Problemy z zębami i zgryzem

Problemy z zębami, problemy z jedzeniem, problemy okulistyczne, problemy z uszami, problemy z nosem;

Moderator: Dzima

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kimera
Moderator globalny
Posty: 3160
Rejestracja: 07 lip 2013, 20:54
Miejscowość: Łódź
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: kimera »

Problemy z zębami

Świnki morskie mają 20 zębów – po jednym siekaczu, jednym zębie przedtrzonowym i trzech trzonowcach w każdej połówce szczęki górnej i dolnej. Między siekaczami a zębami przedtrzonowymi występuje charakterystyczna dla gryzoni i zajęczaków przerwa nazywana diastemą. Emalia na zdrowych zębach świnki jest biała, siekacze zachodzą na siebie bez trudu, są ostre i mają kształt dłutowaty.

W odróżnieniu od typowych gryzoni, świnki morskie mają wszystkie zęby o otwartych korzeniach, także trzonowce, co oznacza, że zęby te rosną bezustannie i wymagają stałego ścierania. Jest to przystosowanie do żucia twardego pokarmu, głównie trawy i siana, stąd siano odgrywa tak wielką rolę w diecie świnki. Jest nie tylko pokarmem, ale umożliwia także prawidłowe ścieranie zębów trzonowych.

W trakcie rutynowej kontroli stanu świnki należy obejrzeć jej siekacze – zębów trzonowych nie można obejrzeć w warunkach domowych. Zauważone złamania lub przebarwienia mogą wskazywać na niedobór witaminy C. Jeśli świnka nie ma problemów z jedzeniem, a pyszczek nie został skaleczony, złamanie siekacza nie jest tragedią – ząb odrośnie bardzo szybko bez dodatkowych zabiegów.

Niepokojące objawy związane z zębami:

Zły zgryz:
Skrzywienie siekaczy lub nieprawidłowe, nierówne ich ścieranie
Problemy z jedzeniem – świnka jest głodna, ale nie może uchwycić pokarmu lub jedzenie sprawia jej ból
Utrata wagi
Ślinotok
Niedomykanie pyszczka

Wydłużone korzenie:
Stany zapalne, wytrzeszcz oczu
Guzy i narośla na dolnej szczęce

Dwa podstawowe problemy z zębami u świnek to: zły zgryz i wydłużone korzenie zębów.
Wydłużone korzenie rosną nieprawidłowo w głąb szczęki, powodując bolesność dziąseł, a nawet powstawanie wrzodów i stanów zapalnych oczu (przy zębach górnej szczęki). Oglądanie jamy ustnej może nie sugerować przyczyn dolegliwości, za to wszystko doskonale się ujawnia na zdjęciu RTG. Prześwietlenie jest bardzo przydatne także przy diagnozowaniu złego zgryzu.

Zły zgryz może być uwarunkowany genetycznie, może być wynikiem urazu lub choroby, ale także złego odżywiania. Źle ustawione zęby nie ścierają się prawidłowo, zbyt miękki pokarm lub zbyt mała jego ilość również nie umożliwia ścierania. Przerośnięte zęby utrudniają lub uniemożliwiają śwince jedzenie i kaleczą wnętrze pyszczka. Z reguły górne trzonowce rosną w stronę policzków, prowadząc do skaleczeń i wrzodów, podczas gdy zęby dolne rosną w stronę języka, doprowadzając czasem do wytworzenia tzw. mostu, gdy zęby łączą się nad językiem i go unieruchamiają.

Przy zauważeniu któregoś z wyżej wymienionych niepokojących objawów należy poszukać weterynarza znającego się na problemach z zębami świnek morskich i pójść do niego ze zwierzątkiem. Wielu weterynarzy, niestety, albo w ogóle nie potrafi prawidłowo zdiagnozować złego zgryzu, albo poprzestaje na skróceniu siekaczy, co wcale nie rozwiązuje problemu. Weterynarz powinien obejrzeć zęby trzonowe, pomagając sobie przy tym specjalnym wziernikiem, który rozsuwa policzki świnki. Powinien także obmacać szczękę, aby z zewnątrz wyczuć narośla i ostrogi. Wskazane jest także zrobienie zdjęcia RTG.

