
4. Bobki były mniejsze, ale o normalnym wyglądzie i zapachu
5. w dniu którym świnka zaprzestała jedzenia i w dniu na USG jelit wyszło, że świnka ma "dużo" lanego pokarmu a wet określił jelita jako lekko ciastowate - co w perspektywie czasu można powiązać z nieprawidłowo pracującą już wątrobą.
Audrey

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Audrey »

Czy zabieg skracania trzonowców musi być pod narkozą?
I czy musi zostać poprzedzony badaniem krwi? Boimi się tego, bo świnka jest osłabiona i strachliwa.
Awatar użytkownika
Renika
Posty: 219
Rejestracja: 20 lip 2013, 20:51
Miejscowość: okolice Krakowa
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Renika »

Nie musi, ale trzeba iść do dobrego weterynarza który umie to zrobić. Moja świnka przed zabiegiem przycinania trzonowców nigdy nie miała pobieranej krwi więc nie jest to konieczne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”