W przypadku stwierdzenia przerostu zębów trzonowych konieczne jest ich spiłowanie. Zabieg wykonuje się przeważnie pod znieczuleniem ogólnym, co niestety, samo już stanowi pewne zagrożenie dla zdrowia i życia świnki. Niektórzy sprawni weterynarze potrafią spiłować zęby trzonowe bez anestezji, jednak poważniejsze zabiegi nie mogą się obejść bez znieczulenia.

Przy poważnych problemach ze zgryzem wynikających z złego funkcjonowania szczęk, np. w wyniku osłabienia mięśni, weterynarze sugerują zastosowanie opaski, czegoś w rodzaju temblaka podtrzymującego dolną szczękę świnki we właściwym miejscu. Dzięki prawidłowemu ustawieniu szczęk, zęby opierają się właściwie o siebie i dobrze ścierają.

Obrazek

Inne problemy utrudniające świnkom morskim jedzenie:
Złamanie lub pęknięcie szczęki na skutek urazu (uderzenia, upadku) lub czasami zbyt intensywnego gryzienia prętów klatki
Ropnie zębów

źródło: GuineaLynx
http://www.guinealynx.info/malocclusion.html
Awatar użytkownika
awa39
Posty: 175
Rejestracja: 17 lip 2013, 15:50
Miejscowość: Bydgoszcz
Kontakt:

ułamany siekacz

Post autor: awa39 »

Podczas codziennej obserwacji zauważyłam, że świniaczek dziś musiał ułamać sobie jednego z siekaczy, bardzo wysoko aż przy dziąśle. Na razie widzę, że próbuje jeść. Co jakiś czas wsadzałam mu do dzioba małe kawałki warzyw i kulki karmy TROVET - dostałam kiedyś od weta. Na co dzień jedzą CC ale widzę że dziś już sobie z CC nie radzi. Jestem trochę przerażona bo co jeśli złamie drugiego siekacza? Strasznie cieniutki ten jeden siekacz na górze. Co muszę wiedzieć i na co zwracać uwagę w związku z tą "kontuzją" świnki? Ile trwa odrośnięcie takiego siekacza? Cały czas się zastanawiam jak mógł sobie coś takiego zrobić skoro nigdy w przeciwieństwie do towarzysza nie piłuje krat.
Olga1109

Re: ułamany siekacz

Post autor: Olga1109 »

Spokojnie, to się zdarza bardzo często. Siekacz w ciągu tygodnia będzie już sprawny, jeśli świnka ma problem z jedzeniem warzyw, zetrzyj mu na tarce na dużych oczkach i włóż do miseczki. Zdrowa świnka też spokojnie może jeść starte warzywka. Bez górnego siekacza sobie poradzi. Moja świnka miała wyłamane i górne i dolne ząbki jednocześnie i radził sobie z tartymi na dużych oczkach warzywkami :) Możesz podawać przez ten czas codziennie po 5-6 kropli witaminy C strzykawką bez igły do pysia :)
twojawiernafanka

Re: ułamany siekacz

Post autor: twojawiernafanka »

Kiedy mój Rudy złamał sobie siekacz, łamałam mu CC na pół, a warzywa kroiłam na drobną kostkę. Radził sobie świetnie.
Dopóki świnka je, nie ma powodu do obaw :)
Nanamka

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Nanamka »

Witamy i niestety my w tym temacie... :( Już od jakiegoś czasu zauważyłam, że jedna z moich adopciaków Nana coś odpada w wyścigach do jedzenia z pozostałymi dwoma dziewczynami. Każda dostaje po koniczynie, tamte wsuwają jak odkurzacze, a ta biedna memła, żuje i powoli to idzie. Spadła z wagi przez 2 tygodnie 100g a od kilku dni ma biegunkę (nie formuje bobków, ale tragedii też nie ma), wydaje mi się że właśnie z osłabienia i niedostatecznego rozdrobnienia pokarmu, podałam jej Vibovit junior w strzykawce, a dzisiaj nabyłyśmy Rodi-kolan u weta. Pozostałe dwie zdrowiutkie. Na szczęście chorej nie opuszcza w miarę dobry nastrój i wykazuje zainteresowanie otoczeniem, próbuje skubać sianko i ziarno, chlebek suchy. Pognałam dziś do wetki i tak jak przypuszczałam to zapewne przerośnięte siekacze, narkoza mnie przeraziła, więc wpadłam szukać info... na pewno bez narkozy się nie da za bardzo? Jak Wasze prosiaki dochodziły do siebie? No i jak ogarnąć całe stadko żyjące w jednej klatce? Próbowałam przenieść pacjentkę do klatki podróżnej, ale jest w niej bardziej osowiała i odmawia jedzenia bez współtowarzyszek. Z kolei w klatce trudno utrzymać jej dietę... czy mogę podawać chociaż warzywa, czy lepiej cała trójke przenieść na jakiś czas na ziarno i sianko tylko?
Awatar użytkownika
Jack Daniel's
Posty: 3794
Rejestracja: 14 lip 2013, 12:18
Miejscowość: Częstochowa/Warszawa
Lokalizacja: Częstochowa/Warszawa
Kontakt:

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Jack Daniel's »

Narkoza wziewna, to nic strasznego ;) Z dochodzeniem do siebie po wziewce jest różnie, ale zwykle to trwa o wiele szybciej, niż po zwykłej. Dużo zależy też od wieku zwierzęcia i ogólnego stanu zdrowia.
A co do ziarna, to najlepiej usunąć je z diety. Świnki nie są ziarnożerami.
Podpis usunięty przez administratora.
Nanamka

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Nanamka »

"Ziarno" to taki skrót myślowy, chodzi mi oczywiście o granulat Versele Laga :)
Hmm dopytam jeszcze wetki o typ narkozy jaki stosują, ale chyba dożylną...
Tysia

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Tysia »

W Chorzowie(dog vet) piłują bez narkozy.
Awatar użytkownika
jasnoluska
Posty: 514
Rejestracja: 08 lip 2013, 8:38
Miejscowość: Radom
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: jasnoluska »

Czy spotkaliście się z czymś takim, żeby świnka miała zapalenie dziąsła? Moja siostra dziś do mnie napisała, że z jej (i rodziców moich) świnką 5letnią samiczką jest źle. Jeden z górnych siekaczy ściemniał i się kruszył. Jak ostatnio u nich byłam z miesiąc temu to oglądałam jej zęby. Myślałam, że pociemniały z braku wit c i kazałam siostrze natychmiast kupić wit i zacząc podawać śwince. A dziś mi napisala, że była u weta i podobno świnka ma zapalenie dziąsła i wdało się jakieś zakażenie. Ma jechać zrobić rentgen tych zębów, a potem najprawdopodobniej będą ten siekacz usuwać.
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie,
że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji. "

http://www.forum.swinkimorskie.eu/viewt ... f=55&t=339
Nanamka

Re: Problemy z zębami i zgryzem

Post autor: Nanamka »

Tysia pisze:W Chorzowie(dog vet) piłują bez narkozy.
Dziękuje, przyda się na przyszłość :)

Okazało się, że u mojego prośka faktycznie trzonowce były za długie i to tylko z jednej strony. Wygrzewa się sama w transporterku na ciepłym termoforze, dochodzi powoli do siebie... Grymasi strasznie przy wszelkich papkach, ani tarte jabłuszko, ogóreczek, ani RodiCare ani marchwiowy Bobovit... ale zauważyłam że sama próbuje sianko podgryzać oraz sałatę. Ale nie może. Wetka również siekacze przykróciła (były długie ale nie przeszkadzały...) więc wnioskuje, że ups, za krótko skróciła i świnia sama nie może chwycić pokarmu. Ile takie siekacze odrastają? Bo chyba czeka nas do tego czasu papki i ręczne podsuwanie pojedyńczych źdźbeł świeżej umytej trawy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Twarzoczaszka”